REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kapitalna aktualizacja PlayStation 5. Sony słucha fanów

Sony właśnie zapowiedziało letnią aktualizację oprogramowania konsoli PlayStation 5, którą można podsumować dwoma słowami: słuchamy graczy. PS5 zyska funkcje, o jakie miesiącami postulowali użytkownicy.

28.07.2022
19:15
PlayStation 5 foldery i 1440p
REKLAMA

Jestem ukontentowany. Sony właśnie zapowiedziało letnią aktualizację oprogramowania PlayStation 5, w której pojawi się coś, na co czekam w zasadzie od premiery tej konsoli: foldery. Do tego gracze otrzymają postulowaną możliwość grania w natywnej rozdzielczości 1440p. Letnia aktualizacja to także szereg mniejszych, ale ciekawych i przydatnych usprawnień.

REKLAMA

Foldery na PlayStation 5! Czekałem na to od premiery tej konsoli.

 class="wp-image-2280264"

Dzięki wstecznej kompatybilności z PS4, moja biblioteka gier PlayStation stała się baaardzo pokaźna. Odwiedzając zakładkę Games Libary na PS5 widzę zbiór 622 produkcji, wydanych na platformy obu generacji. Wspaniała kolekcja, ale jej przeglądanie bywa momentami uciążliwe. Teraz nareszcie się to zmieni.

To już oficjalne: foldery pojawią się na PS5, działając pod nazwą Gamelist. Użytkownicy będą mogli tworzyć maksymalnie 15 folderów w głównym menu konsoli, każdy mieszczący do 100 pozycji. Co ważne, do folderów możemy dodawać zarówno pełne cyfrowe gry instalowane bezpośrednio w pamięci konsoli, jak również tytuły z PS Plus Premium w streamingu oraz produkcje na płytach. Do tego jedna gra może znajdować się w wielu zbiorach jednocześnie.

Ależ się cieszę. Pierwsze foldery, jakie pojawią się na moim PS5, to zdecydowanie Resident Evil (kilkanaście gier w kolekcji), horrory, FPS oraz RPG. Zastanawia mnie tylko, czy PlayStation 5 będzie automatycznie pobierać aktualizacje dla tytułów z Gamelist. Wątpię, biorąc pod uwagę, że aktualnie automatyczne aktualizowanie działa wyłącznie dla kilkunastu ostatnio uruchomionych produkcji z głównych kafli w menu.

Gracze nareszcie otrzymają opcję grania na PS5 w rozdzielczości 1440p.

 class="wp-image-2280267"

Aktualnie PS5 umożliwia granie w trzech podstawowych formatach: 2160p (4K), 1080p (FHD) oraz 720p (SD). Tracili na tym posiadacze telewizorów oraz monitorów 1440p (QHD), zmuszeni do grania w standardzie FHD - gorszym niż pozwala na to matryca QHD podłączona do konsoli. Obraz nie był tak ostry i wyrazisty jak mógł, co męczyło zwłaszcza posiadaczy gamingowych monitorów działających jednocześnie z PC oraz PS5.

Letnia aktualizacja zmienia stan rzeczy. PlayStation 5 będzie wspierać natywny standard 1440p. Co najlepsze, jeżeli dana gra nie zaoferuje takiej natywnej rozdzielczości, będzie renderowana w 4K, nie FHD. Dzięki temu posiadacze ekranów 1440p skorzystają na większej ostrości oraz klarowności, dzięki samplingowi klatki z wyższego standardu do standardu niższego. Świetna sprawa.

Ważne: wybierając format 1440p, konsola nie będzie wspierała VRR. VRR na PS5 działa wyłącznie w formatach FHD oraz 4K.

Letnia aktualizacja oprogramowania PlayStation 5 to także szereg mniejszych, ale praktycznych usprawnień.

Bardzo podoba mi się, że Sony umożliwi płynne przełączanie się między dźwiękiem Stereo oraz 3D Tempest, z poziomu jednego ekranu, umożliwiając w ten sposób błyskawiczne porównanie obu formatów. Pozwoli to w łatwiejszy sposób podjąć decyzję, na czym zależy nam w danej grze: lepszej scenie kierunkowej czy bardziej naturalnym, filmowym dźwięku.

REKLAMA

PS5 otrzyma także szereg usprawnień społecznościowych. Dołączając do Imprezy znajomego, zyskamy możliwość natychmiastowego wskoczenia do jego rozgrywki z poziomu powiadomienia systemowego. Zakładka GameBase otrzyma funkcje bezpośredniego wysyłania naklejek oraz wiadomości głosowych. Będziemy także mogli prosić naszych znajomych o sesję SharePlay/ShareScreen.

Oficjalna data debiutu letniej aktualizacji oprogramowania PlayStation 5 niestety wciąż nie jest znana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA