REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Foto

Giewont, wielki Księżyc i helikopter. Autor zdradza nam, jak powstało to niezwykłe zdjęcie

Petr Lukes zrobił coś więcej niż zwykłe zdjęcia z Tatr. Fotograf nie tylko dobrze się przygotował, by wykonać to zdjęcie. Już na miejscu stało się coś, co sprawiło, że jego fotografia zyskała ogromną popularność w sieci. Zapytałem autora o szczegóły.

Giewont, Księżyc i helikopter na zdjęciu Petra Lukesa
REKLAMA

Popularny serwis Tatromaniak opublikował ostatnio na Facebooku świetne i unikalne zdjęcie. Jego autor, czeski fotograf Petr Lukes, uchwycił Giewont z Księżycem w tle oraz nadlatujący helikopter TOPR-u. 

REKLAMA
 class="wp-image-1958255"
Giewont, fot. Petr Lukes.

Obraz szybko stał się bardzo popularny. Przez kilka dni od publikacji otrzymał ponad 10 tys. latków, 100 komentarzy i został udostępniony blisko 750 razy. Internauci zaczęli nawet robić swoje przeróbki tego zdjęcia, a także publikować w komentarzach ujęcia Giewontu z innej strony (chociaż bez helikoptera). 

 class="wp-image-1958258"
Giewont, szersze ujęcie, fot. Petr Lukes.

Większość osób wyraża zachwyt nad fotografią. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, jak udało się uchwycić taki moment oraz czy Księżyc w tle nie został wklejony.

Zdjęcie Giewontu wykonano z odległości niecałych 5 km

Jak zatem powstało to zdjęcie? Jego autor to doświadczony fotograf, który niejedną dobrą fotografię w górach wykonał. Opisywane zdjęcie nie powstało przypadkiem przy okazji zwykłej wycieczki w góry. Petr Lukes dokładnie wiedział, gdzie powinien się udać, aby uchwycić taki kadr. Autor zdjęcia przebywał wówczas na Kościelisku, skąd jego odległość od fotografowanego obiektu wynosiła niecałe 5 km. Miał też odpowiedni sprzęt. Nie planował jednak, że do jego zdjęcia dosłownie wleci helikopter. 

Obliczyłem sobie, skąd będzie pochodził księżyc ze szczytu Giewontu. Jednak gdy w kadrze pojawił się śmigłowiec, było to duże zaskoczenie. Zdjęcie zostało wykonane na aparacie Sony A7 III i obiektywie Sigma 100-400 mm, przy ogniskowej 400 mm. I tak, to jest prawdziwe zdjęcie.

Petr Lukes dla Spider's Web

Na potwierdzenie twórca podesłał mi dwa zdjęcia wykonane tuż przed, gdzie widać nadlatujący helikopter. 

 class="wp-image-1958261"
Giewont, fot. Petr Lukes

Teleobiektywy pozwalają skompresować przestrzeń

REKLAMA

Jak to zatem możliwe, że Księżyc jest tak wielki na zdjęciu? To wszystko kwestia perspektywy. Fotograf korzystał z długiego teleobiektywu, zdjęcie wykonał na ogniskowej 400 mm. Był daleko od obiektu. Tego typu obiektywy na zdjęciach kompresują przestrzeń, sprawiając, że obiekty wydają się większe i bliższe siebie niż normalnie. Tę kompresję przestrzenną można wykorzystać do spłaszczania obrazów i tworzenia abstrakcyjnych wzorów. Taki efekt jest celowo wybierany przez wielu fotografów krajobrazu, aby uzyskać ciekawe kadry. 

Więcej prac Petra Lukesa można obejrzeć na jego stronieInstagramie i Facebooku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA