ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Chiński łazik Zhurong wyląduje dziś na Marsie! Dotąd udawało się to tylko Amerykanom

10 lutego pierwsza w historii chińska sonda marsjańska weszła na orbitę wokół Marsa. Był to z pewnością ogromny sukces dla kraju, który nigdy wcześniej nie wysłał żadnej sondy międzyplanetarnej. Dzisiaj sonda Tianwen-1 może pobić jeszcze jeden rekord.

14.05.2021 06.09
zhurong chinski lazik marsjanski
REKLAMA

Chińczycy postanowili bowiem spróbować wszystkiego na raz. Choć Tianwen-1 to pierwsza w historii Chin sonda marsjańska, to wbrew zwyczajowi nie jest to zwykły orbiter, którego głównym i jedynym zadaniem miało być wejście na orbitę wokół planety. Na pokładzie sondy znajduje się bowiem jeszcze lądownik. A na pokładzie lądownika znajduje się także łazik. W trakcie jednej misji Chiny postanowiły spróbować trzech rzeczy na raz.

REKLAMA

Przez ostatnie trzy miesiące Tianwen-1 fotografował z orbity powierzchnię Marsa, przygotowując się do uwolnienia w jej kierunku lądownika.

Dzisiaj Zhurong ląduje na Marsie

 class="wp-image-1707147"
Zhurong na platformie lądownika

Stawka jest przeogromna. Jeżeli chiński łazik wyjedzie o własnych siłach na powierzchnię Marsa, to będzie to ogromny sukces Chin. Warto przypomnieć, że jak dotąd w całej eksploracji Marsa, tylko Stanom Zjednoczonym udało się z powodzeniem dostarczyć łazik na Marsa. Chiny dzisiaj mogą stać się drugim w historii krajem z łazikiem na Marsie i trzecim krajem, któremu w ogóle udało się wylądować czymś na Marsie.

Oglądamy lądowanie na żywo?

 class="wp-image-1707483"

Nic z tego, to nie Stany Zjednoczone. Chiny nie są takie skore do informowania o czymkolwiek na żywo. Jeżeli misja się powiedzie, to zapewne dowiemy się o tym po czasie. Nieoficjalnie podawane informacje wskazują jednak, że do lądowania dojdzie o godzinie 1:11 polskiego czasu z piątku na sobotę.

Odłączony wcześniej od sondy Tianwen-1 lądownik wejdzie w rzadką marsjańską atmosferę chroniony przez osłonę termiczną. Po wstępnym hamowaniu osłona zostanie odrzucona i otworzy się spadochron.

REKLAMA

Docelowo łazik ma wylądować na równinie Utopia Planitia (tej samej, na której w 1976 r. wylądował lądownik Viking 2). Według planów misja łazika Zhurong na powierzchni Marsa ma potrwać 90 soli (dni marsjańskich).

Pozostaje trzymać kciuki za udane lądowanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA