REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Połykasz pigułkę, a zainstalowana w niej kamera poszukuje nowotworu jelita. Kolonoskopia nie będzie potrzebna

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się testy kamer. Nie są to jednak kolejne nowe kamery instalowane w telefonach. Mowa o kamerach umieszczonych w pigułkach i połykanych przez ludzi, którzy mają objawy nowotworu jelita. Ukryte w kapsułkach urządzenia mogą zrewolucjonizować diagnostykę na wczesnym etapie choroby nowotworowej.

12.03.2021
12:14
Połykasz pigułkę, a zainstalowana w niej kamera poszukuje nowotworu jelita
REKLAMA

To, co dotychczas wydawało się czystym science-fiction dzisiaj staje się rzeczywistością. Przemieszczając się po organizmie, te niewielkie kamery wykonują dwa zdjęcia na sekundę, sprawdzając, czy nie pojawiły się oznaki nowotworów, czy schorzeń takich jak choroba Crohna

- mówi Simon Stevens, prezes brytyjskiego systemu ochrony zdrowia (NHS).
REKLAMA

PillCam - kamera w pigułce

W przeciwieństwie do dotychczasowo stosowanych, bardziej inwazyjnych metod endoskopowych, PillCam wystarczy po prostu połknąć. Resztą roboty zajmie się układ pokarmowy i sama kamera. Zdjęcia wykonywane przez PillCam zapisywane są na odbiorniku, który pacjent ma trzymać przy sobie.

W ramach pierwszych testów PillCamy przyjmie 11 000 pacjentów NHS, u których wystąpiły pierwsze objawy nowotworu jelita. Kamery zainstalowane w pigułce przystosowane są do poszukiwania kilku różnych typów nowotworów.

REKLAMA

Jak zauważają przedstawiciele NHS, co roku w Wielkiej Brytanii nowotwór jelita dotyka 42 000 osób, czyli ponad 100 osób dziennie. Z tego też powodu stworzenie metody szybkiego testowania osób, u których wystąpiły pierwsze objawy choroby nowotworowej, jest na wagę złota. W ten sposób będzie można szybciej wprowadzić odpowiednie leczenie, nie marnując czasu na oczekiwaniu w kolejce na kolonoskopię.

Dotychczas, aby przeprowadzić takie badanie, konieczne było wprowadzenie długiego elastycznego przewodu do przełyku pacjenta. Z tego też powodu wymagana była wizyta w szpitalu. Jeżeli PillCam zostanie wprowadzony do użytku, badanie będzie wymagało jedynie połknięcia pigułki. To może mieć ogromne znaczenie szczególnie teraz w dobie pandemii, kiedy dostęp do szpitali jest znacząco utrudniony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA