Ekologia  / News

Warszawskie kawiarnie oddają fusy. Starbucks zrobi z nich ekologiczne słomki

Picture of the author

Starbucks pochwalił się właśnie nawiązaniem współpracy z polskim startupem EcoBean, który opracował sposób na produkcję słomek z kawowych fusów. Nowy materiał jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż plastik.

Współpraca z polskim startupem to część globalnej strategii Starbucks, która zakłada ograniczenie ilości plastikowych odpadów i emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 r. Cel godny pochwały, a wiadomość, że za jego częściową realizację odpowiadać będzie polska firma może okazać się świetną wiadomością dla naszej gospodarki. O ile technologia opracowana przez EcoBean zacznie być wykorzystywana przez Starbucks globalnie.

Słomki z fusów

Kawowe fusy jeszcze do niedawna traktowane były za bezużyteczny odpad pozostający po parzeniu kawy. To przekonanie na szczęście powoli odchodzi w niebyt - coraz więcej firm i startupów na całym świecie eksperymentuje z tym surowcem wykorzystując go do produkcji nawozów naturalnych, kosmetyków, naczyń, etc. Podążając tym tropem, startup EcoBean zaczął eksperymentować z technologią produkcji fusowych słomek.

— Jesteśmy podekscytowani współpracą z tak dużą firmą jak Starbucks. Dodatkowo nasz projekt to 100 proc. zero waste. Zużyte fusy po kawie pakowane są do tzw. EcoBoxów. Gdy te są napełnione, zostają odebrane i trafiają do naszego zakładu. Tam zostaną przetworzone i uformowane w praktyczne słomki. Po wykorzystaniu trafiają do nas ponownie i dostają nowe życie. To idealne rozwiązanie, niosące same korzyści dla środowiska – mówi Marcin Koziorowski, CEO w EcoBean.

EcoBoxy to nic innego, jak specjalne pojemniki na odpady (w tym przypadku na kawowe fusy), które zostaną przekazane do 22 kawiarni z Warszawy odpowiedzialnych za dostarczanie surowca w początkowej fazie całego eksperymentu. EcoBean ma już doświadczenie z kawowym materiałem - startup produkuje już np. brykiet z fusów.

Starbucks lubi fusy

Nie jest to pierwsza inicjatywa związana z wykorzystywaniem zużytych fusów po kawie. Rok temu sieć kawiarni Starbucks zorganizowała akcję „Zabierz fusy do domu” namawiając swoich klientów do wykorzystywania ich w roli ekologicznego środka do czyszczenia domu, czy użycia ich do zrobienia sobie kawowego peelingu.

W tym roku z kolei fusy ze Starbucksa zostały przekazane krakowskiemu Zarządowi Zieleni Miejskiej, który wykorzystał je do posypywania oblodzonych i zaśnieżonych alejek w krakowskich parkach. Słomki z fusów to kolejny pomysł sieciówki na prowadzenie biznesu w stylu zero-waste.

— Samo ponowne użycie fusów pozwoli nam już wkrótce ograniczyć ilość oddawanego do atmosfery CO2 o nawet 400 kg na tonę. Co równie ważne, zamieniając papierowe słomki, ratujemy drzewa, które nadal mogą pochłaniać pyły i dwutlenek węgla z powietrza – mówi Kasia Pijanowska, Marketing Manager w Starbucks Polska.

Przyznam szczerze, że tego typu inicjatywy realizowane przez międzynarodowe korporacje odbieram jako bardzo pozytywne wiadomości. Mam też nadzieję, że Starbucksowi uda się stworzyć modę na słomki z kawowych fusów i przekonać do tego pomysłu inne sieciówki. No i że z czasem inicjatywa ta rozszerzy się na produkcję pozostałych jednorazówek z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów.

Podobał ci się tekst? Polub go albo podziel się nim na Facebooku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst