REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Kosmos

Schabowy prawem każdego astronauty. Izraelska firma chce produkować mięso w przestrzeni kosmicznej, na Księżycu i na Marsie

Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej hodują już własne warzywa w warunkach mikrograwitacji. Izraelczycy z firmy Aleph Farms chcą wzbogacić ich dietę także o mięso, ale przecież nikt (może poza Elonem Muskiem) nie będzie wysyłał w kosmos krów na mięso.

Produkcja mięsa na Marsie. Izrealska firma chce serwować burgery pierwszym ludziom na Marsie
REKLAMA
279 interakcji
dołącz do dyskusji
Wizja artystyczna przedstawiająca bazę marsjańską
REKLAMA

Miejsce akcji: pierwsza baza marsjańska

Ambicje firmy są dużo większe. Wyobraźmy sobie astronautów, którzy właśnie po wielu miesiącach podróży wylądowali na powierzchni Marsa. Wbrew sceptykom na Ziemi (ekhem), lot przebiegł bezproblemowo, a lądowanie było tak miękkie, że nikt nawet za bardzo nie poczuł momentu przyziemienia (przymarsienia?). Co więcej, udało się wylądować w miejscu, które od miesięcy przygotowywały na przybycie ludzi roboty. Po otwarciu włazu, oczom astronautów ukazuje się pomarańczowy krajobraz, czekające na nich habitaty, fabryka pozyskująca wodę z lodu znajdującego się pod powierzchnią oraz… fabryka mięsa z logiem Aleph Farms.

Po miesiącach jedzenia warzyw i suszonego jedzenia o długim terminie przydatności, w końcu na astronautów czeka świeże mięso, dopiero co wyprodukowane.

Aleph Farms: to całkiem możliwe

To tylko wizja, która urodziła się w mojej głowie podczas pisania tego tekstu, ale według założycieli Aleph Farms nie jest ona nierealistyczna. Firma planuje bowiem w ramach programu Aleph Zero uprawiać mięso na tzw. BioFarmach, które będzie można postawić w dowolnym miejscu w Układzie Słonecznym: na Księżycu, na Marsie, ale także na pustyni na Ziemi. To właśnie w tych farmach będzie można hodować mięso z komórek pobranych na Ziemi od zwierząt. Takie komórki następnie, już na Księżycu czy Marsie hodowane są w laboratorium, a następnie składane przez bio-drukarki 3D w tkanki, które przypominają teksturą jak i smakiem mięso.

Mięso wyprodukowane przez Aleph Farms w laboratorium w 2018 r.

To nie sci-fi, tylko rzeczywistość

REKLAMA

Aleph Farms nie jest jednak tylko bandą fantastów. Wbrew pozorom firma ma już pierwsze eksperymenty za sobą. W 2019 r. we współpracy z rosyjskim laboratorium 3D Bioprinting Solutions firma zrealizowała na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperyment, w którym bio-drukarka 3D stworzyła z komórek pobranych od żywych krów na Ziemi, a następnie wyhodowanych w laboratorium niewielki fragment tkanki mięśniowej. Inaczej mówiąc, na orbicie Ziemi powstał niewielki stek wołowy. Owszem, był to tylko eksperyment, ale potwierdził on, że produkcja mięsa w przestrzeni kosmicznej jest możliwa.

Właściciele firmy zauważają jednak, że dopracowanie tej technologii będzie miało bardzo ważne skutki. Jeżeli firmie uda się dowieść, że jest w stanie produkować mięso np. na Księżycu, to z pewnością będzie w stanie robić to samo w każdym miejscu na Ziemi, choćby i na pustyni. To może być przyczynek do rozwiązania w przyszłości problemu głodu na Ziemi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA