REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

A imię ich legion. Kim są polscy użytkownicy TikToka?

Agencja Open Mobi opublikowała raport na temat polskich użytkowników TikToka. Wyłania się z niego obraz młodych dziewczyn nieustannie sprawdzających na swoich Huaweiach, co też nowego dzieje się na platformie.

05.02.2020
19:44
tiktok-poradnik-jak-nagrywac.jpg
REKLAMA
REKLAMA

TokTok? A kto z tego korzysta?

TikTok rozwija się w zastraszającym tempie, spędzając sen z powiek szefom konkurencyjnych serwisów. W czwartym kwartale zeszłego roku był drugą najchętniej pobieraną aplikacją na telefony z Androidem i iOS-em - ściągnięto go aż 220 mln razy.

Co do tego, że TikTok opanowany jest przez nastolatki, nikt nie ma raczej wątpliwości. W Polskich badaniach wzięły przede wszystkim udział osoby w wieku od 11 do 13 lat (53 proc.). Grupa mieszcząca się w przedziale 14-17 lat stanowiła 21 proc. badanych, trzecia pod względem wielkości (14 proc.) była grupa osób mających mniej niż 11 lat. Osoby w wieku 18-23 lata stanowiły tylko 6 proc. respondentów, tyle samo osób przyznało się do bycia już u kresu swojego żywota (23+). To z grubsza oddaje globalne trendy – z badań prowadzonych przez Globalwebindex w Stanach Zjednoczonych wynika, że największą grupę tiktokowiczów (41 proc.) stanowią osoby w wieku od 16 do 24 lat.

Mamy więc głównie na TikToku do czynienia z generacją Z. To osoby urodzone po 1995 r., które wychowały się już w świecie, w którym internet był oczywistością. Nie dla nich tradycyjne media oparte na tekście, oni wolą obraz i to najlepiej obraz ruchomy. Jednym z ich ulubionych zajęć jest oglądanie filmów na telefonie, na co poświęcają niemal 3 godziny dziennie (Millenialsi ograniczają się „tylko” do dwóch godzin). To może tłumaczyć nie tylko to, dlaczego TikTok jest wśród nich tak popularny, ale także, dlaczego potrafi z zaskakującą skutecznością przyciągnąć do siebie na dłużej. Według App Annie polscy użytkownicy w ciągu jednej sesji spędzają na TikToku średnio ponad 5 minut. Dla porównania na jedną sesję na Snapchacie przypada niecała minuta, na Twittera i Instagrama nieco ponad sześćdziesiąt sekund, a przeglądanie Facebooka zajmuje ponad 2 minuty. Liderem tego rankingu pozostaje oczywiście YouTube, który potrafi przykuć uwagę przez niemal 7 minut. Oczywiście różnice te odzwierciedlają nie tylko preferencje użytkowników, ale także ich charakter poszczególnych mediów. Filmy ogląda się po prostu dłużej niż zdjęcia kotków czy memy.

TikTok to nie tylko bierne medium.

Polska branża reklamowa dopiero niedawno zaczęła dostrzegać potęgę TikToka, choć ponad 79 proc. przepytanych przez Open Mobi użytkowników platformy oświadczyło, że korzysta z niego już od ponad roku. Większość w dodatku korzysta bardzo intensywnie. Wśród badanych aż 62 proc. osób wyznało, że sprawdza TikToka ponad 10 razy dziennie, co jest częstotliwością wręcz niepokojącą i prawdopodobnie może być związane z FOMO. 57 proc. pytanych przez badaczy osób zdradziło, że spędza na platformie ponad godzinę.

Co ważne, TikTok to nie tylko narzędzie biernego konsumowania treści. Aż 85 proc. ankietowanych zdradziło, że nie tylko ogląda posty innych, ale także tworzy własne TikToki, połowa z nich robi to nawet codziennie. Duża część z nich (49 proc) deklaruje, że najbardziej lubi brać udział w challengach, nieco tylko mniej (44 proc.) woli pokazywać, jak śpiewa i tańczy. Znacznie mniej zainteresowani są użytkownicy TikToka nagrywaniem znajomych, zwierząt czy przyrody. Co ciekawe, Open Mobi zapytało też, z jakich telefonów korzystają do kręcenia polscy tiktokerzy – aż 33 proc. z nich zadeklarowało, że ma Huaweia, 26 proc. Samsunga, 24 proc. iPhone'a,

Warto pamiętać, że badanie zdominowały kobiety.

REKLAMA

Warto mieć świadomość specyfiki polskiego raportu. Ogromną większość (85 proc.) przebadanych przez Open Mobi użytkowników stanowią kobiety. Próżno szukać takiego trendu w badaniach tiktokowiczów robionych w wybranych krajach czy na świecie. Albo polski TikTok z jakichś powodów jest opanowany przez dziewczyny, albo grupa badawcza nie była reprezentatywna pod tym kątem (ankieta mogła być dystrybuowana kanałami wybieranymi rzadziej przez chłopców). Niestety firma Open Mobi nie odpowiedziała na naszą prośbę o przybliżenie metodologii badawczej przed publikacją tekstu.

W związku z potencjalnymi problemami z reprezentatywnością warto nieco podejrzliwie patrzeć na te części raportu, które pokazują, że użytkownicy TikToka najwięcej pieniędzy wydają na modę i ubrania (62 proc. wydatków) i nieco tylko mniej na kosmetyki (29 proc.). Można też zastanawiać się, czy nie wypłynęło to na relatywnie małą popularność wśród respondentów gier, w tym przede wszystkim Fortnite'a (12 proc. tiktokerów w niego gra), Fify (10 proc.) i League of Legends (9,8 proc).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA