REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Nikon Z6 i Z7 dostały funkcję zapisu filmów RAW i wspierają karty CFexpress

200 dolarów za aktualizację oprogramowania aparatu to sporo, ale wiele osób na to czekało. I to całkiem długo.

17.12.2019
13:57
Nikon Z6 i Z7 dostały funkcję zapisu filmów RAW i wspierają karty CFexpress
REKLAMA
REKLAMA

Nikon zapowiadał nowe możliwości już prawie rok temu, w czasie targów CES 2019 w Las Vegas. Fotografom i filmowcom przyszło długo czekać na zrealizowanie zapowiedzi, ale było warto.

Nikon Z6 class="wp-image-1059225"
Zestaw Nikon Z6 Essential Movie

Nikon Z6 i Z7 właśnie otrzymują oprogramowanie wewnętrzne 2.20

Nowe oprogramowanie wprowadza możliwość zapisu wideo w formacie 12-bitowego RAW 4K lub Full HD przez HDMI do zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V1. Urządzenie to wchodzi w skład zestawu Nikon Z6 Essential Movie, ale oczywiście można je także kupić osobno. Przesyłane filmy są rejestrowane w opracowanym w 2018 r. przez Apple formacie ProRes RAW. To ceniony format wykorzystywany w świecie filmowym, który charakteryzuje się większą elastycznością przy stopniowania kolorów w porównaniu z innymi formatami wideo, czy lepszym oddaniem szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach.

Ponieważ obraz wideo RAW nie jest przetwarzany w aparacie, wszystkie informacje pochodzące z czujnika obrazu są zachowane. Ta obfitość informacji może być później wykorzystana w postprodukcji - podaje Nikon w w komunikacie prasowym.

Nikon chwali się, że jest pierwszą firmą, która wprowadziła taką możliwość do pełnoklatkowego bezlusterkowca. To nie do końca prawda. Nikon jako pierwszy zapowiedział taką funkcję. Niedługo później aktualizację dla modelu Lumix S1 ogłosił Panasonic. Nowe oprogramowanie do aparatów Nikon pojawiło się w maju, ale posiadacze modeli Z6 i Z7 otrzymali jedynie funkcję rozpoznawania twarzy. Możliwość zapisu wideo w formacie 12-bitowego RAW przez HDMI jest dostępna dopiero dzisiaj. W tym czasie Panasonic udostępnił swoją aktualizację w lipcu. Tak oto możliwość zapisu wideo RAW przez HDMI ma także pełnoklatkowy bezlusterkowiec Lumix S1. Coś mi mówi, że niebawem zobaczymy podobne aktualizacje także u innych producentów.

Dlaczego użytkownicy bezlustertkowców marki Nikon musieli tyle czekać?

Oficjalnie nie wiadomo, ale nieoficjalnie mówi się, że Nikon czekał na finał sprawy sądowej Apple przeciwko firmie RED o prawa do formatu ProRes RAW. A ta zakończyła się przegraną Apple'a dopiero niedawno.

 class="wp-image-1059237"

Warto też pamiętać, że firmware w wersji 2.20 poszerza funkcje aparatów Nikon Z6 i Z7 o wsparcie dla kart CFexpress. Obecnie modele te korzystają z kart XQD. Oba rodzaje kart wyglądają tak samo. Różnice są jednak dostrzegalne w szybkości transferu. Karty CFexpress dają dużo większe transfery danych, co może się pozytywnie przełożyć na szybkość zgrywania zdjęć czy filmów. Firma mówi również, że w późniejszym terminie doda wsparcie CFexpress do aparatów Nikon D5, D850 i D500, która mają sloty na karty XQD.

200 dolarów za aktualizację

Aby włączyć funkcję przesyłania danych wideo w formacie RAW, należy pobrać aktualizację oprogramowania w wersji 2.20. To jednak nie wystarczy. Aparat trzeba następnie przekazać do wybranego centrum serwisowego firmy Nikon.

Aktualizacja kosztuje 200 dolarów, czyli mniej więcej ok. 760 zł. Usługa ta jest bezpłatna dla wszystkich aparatów Nikon Z6, które zostały zakupione w zestawie Z6 Essential Movie Kit. Jak podaje producent, jeżeli sprzęt został zakupiony w tym zestawie i nie ma jeszcze wstępnie zainstalowanej obsługi wyjścia wideo w formacie RAW, to najbliższe centrum serwisowe firmy Nikon zainstaluje ją bezpłatnie po okazaniu dowodu zakupu.

Nikon Z6 test class="wp-image-856754"
Nikon Z6

Jesteśmy przyzwyczajeni do bezpłatnych aktualizacji, ale trzeba pamiętać, że podobnie wyglądało to np. u Panasonica. Model Lumix S1 otrzymał płatną aktualizację, która rozbudowuje funkcje filmowe aparatu. Daje możliwość korzystania ze standardu V-Log, 10-bitowego wewnętrznego zapisu 4K MOV 30p/25p 4:2:2 i 10-bitowego wyjścia HDMI 4K 60p/50p 4:2:2. Cena to 859 zł. Polskiej, oficjalnej ceny aktualizacji firmware 2.2 w Nikonach Z6 i Z7 jeszcze nie znamy.

Ponad rok po premierze, pełnoklatkowe Nikony to duże lepsze aparaty

REKLAMA

W teście Nikona Z6, który pisałem równo rok temu, narzekałem, że aparat ten nie wykrywa twarzy. Nikon w maju wprowadził aktualizację, która dodała tę funkcję. Teraz japoński producent umożliwia zapis wideo w formacie RAW przez HDMI oraz wsparcie dla kart CFexpress. Dzięki tym nowościom Nikon Z6 i Z7 dużo zyskały i są zdecydowanie lepszymi aparatami niż w dniu premiery.

Aktualizacje aparatów to już jednak norma. To bardzo dobra wiadomość dla fotografów i filmowców. Aktualizacje, zazwyczaj darmowe, wprowadzają dużo dobrego do aparatów, dając im drugie, a czasami trzecie życie. Dobrym przykładem jest tu Olympus OM-D E-M1 Mark II, który w tym roku dostał nowy firmware mocno poprawiający jego możliwości. Regularne aktualizacje oprogramowania wewnętrznego aparatów wydaje także, chociażby Fujifilm, ale też Canon czy Sony. I chwała im za to!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA