REKLAMA

Ukryte opłaty zniknęły. Airbnb z pochwałą od Komisji Europejskiej

Popularna usługa społecznościowa łącząca osoby wynajmujące domy i mieszkania z zainteresowanymi została w ubiegłym roku mocno zrugana przez Komisję Europejską. Wygląda na to, że Airbnb wziął sobie wspomnianą krytykę do serca.

12.07.2019 08.07
Airbnb z dobrą oceną Komisji Europejskiej. Miła odmiana
REKLAMA
REKLAMA

Airbnb to taki Uber branży noclegowej. Jest to wysoce popularna wśród użytkowników usługa, której też często się zarzuca „nieetyczne praktyki” i „psucie rynku nieruchomości”. Coś faktycznie jest na rzeczy: powstaje coraz więcej reportaży o problemach mieszkaniowych w południowej Europie, które rzekomo wynikają z działania tej usługi.

Nam brakuje kompetencji i ekspertyzy, by móc wnikać w takie zależności. Możemy jednak przyglądać się działaniu samej usługi i tego, jaki ma bezpośredni wpływ na najemcę i wynajmującego. A w tej kwestii, jeżeli wierzyć ocenie Komisji Europejskiej, Airbnb miało wiele do poprawy. Miało, bo zdaniem tej samej Komisji, w tym roku wiele się poprawiło.

Airbnb z pozytywną oceną Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zarzucała usłudze, że ta często prezentowała w ofertach koszty nie uwzględniające licznych dodatkowych opłat, o których użytkownik był informowany dopiero po wybraniu wskazanej oferty. Urzędnikom nie podobało się również, że oferty prywatne (prywatnych domów i mieszkań) nie były wyraźnie odróżnione od ofert pensjonatów i hoteli. Krytykowano też nierówne prawa w negocjowaniu umowy między oferentem a klientem, brak możliwości zerwania umowy w przypadku gdy osoba udostępniająca lokal się z niej nie wywiązywała czy nawet brak prawa do poznania tej osoby.

REKLAMA

Airbnb zostało zmotywowane do poprawy groźbą kar i prawnych obostrzeń. Na szczęście dla nas wszystkich, usługa – w ocenie urzędników – poprawiła swoją ofertę. Komisji spodobało się uruchomienie platformy do rozstrzygania sporów i klarowne informacje o całkowitym koszcie wynajmu oraz wyraźne informacje o charakterze (prywatny czy zawodowy) gospodarza. Dobre wieści. Zwłaszcza że czas najwyższy planować wyjazdy na letnie wakacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA