REKLAMA

Oto Adidas Futurecraft.Loop - pierwsze na świecie buty, które można w całości poddać recyclingowi

Adidas właśnie pokazał buty wykonane w całości z plastiku. I wyjątkowo nie jest to zła wiadomość.

19.04.2019 11.27
Adidas Futurecraft Loop - buty, które można poddać recyclingowi w 100 proc.
REKLAMA
REKLAMA

Według danych organizacji World Footwear w 2015 r. produkcja obuwia osiągnęła poziom 23 miliardów par rocznie. Zgadnijcie, ile z tych par trafia w całości do ponownego przetworzenia.

Zero.

Nie jest to możliwe, gdyż przeciętny, nowoczesny but (zwłaszcza sportowy) wykonany jest z 12-15 różnych materiałów, co w zasadzie uniemożliwia poddanie go pełnemu recyclingowi, gdyż materiały zanieczyszczają się nawzajem w procesie odzyskiwania.

Do tego ich produkcja zużywa ogromne ilości surowców, nie wspominając już o fakcie, że pozostawione same sobie na wysypisku śmieci dołączają do stert innych materiałów syntetycznych, które powracają do natury w formie mikroplastików.

Adidas właśnie pokazał swój pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Oto Adidas Futurecraft.Loop. Pierwsze na świecie buty, które można w pełni poddać recyclingowi.

Wizualnie Futurecraft.Loop prezentują się nie gorzej od statystycznych butów do biegania czy co bardziej futurystycznych sneakerów. Nie licząc podeszwy, która przywodzi na myśli styropian, trudno na pierwszy rzut oka zgadnąć, iż są one wykonane z innego materiału niż przeciętny but.

Adidas Futurecraft Loop - buty, które można poddać recyclingowi w 100 proc. class="wp-image-925109"

A jednak. Nowe Adidasy wykonane są w całości z jednego typu plastiku, poddanego różnym typom obróbki, aby skonstruować poszczególne elementy obuwia. Gdy obuwie się zużyje, Adidasy można po prostu w całości stopić i przetworzyć na nowo, w kolejny produkt z linii Loop.

Opracowanie tej innowacji trwało aż sześć lat.

Początki projektu sięgają jeszcze czasów sprzed ogłoszonej w 2015 r. współpracy Adidasa i organizacji Parley for the Oceans, dzięki której już dziś wiele par obuwia wykonywanych jest z odzyskanego z oceanicznych wód plastiku. Tylko w 2019 r. Adidas wyprodukuje ich aż 11 mln.

Projekt „recyklingowalnego adidasa” jest póki co w fazie beta.

Futurecraft.Loop nie jest jeszcze oficjalnie dostępnym produktem, a jedynie „wersją beta” czegoś, co w przyszłości może stać się całą linią produktów, obejmujących obuwie wielu kategorii.

Pierwsza generacja trafiła właśnie do 200 testerów z całego świata, których zadaniem będzie sprawdzić, jak „recyklingowalny adidas” spisuje się w codziennym użyciu, a potem przekazać uwagi do producenta.

Adidas Futurecraft Loop - buty, które można poddać recyclingowi w 100 proc. class="wp-image-925106"

Nie bez powodu zresztą nowa technologia została zastosowana w obuwiu do biegania. Ten typ obuwia jest zazwyczaj narażony na największe obciążenie i najszybciej się zużywa. Można więc założyć, że jeśli technologia wykorzystania pojedynczego TPU do konstrukcji całego buta spisze się w modelu biegowym, to spisze się również w modelach do codziennego użytku.

Adidas Futurecraft Loop - buty, które można poddać recyclingowi w 100 proc. class="wp-image-925103"

Przykład idzie z (prawie) samej góry.

Według danych Yahoo Finance, Adidas jest obecnie drugą największą marką obuwniczą na świecie (zaraz po tandemie Nike i ich sub-marki Jordan). I podobnie jak w opisywanym niedawno przypadku w pełni recyclingowalnego iPhone’a, tak i tutaj możemy tylko mieć nadzieję, że reszta rynku pójdzie za przykładem giganta, i potroi swoje wysiłki w opracowywaniu strategii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Pozyskanie surowców odnawialnych to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Pod nim skrywa się problem, na który Adidas póki co nie ma rozwiązania – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w procesie wytwarzania obuwia. Sam proces pozyskiwania materiałów i ich przetworzenia odpowiedzialny jest za aż 92,8 proc. śladu węglowego marek obuwniczych (pozostałe 7,2 proc. to logistyka i zużycie).

REKLAMA

Jest więc jasnym, że potrzeba nam kolejnych innowacji, by wyeliminować źródło problemu, a nie jego skutki. Choć bez wątpienia użycie surowców wtórnych znacząco obniży ślad węglowy wytwarzany podczas pozyskiwania materiałów.

Branża modowa, do której należą także producenci obuwia, przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego w jeszcze większym stopniu od branży technologicznej – analitycy przewidują, iż do roku 2030 to właśnie ubrania będą w 49 proc. odpowiedzialne za zmiany klimatyczne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA