1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Największe targi audio wideo w Polsce wykazały jedno - jeżeli telewizor z wysokiej półki, to OLED

Lokowanie produktu: Audio Video Show

Na tak dużym wydarzeniu branżowym nie mogło zabraknąć jednych z najważniejszych firm produkujących telewizory. Każda starała się wyróżnić czymś innym. Wszystkie mają coś ciekawego na stoiskach. Łaczy ich jednak jeden wspólny mianownik: matryca.

16.11.2018
21:07
audio video show 2018 telewizory

Jednym z największych problemów w osiągnięciu idealnej jakości obrazu w telewizorach jest osiągnięcie wysokiego poziomu kontrastu. Większość telewizorów na rynku nadal korzysta z wyświetlaczy LCD, które są podświetlane za pomocą dodatkowego urządzenia w telewizorze. Niestety nawet wyjątkowo skomplikowane mechanizmy doświetlające nie są w stanie zaoferować idealnej precyzji.

Efektem ubocznym tej ułomności jest chociażby brak możliwości wyświetlenia koloru czarnego. Bo przecież wystarczy, by malutki fragment obrazu obok tego czarnego był w jakimkolwiek kolorze, i już trzeba go doświetlić. W efekcie ten czarny również jest podświetlony, stając się ciemnoszarym.

Nie wszystkie telewizory wykorzystują matryce LCD. OLED-y są z nami już od dawna. A od pewnego czasu są dostępne w rozsądnych cenach.

audio video show 2018 telewizory class="wp-image-840230"

Matryce organiczne (OLED) nie wymagają zewnętrznego podświetlenia, w nich każdy piksel świeci własnym światłem. Dzięki temu oferują nieskończony kontrast i doskonałą precyzję przy sterowaniu jasnością i kolorami. Problem w tym, że matryce OLED przez wiele lat cechowały się astronomicznie wysokimi cenami i niską trwałością. I ten problem w zasadzie został rozwiązany.

Większość producentów zrozumiała, że OLED jest bezkonkurencyjny. Sony, Panasonic, Philips, Loewe i wielu innych stało się klientami LG Display – jedynej fabryki będącej w stanie masowo produkować wysokoprzekątne matryce OLED w rozsądnych cenach. W efekcie na Audio Video Show 2018 wszystkie prezentowane sztandarowe telewizory to telewizory OLED.

Na Audio Video Show 2018 jest co podziwiać. Pojawiły się urządzenia z najwyższej półki.

audio video show 2018 telewizory class="wp-image-840233"

Na stoisku LG widziałem najnowsze telewizory OLED z oferty tej firmy. Główną atrakcją jest oczywiście 77-calowy telewizor OLED z serii C8. Jedną z zalet tego modelu jest jedyny system sztucznej inteligencji na rynku rozumiejący polską mowę naturalną. Obsługuje też wszystkie najnowsze standardy obrazu i dźwięku, w tym Dolby Atmos czy Dolby Vision.

audio video show 2018 telewizory class="wp-image-840236"

U Loewe też jest bardzo ciekawie i zachęcam do odwiedzenia ich stoiska. Ten niemiecki producent telewizorów również stawia na OLED-y. Na targach możemy podziwiać między innymi jego najnowszą konstrukcję: bild 2. Telewizory z tej linii fantastycznie komponują się z luksusowym wykończeniem mieszkania lub domu.

Duże wrażenie robią też OLED-owe telewizory Philipsa. Na stoisku tej firmy mogłem podziwiać to, jak wbudowany w odbiorniki tej firmy procesor P5 Perfect Picture radzi sobie z przetwarzaniem obrazu. Można też posłuchać zdumiewająco dobrych – jak na jednostki wbudowane – soundbarów Bowers & Wilkins stanowiących część sztandarowych telewizorów OLED Philipsa. No i nie zapominajmy o wyróżniku tej firmy: pięknym doświetleniem ściany w systemie Ambilight.

audio video show 2018 telewizory class="wp-image-840239"

Na Audio Video Show 2018 czeka też wiele innych atrakcji.

Targi te są w swojej kategorii największe w Polsce i drugie co do wielkości w Europie, gromadząc blisko 200 wystawców i ponad 500 prezentowanych marek. Na miejscu można zobaczyć wszystkie elementy wchodzące w skład domowych systemów audiowizualnych, jak m.in. zestawy audio, słuchawki, telewizory i projektory.

Audio Video Show to jedyne miejsce, gdzie można osobiście posłuchać oraz obiektywnie porównać wiele urządzeń z niemal wszystkich pułapów cenowych. Potrwają do niedzieli i odbywają się w Warszawie: na PGE Narodowym i w hotelach Grand Tulip oraz Radisson Blu Sobieski.

Lokowanie produktu: Audio Video Show
Najnowsze
Zobacz komentarze