REKLAMA

RED Hydrogen z holograficznym wyświetlaczem na pierwszym filmie

RED Hydrogen to pierwszy smartfon od producenta kamer, którymi nagrywa się hollywoodzkie blockbustery. Właśnie zobaczyliśmy to urządzenie na filmie i poznaliśmy nowe szczegóły.

02.08.2017 17.05
red hydrogen one
REKLAMA
REKLAMA

Zapowiedź pierwszego smartfona firmy RED wzbudziła wielkie zainteresowanie, z kilku powodów.

Po pierwsze, RED to już legenda branży wideo. Systemami RED nagrano wszystkie filmy Marvela, trylogię Hobbita i dosłownie setki innych produkcji. Jeśli jakaś firma zna się na wideo, to jest nią właśnie RED.

Po drugie, RED Hydrogen ma być pierwszym smartfonem z holograficznym ekranem. Do tej pory nie wiedzieliśmy, co kryje się za tym stwierdzeniem, ale producent pokroju RED-a raczej nie rzuca słów na wiatr. Jeśli zapowiada coś przełomowego, to nie kończy się to na pustych marketingowych zwrotach.

Po trzecie, na lakonicznym, zaciemnionym renderze - jedynym materiale pokazującym dotychczas nadchodzący smartfon - widzieliśmy złącza do podczepiania modułów. „Dorosłe” kamery RED są konstrukcjami modułowymi, więc modularny smartfon od tego producenta wygląda obiecująco.

Prototypowy RED Hydrogen pojawił się na filmie.

Marques Brownlee z kanału MKBHD miał okazję przyjrzeć się protypowi RED Hydrogen i nakręcił wideo pokazujące to urządzenie.

Youtuber zwrócił uwagę na duży rozmiar smartfona, większy nawet od iPhone’a 7 Plus. Ekran ma 5,5 cala przekątnej, ale jest otoczony pokaźnymi ramkami, które na szczęście są rozsądnie zagospodarowane, ponieważ kryją głośniki stereo.

Surowa budowa i nieco przesadzony, „industrialno-krzykliwy” styl z kamer RED jest obecny również w smartfonie. Przekłada się to jednak na jakość materiałów. Faktura na tyle urządzenia nie jest udawana. Znajdziemy tam metal i kevlar.

Boki urządzenia są bardzo agresywnie żłobione, co bardzo poprawia pewność chwytu. Na prawej ściance znajduje się włącznik, który jest jednocześnie skanerem linii papilarnych. Po przeciwnej stronie mamy dwa niezależne przyciski głośności.

U dołu znalazło się złącze USB-C do ładowania i gniazdo słuchawkowe, choć konstruktorzy mają zamiar przenieść je na górną ściankę.

Na obudowie znalazł się też dedykowany przycisk spustu migawki nagrywania.

Niestety nie zobaczyliśmy jeszcze najważniejszego elementu, czyli ekranu.

W prototypie udostępnionym Marquesowi Brownlee ekran jeszcze nie działał, ale youtuber widział działający wyświetlacz w siedzibie firmy. Brownlee zapewnia, że holograficzny obraz robi ogromne wrażenie i jest czymś niezwykłym, ale jednocześnie ekran nie jest do końca dopracowany. RED twierdzi jednak, że w finalnym urządzeniu wszystko będzie działać, jak należy.

Ekran może też pracować w standardowym trybie 2D, tak jak w każdym innym smartfonie.

„Ten smartfon będzie przyszłością małych kamer”

MKBHD nie mógł na tym etapie zdradzić wiele szczegółów, ale podwójny aparat będzie można rozszerzyć o moduły, podobnie jak w smartfonach Moto Z. Mają to być jednak „moduły na sterydach”, które mają zapewnić jakość obrazowania, której jeszcze nie było na rynku mobilnym.

Przykładowy moduł pokazany na filmie wygląda naprawdę poważnie. Ma wbudowany obiektyw o ogniskowej 28mm i świetle f/4.0, który (sądząc po wyglądzie) zapewnie manualne ustawianie ostrości i jest nawet wyposażony w podziałkę głębi ostrości dla poszczególnych przysłon. To z kolei oznacza, że będziemy mogli zmienić wartość przysłony, co jest funkcją, której nie znajdziemy w żadnym współczesnym smartfonie.

Dodatkowy moduł wprowadza też cztery dodatkowe przyciski wypełniające wgłębienia w obudowie. Trzy z nich wyglądają na programowalne (C–1 - C–3).

Zapowiada się na nowy rozdział mobilnego wideo.

Sądząc po filmie, RED nie buduje smartfona. RED buduje mobilny system wideo, który - nie wiedzieć czemu - jest jednocześnie smartfonem.

REKLAMA

Smarton trafi do sprzedaży w przyszłym roku. Obecnie można już składać zamówienia, a cena wynosi 1195 dol. za wariant aluminiowy i 1595 dol. za tytanowy. Tanio nie jest, ale po tym, co zobaczyłem, moje oczekiwania wzrosły jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że tak wysoka cena będzie miała usprawiedliwienie w jakości nagrań.

*W materiale wykorzystano GIF-y wykonane z fragmentów filmu RED Hydrogen Prototype Hands-On (Marques Brownlee, MKBHD, YouTube)

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA