1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Oprogramowanie
  5. Tech

Rewelacja. Oto oprogramowanie od NASA, które możesz sam wykorzystać

Rewelacja. Oto oprogramowanie od NASA, które możesz sam wykorzystać

Pamiętacie, jak prawie rok temu pisałem o programie NASA polegającym na dzieleniu się innowacyjną technologią za darmo z innymi?

Program ten, o nazwie Technology Transfer Program oparty jest na założeniu, że skoro wiele z innowacyjnych technologii i patentów powstało w NASA za publiczne pieniądze, to jak najwięcej z nich powinno być dostępnych każdemu.

Żyjemy jednak w epoce informacji i okazuje się, że aż 30% innowacji od Agencji to oprogramowanie powstałe specjalnie do użytku w różnych projektach NASA. W związku z tym instytucja właśnie opublikowała ogromny katalog dostępnego oprogramowania. Każdy może poprosić o dostęp do konkretnego programu lub biblioteki. Zazwyczaj dostępny jest również kod źródłowy.

Kierujący programem Technology Transfer Dan Lockney w taki sposób opisał znajdujące się w katalogu oprogramowanie:

Oprogramowanie jest istotnym komponentem wpływającym na sukces każdej z misji NASA. Cieszymy się z możliwości transferu stworzonych w Agencji narzędzi do innych sektorów, gdzie mogą być użyte w nowy i kreatywny sposób.

Katalog, znajdujący się pod adresem software.nasa.gov, podzielony jest na kategorie tematyczne. Co ciekawe, nie są to tylko kategorie związane z techniką lotów kosmicznych. Wśród kategorii znajduje się między innymi zarządzanie projektami i analiza oraz przetwarzanie obrazów. Nie zdziwiłbym się, gdyby znaleźli się zapaleńcy próbujący użyć oprogramowania z NASA do własnych zastosowań.

nasa2

Co możemy znaleźć wśród bogatego katalogu? Dla przykładu PixelLearn - narządzie do klasyfikowania obrazów na podstawie zadanych wzorców. W NASA służył do rozpoznawania na zdjęciach chmur czy też kraterów. Innym ciekawym przykładem jest program do modelowania zachowania atmosfery Earth Global Reference Atmospheric Model (w dwóch wersjach - starszej napisanej w FORTRAN oraz nowszej, działającej na Windows i Linux, napisanej w C++).

nasa

NASA udostępnia również kody źródłowe do swoich aplikacji udostępnionych na urządzenia mobilne (iOS oraz Android). Na przykład możemy poprosić o dostęp do kodu popularnej aplikacji HazPop (Hazard and Population Mapper), która służy do pokazywania map satelitarnych z naniesionymi zagrożeniami, np. trzęsieniem ziemi.

screen696x696

Napisałem „poprosić o dostęp” i w tym właśnie główna trudność z korzystania z ogromnego katalogu aplikacji NASA. Liczyłem na coś w stylu GitHub - gdzie łatwo będziemy mogli pobrać kod źródłowy. Niestety, przy każdym z projektów trzeba wypełnić długi formularz, przypominający najgorsze biurokratyczne praktyki. Jest to jedyne zastrzeżenie jakie mam do tej szlachetnej inicjatywny. Na szczęście łatwo to można poprawić.