REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Oprogramowanie

Rewelacja. Oto oprogramowanie od NASA, które możesz sam wykorzystać

Pamiętacie, jak prawie rok temu pisałem o programie NASA polegającym na dzieleniu się innowacyjną technologią za darmo z innymi?

03.03.2017
15:10
Rewelacja. Oto oprogramowanie od NASA, które możesz sam wykorzystać
REKLAMA
REKLAMA

Program ten, o nazwie Technology Transfer Program oparty jest na założeniu, że skoro wiele z innowacyjnych technologii i patentów powstało w NASA za publiczne pieniądze, to jak najwięcej z nich powinno być dostępnych każdemu.

Żyjemy jednak w epoce informacji i okazuje się, że aż 30% innowacji od Agencji to oprogramowanie powstałe specjalnie do użytku w różnych projektach NASA. W związku z tym instytucja właśnie opublikowała ogromny katalog dostępnego oprogramowania. Każdy może poprosić o dostęp do konkretnego programu lub biblioteki. Zazwyczaj dostępny jest również kod źródłowy.

Kierujący programem Technology Transfer Dan Lockney w taki sposób opisał znajdujące się w katalogu oprogramowanie:

Katalog, znajdujący się pod adresem software.nasa.gov, podzielony jest na kategorie tematyczne. Co ciekawe, nie są to tylko kategorie związane z techniką lotów kosmicznych. Wśród kategorii znajduje się między innymi zarządzanie projektami i analiza oraz przetwarzanie obrazów. Nie zdziwiłbym się, gdyby znaleźli się zapaleńcy próbujący użyć oprogramowania z NASA do własnych zastosowań.

nasa2 class="wp-image-548830"

Co możemy znaleźć wśród bogatego katalogu? Dla przykładu PixelLearn - narządzie do klasyfikowania obrazów na podstawie zadanych wzorców. W NASA służył do rozpoznawania na zdjęciach chmur czy też kraterów. Innym ciekawym przykładem jest program do modelowania zachowania atmosfery Earth Global Reference Atmospheric Model (w dwóch wersjach - starszej napisanej w FORTRAN oraz nowszej, działającej na Windows i Linux, napisanej w C++).

nasa class="wp-image-548831"

NASA udostępnia również kody źródłowe do swoich aplikacji udostępnionych na urządzenia mobilne (iOS oraz Android). Na przykład możemy poprosić o dostęp do kodu popularnej aplikacji HazPop (Hazard and Population Mapper), która służy do pokazywania map satelitarnych z naniesionymi zagrożeniami, np. trzęsieniem ziemi.

REKLAMA
screen696x696 class="wp-image-548832"

Napisałem „poprosić o dostęp” i w tym właśnie główna trudność z korzystania z ogromnego katalogu aplikacji NASA. Liczyłem na coś w stylu GitHub - gdzie łatwo będziemy mogli pobrać kod źródłowy. Niestety, przy każdym z projektów trzeba wypełnić długi formularz, przypominający najgorsze biurokratyczne praktyki. Jest to jedyne zastrzeżenie jakie mam do tej szlachetnej inicjatywny. Na szczęście łatwo to można poprawić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA