REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tesla - tak, ta od samochodów - pokazała właśnie dach. Tak, dach

Przyjrzyjcie się dobrze powyższemu zdjęciu. Dlaczego? Bo są na nim wszystkie trzy elementy wielkiego planu Elona Muska. Nie widzicie gdzie? Już pokazuję.

29.10.2016
11:06
tesla solar
REKLAMA
184 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Na wszelki wypadek jeszcze raz zdjęcie tytułowe, bez zasłaniania go przez tytuł:

tesla-solar-roof class="wp-image-525103"

Samochód Tesli widać oczywiście od razu. To akurat jest dość łatwe do namierzenia. Ale co z resztą? Co z produktami, które pokazano dziś w nocy (naszego czasu - w Stanach był wtedy jeszcze dzień)? Tak, też tam są, przy czym to, że ich nie widać, to akurat wielka zaleta. Być może nawet jeden z najpotężniejszych argumentów w walce z konkurencją.

No to po kolei - co pokazała dziś Tesla i dlaczego to istotne?

Podczas nocnej prezentacji firma Elona Muska zaprezentowała nową wersję Powerwalla, czyli naszego domowego lub firmowego magazynu energii.

tesla-powepack class="wp-image-525105"

Druga generacja tego sprzętu kosztuje 5 tys. dol., ma wbudowany inwerter i może pomieścić 14 kWh energii (2x tyle co poprzednia). Do ceny zakupu trzeba doliczyć montaż (1000 dol.) oraz kaucję (500 dol.). Bez podatków i dodatkowych opłat startujemy więc od 6,5 tys. dol.

tesla-powerwall class="wp-image-525106"

Urządzenie ma masę 110 kg i można je zamontować na ścianie lub postawić na podłodze. Maksymalnie możemy do jednej instalacji podłączyć 9 Powerwalli, a każdy może dać nam w szczycie moc 7 kW lub 5 kW w trybie ciągłym.

powerwall-tesla class="wp-image-525109"

Powerpack 2 jest odporny na kurz i wodę. Gwarancja? 10 lat.

Ale to nie Powerwall 2 był bohaterem konferencji Tesli. Tym był... dach. Tak, m.in. ten, który widzieliście na tytułowym zdjęciu. Ale to nie jest zwykły dach. 

tesla-dach class="wp-image-525118"

To produkt, z którego Elon Musk wydaje się być niesamowicie dumny - dach solarny. Bez żadnych widocznych paneli, bez szpecenia wyglądu budynku.

Nie podano wprawdzie ceny, ale ma być tańszy, niż suma kosztów budowy normalnego dachu i opłat za energię elektryczną. Nie podano tylko, w jakim okresie...

Jak to dokładnie działa? Każdy segment dachu od Tesli składa się z trzech warstw - wzmacnianego szkła ochronnego, specjalnej powłoki i właściwego ogniwa fotowoltaicznego.

tesla-solar-roof-2 class="wp-image-525119"

I tak widać je z poziomu ulicy (zdjęcie po lewej), a tak patrząc z góry (zdjęcie po prawej).

tesla-ogniwa class="wp-image-525121"

Do wyboru mają być na początku cztery style dachów solarnych od Tesli. Każdy z nich ma wytrzymać wiele lat użytkowania. Ba, mają być właściwie niezniszczalne.

tesla class="wp-image-525123"

Czyli jednak da się to wszystko zrobić ładnie, efektownie i tak, żeby przeciętny użytkownik mógł już na pierwszy rzut oka stwierdzić "chcę to". Zupełnie tak samo, jak jest w przypadku elektrycznych samochodów Tesli.

Pierwsze dachy solarne Tesli mają być instalowane już latem przyszłego roku. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, żeby doszło do połączenia Tesli z SolarCity - w przeciwnym wypadku, jak twierdzi Elon Musk, realizacja tych planów może być bardzo trudna.

REKLAMA
Advertisement
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA