1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

iPhone zamiast pilota do TV? Apple właśnie zrobił to (lepiej)

Pilot do Apple TV 4 w formie nowej aplikacji na iPhone'a

Do sklepu App Store trafił właśnie Pilot do Apple TV 4. Dzięki temu posiadacze iPhone’ów mogą jeszcze wygodniej kontrolować swojego set-top boksa bez potrzeby szukania w mieszkaniu dedykowanego pilota.

Apple TV 4 nie było moim najlepszym zakupem w historii i bynajmniej nie jest warte swojej ceny. Niemniej jednak korzystamy z niego w domu do strumieniowania obrazu z iPhone’ów i iPadów, odtwarzania wideo z iTunes VOD, Netfliksa, YouTube’a oraz biblioteki filmów i seriali zgromadzonej w iTunes na komputerze.

nowy-pilot-apple-tv-4-1

Od teraz wszystko to będzie można jeszcze łatwiej robić dzięki nowej aplikacji Pilot.

Nowa aplikacja stworzona została przez Apple. Firma właśnie zakończyła jej testy i udostępniła ją wszystkim chętnym w sklepie App Store. Pobrałem ją na swoje urządzenie, a chociaż nie wywraca ona sposobu obsługi Apple TV 4 do góry nogami, to zdecydowanie ją ułatwia.

Dodajmy, że możliwość obsługi Apple TV 4 z poziomu aplikacji była już wcześniej, ale poprzedni program Remote przygotowany był z myślą o Apple TV 3. Nowa aplikacja nie zastępuje programu Remote i trzeba ją pobrać osobno z App Store. Nie ma też związku z systemową aplikacją Remote na Apple Watch.

Co dodaje i co odbiera nowy Pilot do Apple TV 4?

Nawigacja po aplikacji jest znacznie bardziej intuicyjna dla kogoś, kto korzysta z nowego pilota z dotykową powierzchnią i wbudowanym mikrofonem do Apple TV 4. Poprzednia aplikacja Remote była wzorowana na starym pilocie do Apple TV 3, który obsługiwało się przyciskami.

nowy-pilot-apple-tv-4-2

Górna część interfejsu to imitacja panelu dotykowego, pod nią znajduje się umieszczony centralnie przycisk Menu działający jak cofnij. Na samym dole są trzy przyciski: Play/Pauza, Home i mikrofon. Podwójne tapnięcie w przycisk Home otwiera ekran multitaskingu, a przytrzymanie go pozwala uśpić Apple TV.

Jedna z najważniejszych nowości w nowej aplikacji Pilot do Apple TV 4 jest zupełnie zbędna z perspektywy Polaków.

Nie sposób o niej nie wspomnieć, że w aplikacji Pilot do Apple TV 4 pojawił się przycisk mikrofonu, który powinien uruchamiać Siri. U nas odpala niestety wyłącznie tekstową wyszukiwarkę.

W tym kontekście tym bardziej przekonuje mnie do korzystania z nowej aplikacji (zamiast ze zwykłego pilota) to, że po wejściu do pola tekstowego uruchamia się ekranowa klawiatura na iPhonie.

nowy-pilot-apple-tv-4-3

Aplikacja ma jednak pewne wady.

Pierwsza z nich jest taka, że nowy Pilot do Apple TV 4 jest pozbawiony funkcji, którą miała poprzednia aplikacja Remote. Nie da się sterować z jej poziomu odtwarzaniem biblioteki iTunes.

Druga wada, nieco mniej uciążliwa, to brak wersji do iPada. Pilot do Apple TV 4 na iPada nie jest oczywiście czymś niezbędnym, ale w aplikacji Remote był interfejs na duży ekran.

Aplikację Pilot do Apple TV 4 pobierzecie z App Store - nie jest dostępna w formie aktualizacji dostępnej wcześniej aplikacji Remote.