REKLAMA

Nokia w T-Mobile. Dzisiaj to zdanie ma zupełnie inne znaczenie

Wczoraj w warszawskiej siedzibie T-Mobile miałem okazję zobaczyć przyszłość sieci LTE. Przedstawiciele operatora wraz z pracownikami Nokii pokazali w praktyce sprzęt pozwalający na 1,2-gigabitowy transfer danych. T-Mobile i Nokia mają bardzo ambitne plany.

29.07.2016 10.54
T-Mobile i Nokia
REKLAMA
REKLAMA

Internet LTE jeszcze kilka lat temu był nowinką, a teraz jest standardem. Operatorzy coraz śmielej rozwijają swoją infrastrukturę, a w niektórych lokalizacjach działa juz LTE-Advanced. To oczywiście nie koniec, a już teraz przeprowadzane są testy jeszcze szybszego transferu danych.

T-Mobile i Nokia class="wp-image-508875"

T-Mobile i Nokia prezentują połączenie o przepustowości 1,2 Gbps w Warszawie.

Do komercyjnego wdrożenia nowej technologii zostało jeszcze sporo czasu, ale dzisiaj w polskim oddziale T-Mobile przy pomocy techników Nokii zaprezentowano przedstawicielom mediów sprzęt, który był w stanie przekazywać dane z prędkością ponad 1 gigabita na sekundę. To o rząd wielkości więcej, niż LTE.

Nowsze LTE-Advanced jest w stanie zapewnić transfery do 300 Mbps. Firma T-Mobile, którą reprezentował CTIO firmy Thomas Lips, zobrazowała, jak szybkie jest testowane przez nich połączenie. Wyliczono jak szybko pobierałoby się dane zapisane na nośnikach optycznych. Płytę Blu Ray da się pobrać w mniej niż 3 minuty, a CD… w 5 sekund.

T-Mobile i Nokia class="wp-image-508880"

To bardzo dobra wiadomość biorąc pod uwagę rozwój internetu.

Już teraz globalna sieć jest mocno obciążona ze względu na streaming wideo. Serwisy VOD odpowiadają za znaczne ilości zużywanego przez ludzkość transferu danych, a przecież w przyszłości potrzeba będzie go więcej i więcej.

Połączenie z internetem musi być zarówno szybkie, jak i stabilne, by prowadzić szalenie popularne już transmisje na żywo. Niedługo będziemy chcieli zresztą strumieniować nie tylko wideo i gry, tak jak dzisiaj, ale też wirtualną rzeczywistość.

T-Mobile i Nokia class="wp-image-508877"

T-Mobile i Nokia pracują nad tym, by operatorzy byli na to gotowi.

Marka Nokia co prawda na rynku konsumenckim jest spalona, ale Finowie nie zwinęli manatków i zajęli się pracami nad infrastrukturą. Efektem pracy inżynierów jest oprzyrządowanie, które dzięki technologii 4x4 MIMO było w stanie przesyłać dane cztery razy szybciej niż w przypadku LTE-Advanced.

Uzyskanie transferów rzędu 1,2 Gbps nie jest łatwe. Do osiągnięcia takiego efektu potrzebna była agregacja czterech pasm częstotliwości po 20 Mhz każde. Wymaga to zastosowania czterech anten w obu urządzeniach wymieniających miedzy sobą dane, ale dzięki temu finalnie transfer to cztery razy po 300 Mbps.

t-mobile-nokia-5 class="wp-image-508878"

LTE Advanced doczeka się następcy.

Użytkownicy mieszkający blisko zmodernizowanych niedawno stacji bazowych nie przyzwyczaili się jeszcze do LTE Advanced i transferów powyżej 300 Mbps, a sieć o przepustowości 1,2 Gbps w T-Mobile może zostać uruchomiona już nawet w przyszłym roku.

Transfery rzędu 1,2 Gbps nie są bynajmniej szczytem możliwości. Inżynierowie mają już pomysł na to, jak w przyszłości wykorzystując pasmo o szerokości 640 Mhz stworzyć sieć bezprzewodową LTE Advanced Pro o przepustowości… 25 Gbps.

T-Mobile i Nokia class="wp-image-508879"

Pora na sieć 5G?

REKLAMA

T-Mobile Polska to nie jedyny operator, który pracuje nad takim rozwiązaniem, a transfery rzędu 1 Gbps zaprezentowało już wcześniej Orange, którego partnerem jest nie Nokia, a inny gigant rynku telekomunikacyjnego - Huawei.

Przedstawiciele chińskiej firmy zresztą rysowali już wizje świata, w której obecne prędkości transferu będą budzić taki sam uśmiech politowania, jaki dzisiaj wywołuje wspomnienie pierwszych wdrożeń sieci GPRS i Edge.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA