REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

To koniec Kinoplex.pl. Czas przestać udawać, że wejście Netflixa do Polski nic nie zmienia

Pamiętasz jeszcze o takim serwisie jak Kinoplex.pl? Przyznam, że od dłuższego czasu go nie odwiedzałem. Okazuje się, że nie byłem odosobniony. Agora właśnie zamknęła swój serwis VOD z uwagi na nikłe zainteresowanie.

08.04.2016
14:47
To koniec Kinoplex.pl. Czas przestać udawać, że wejście Netflixa do Polski nic nie zmienia
REKLAMA
147 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jak informują Wirtualne Media, Kinoplex.pl nie spełnił oczekiwań Agory. Serwis miał zbyt mało użytkowników i nie zarabiał na siebie.

Kinoplex.pl był serwisem spółki Agora, działającym pod szyldem Gazeta.pl. Był to typowy serwis VOD oferujący katalog filmów, seriali i bajek na żądanie. Kinoplex nigdy nie dorobił się części pozwalającej oglądać telewizję na żywo. Obecnie strona Kinoplex.pl jeszcze funkcjonuje, ale niebawem przestanie być dostępna.

Filmy w Kinopleksie nie były drogie. Wypożyczenie kosztowało od 1 do 11 zł, a można było też skorzystać z oferty abonamentowej wycenionej na 15 zł/mies. Wiele materiałów (np. starsze filmy dokumentalne) były dostępne całkowicie za darmo. W porównaniu do konkurencji ceny były bardzo atrakcyjne, natomiast zawsze problemem była oferta.

Kinoplex.pl cierpiał na brak nowości, zarówno filmowych jak i serialowych.

kinoplex class="wp-image-490050"

Oferta swego czasu obejmowała nawet House of Cards, ale tego typu głośne tytuły były wyjątkami. Serwis regularnie tracił użytkowników. Według Megapanelu w 2014 roku Kinoplex miał 220 tys. realnych użytkowników (średni czas na stronie powyżej 80 min), a w 2015 już niespełna 150 tys (ze średni czasem niespełna 44 min). Serwis istniał od 2011 roku. Nie pomogły też zmiany personalne. Łukasz Skrzypek, dyrektor ds. VOD, od lutego szefuje działowi e-commerce.

Zamknięcie Kinoplexa może być złą wiadomością dla rodziców. W serwisie było sporo bajek, w tym wiele dostępnych za darmo.

Co dalej? Czy Agora odpuszcza rynek VOD? Na to wygląda. Nie jest to bynajmniej koniec treści filmowych, bo tutaj Gazeta cały czas się rozwija i kładzie na wideo zauważalnie większy nacisk. Są to jednak krótkie formaty własnej produkcji, które są skierowane do odbiorców na YouTubie i Facebooku. Pojawiają się głosy, że grupa Agora traci rozpęd i przestaje nadążać za konkurencją.

Takich przetasowań na rynku VOD może być więcej

Wiele osób uważa, że wejście Netfliksa do Polski nie ma tak wielkiego znaczenia, jak twierdzą serwisy związane z nowymi technologiami. Dla mnie zamknięcie Kinoplex.pl jasno pokazuje, że Netflix to gracz, którego nie można lekceważyć. To jest przyszłość rynku VOD, z którą trudno konkurować.

REKLAMA

Nawet jeśli dziś oferta nie rozpieszcza Polaków, to Netflix ma największy potencjał na rozwój. Ogromna skala, zaplecze i doświadczenie w negocjacjach to cechy, których lekceważyć nie można.

W Polsce mamy wiele legalnych serwisów VOD, które dziś są cieniami samych siebie. Mam wrażenie, że zamknięcie Kinoplex.pl nie będzie odosobnionym przypadkiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA