REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Gmail właśnie stał się jeszcze bardziej bezpieczny. Nowe opcje uchronią przed przejęciem wiadomości i spamem

Google ogłosiło na swoim blogu dodanie dwóch nowych funkcji do Gmaila. Teraz skrzynka ostrzeże nas, kiedy nasza poczta może zostać przejęta albo dopiero co otrzymana wiadomość pochodzi od niepewnego nadawcy.

10.02.2016
10:46
Gmail wprowadza nowe zabezpieczenia maila
REKLAMA
REKLAMA

Zabezpieczenie przed nieuprawionym dostępem

Jeśli poczta osoby, z którą mailujemy nie wspiera szyfrowania TLS to prawym górnym rogu wiadomości pojawi się mała czerwona kłódeczka. Będzie to oznaczało, że jeśli wiadomość zostanie przejęta, to ktoś niepowołany będzie mógł ją bez problemu przeczytać.

zabezpieczenia maila

Szyfrowanie TLS (Transport Layer Security) to rozwinięcie protokołu SSL, które, jak czytamy na Wikipedii, „zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta”. Każdy z liczących się obecnie dostawców usług pocztowych obsługuje szyfrowanie TLS.

Zabezpieczenie przed spamem i phisingiem

Drugie z ulepszeń dotyczy obsługi otrzymanych wiadomości i ich nadawców. Jeśli Google nie będzie mogło zweryfikować ich tożsamości, to obok nazwy pojawi się znak zapytania.

zabezpieczenia maila

Jak możemy przeczytać w sekcji pomocy Google:

Jeśli otrzymasz nieuwierzytelnioną wiadomość od ważnego nadawcy (takiego jak instytucja finansowa lub duży dostawca poczty e-mail, np. Google, Yahoo czy HotMail), najprawdopodobniej jest ona sfałszowana i przy odpowiadaniu na nią czy otwieraniu jakichkolwiek załączników musisz zachować ostrożność.

Warto jednak pamiętać, ze zarówno pojawienie się kłódeczki, jak i znaku zapytania nie oznacza w 100 proc., że nasza wiadomość zostanie przejęta, lub w załączniku znajdują się wirusy. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest jednak o wiele większe, co powinno wzbudzić uwagę każdego korzystającego z Gmaila.

Aktualizacja jest częścią świętowania przez Google dnia Bezpiecznego Internetu. Wcześniej z tej okazji firma daje ciekawą okazje na zdobycie dodatkowych 2 GB przestrzeni na Dysku Google.


Czytaj też:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA