RTV  / Artykuł

Jeden z najstarszych polskich serwisów VOD ogłasza upadłość

Polski rynek VOD w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie się rozwija. Jako klienci nie mamy powodów do narzekań, ale po drugiej stronie sytuacja jest zdecydowanie bardziej napięta. Pierwszym przegranym jest jeden z najstarszych polskich serwisów wideo na żądanie, czyli Iplex.pl.

Po raz kolejny sprawdziła się maksyma mówiąca, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Tym razem konkurencji nie wytrzymał jeden z „ojców” polskich serwisów VOD, czyli Iplex.pl. Jest (był?) to niezależny serwis, który nie był związany z żadną dużą grupą medialną, ani z operatorami sieci telewizyjnych i komórkowych.

8-iplex

Właściciel Iplex.pl, czyli spółka Iplex SA od dłuższego czasu borykała się z problemami, choć nie wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Informacja o upadłości pojawiła się w mediach dziś rano, natomiast Sąd Rejonowy w Warszawie już w listopadzie ubiegłego roku ogłosił upadłość spółki. W grudniu adnotacja o upadłości likwidacyjnej spółki trafiła do Krajowego Rejestru Sądowego.

Obecnie serwis Iplex.pl jeszcze działa, ale nie wiadomo, co stanie się z nim dalej. Na razie nie została podjęta decyzja ani o sprzedaży, ani o zamknięciu działalności. Na profilu Iplex.pl na Facebooku klienci zgłaszają jednak problemy z działaniem serwisu. Nie można wykupić dostępu do pakietu Plus, a część materiałów nie działa tak, jak powinna.

Kłopoty finansowe

Przedstawiciel spółki Iplex skomentował sytuację tymi słowami:

„Upadłość związana była ze złymi wynikami spółki i trudnościami w pozyskiwaniu kapitału niezbędnego do jej dalszego funkcjonowania i rozwoju.”

Słabą kondycję serwisu można było zauważyć już od dłuższego czasu, ale nikt nie spodziewał się całkowitej upadłości. Już w 2013 roku serwis stracił 107 tys. realnych użytkowników, czyli około połowę ze swoich klientów. Ci, którzy zostali przy serwisie, spędzali w nim o 22% mniej czasu, niż rok wcześniej.

iplex

Największy rozwój Iplexu przypada na lata 2010-2011. W 2010 roku, po dwóch latach od startu usługi, Iplex.pl jako pierwszy w Polsce przekształcił się w pełnoprawny serwis VOD, zapewniając dostęp do legalnych treści. Model biznesowy także był ciekawy, bo użytkownicy mogli oglądać filmy bezpłatnie, w zamian za oglądanie reklam. W 2011 roku pojawiły się także płatne pakiety dostępu. Najnowsze propozycje opierały się o dwa plany. Iplex Plus był dostępny w cenie 8,90 zł/mies., i oferował filmy bez reklam oraz dostęp do specjalnego katalogu filmów, natomiast abonament Iplex zero za 19,90 zł/rok usuwał reklamy.

Iplex zabiły trzy kwestie

Po pierwsze, niezbyt atrakcyjna oferta filmów. Choć katalog obejmował ok. 550 pozycji, to nawet w płatnej wersji serwisu próżno było szukać nowości, a najświeższe pozycje miały po kilkanaście miesięcy. Po drugie, Iplex nigdy nie doczekał się oferty z serialami. Skupienie się na samych filmach okazało się być zgubną drogą, szczególnie w momencie, gdy seriale bywają najmocniejszą pozycją u konkurencji. W końcu po trzecie, brak aplikacji mobilnych. Były one zapowiadane od dłuższego czasu, ale nigdy nie ujrzały światła dziennego. Dostęp do serwisu był możliwy tylko z poziomu przeglądarki na PC, lub poprzez aplikacje na wybrane platformy Smart TV.

Szkoda, że sprawy potoczyły się w ten sposób. Pozostaje mieć nadzieję, że Iplex.pl będzie wskazówką dla innych graczy, jak nie prowadzić serwisu VOD.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst