REKLAMA

Już tylko jednej zgody brakuje Microsoftowi by przejąć Nokię

Po długich oczekiwaniach Microsoft i Nokia doczekały się ze strony chińskiego rządu akceptacji opiewającej na ponad 7 miliardów dolarów transakcji przejęcia wybranych oddziałów fińskiej firmy przez technologicznego giganta rodem z USA.

08.04.2014 08.38
Już tylko jednej zgody brakuje Microsoftowi by przejąć Nokię
REKLAMA

Oprócz zgody obydwu firm oraz ich udziałowców, Microsoft i Nokia musiały uzyskać zgodę na przeprowadzenie transakcji m.in. właśnie od rządu chińskiego, Komisji Europejskiej, amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz rządu Indii. Po dzisiejszej zgodzie do finalizacji transakcji brakuje już tylko zgody ostatniej strony.

REKLAMA

Jej uzyskanie może być jednak sporym problemem w związku z trwającymi obecnie postępowaniami dotyczącymi niezapłaconych przez Nokię podatków, które według władz należą się lokalnemu fiskusowi. W ostatnim czasie dwukrotnie nakazano Finom opłacenie zaległych podatków wynikających ze sprzedaży urządzeń produkowanych w fabryce w Chennai. Zgodnie z informacjami podawanymi przez tamtejszy rząd, były one sprzedawane na lokalnym rynku – co powoduje naliczenie podatku – zamiast eksportowane poza kraj, co zwolniłoby Nokię z tych opłat.

nokia 1520

W zeszłym roku Nokia uregulowała 270 milionów euro zaległości, które pozwoliły na dokonanie przejęcia przez Microsoft, jednak obecnie rząd domaga się dodatkowych setek milionów dolarów. Zdaniem przedstawicieli firmy przejmowanej przez Microsoft, działania tamtejszych władz zakrawają o absurd i są niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami oraz prawem. Zaznaczają przy tym, że zamieszanie podatkowe nie ma nic wspólnego z opóźniającą się decyzją zatwierdzającą przejęcie, choć Indie dość wyraźnie dały do zrozumienia, że bez uregulowania zaległości Nokia nie może sprzedać swojej fabryki.

Początkowo odział Nokii zajmujący się produkcją telefonów komórkowych miał trafić pod skrzydła Microsoftu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku za 7,2 mld dolarów. Termin, jak doskonale widać, nie został dotrzymany, a nowym ma być ten miesiąc.

REKLAMA
nokia 820

Przejęcie Nokii przez Microsoft zostało oficjalnie ogłoszone na początku września 2013 roku. W ramach porozumienia gigant z Redmond wzbogaci się m.in. o 32 tysiące nowych pracowników, fabryki oraz patenty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA