Tech  / Felieton

Dziś w nocy TV Trwam zagości w DVB-T, zaś kanały TVP pozostaną "HD" tylko z nazwy

138 interakcji
dołącz do dyskusji

Dziś o północy zostaną wprowadzone pierwsze poważne zmiany w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, od czasu wyłączenia sygnału analogowego. Od jutra w eterze pojawi się TV Trwam dostępna dotąd wyłącznie drogą kablową i satelitarną, to także start kanału TVP ABC.

Śledziliśmy walkę TV Trwam o multipleks od strony technicznej, choć to przede wszystkim sprawa społeczno-polityczna. W grę wchodzi ideologia, poglądy i wielkie pieniądze. Sam dostęp do multipleksu jest rozgrywką pomiędzy wieloma stronami.

Zresztą doskonale odzwierciedla to samo show, jakie fundacja Lux Veritatis przygotowała na tę okoliczność.

tv trwam

Rozpoczęcie nadawania z multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej poprzedzone będzie dziękczynieniem Maryi na Jasnej Górze. Media Rydzyka nawiązuje do mariologii także dzisiejszą niebieską okładką Naszego Dziennika, która to właśnie w Boskiej mocy dopatruje się możliwości nadawania na multipleksie. W środku znajduje się oczywiście wywiad Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja. W rozmowie oczywiście nawiązania do wielkich postaci polski i kościoła, informacje o zwycięstwie polskości oraz kwestie finansowe.

tv trwam nasz dziennik

W oczy rzucił się najbardziej ten fragment:

Na 56 kanałów, które będą obecne na multipleksie, katolicy dostają tylko jeden. Problem w tym, że poza TV Trwam w cyfrowej telewizji naziemnej jest jeszcze zaledwie 21 kanałów, a na antenie TVP znajdziemy liczne audycje religijne. Nie wspominając o tym, że twórcy TV Trwam starają się nie zauważać istnienia kanału Religia.tv w swoich rozważaniach o kanałach katolickich.

Kto myślał, że pojawienie się TV Trwam na multipleksie będzie gwarancją świętego spokoju, końcem pikiet, marszów i petycji ten był w błędzie. Z rozmowy z założycielem Radia Maryja wyraźnie wynika, że sprawa koncesji będzie poruszana jeszcze wielokrotnie na drodze sądowej. A wszyscy nie wspierający telewizji podejrzani będą o próby wykończenia finansowo TV Trwam. Oczywiście już teraz Fundacja liczy na wsparcie finansowe ze strony swoich wiernych widzów i słuchaczy.

Jednocześnie sprawa dostępności TV Trwamu w ramach DVB-T jest jak najbardziej tematem technologicznym.

Po pierwsze to kolejny krok ku zwiększeniu oferty programowej darmowej telewizji naziemnej od 15 lutego będzie można się cieszyć również TVP ABC, a do 27 kwietnia wystartuje Stopklatka TV oraz Focus TV. Po drugie TVP zdecydowała się na utrzymanie w ramach multipleksów wszystkich swoich kanałów dotąd dostępnych. Na razie kanały główne TVP będą dostępne w wersjach SD i HD. Co oznacza, że będziemy obserwować przynajmniej po części spadek jakości obrazu.

Cały czas idziemy w ilość zapominając o jakości obrazu i jakości treści. Na razie trudno przewidzieć kiedy pojawią się nowe multipleksy, ale raczej nie należy spodziewać się, że będą użyte do rozładowania obecnych. Zapewne przeznaczone zostaną jako kolejne kanały i to w standardowej rozdzielczości.

TV Trwam ma dziś co świętować, mimo przeciwności losu, słusznych, ale czasami też zupełnie absurdalnych postanowień państwowych organów wreszcie pojawia się na cyfrowym multipleksie. Teraz będzie wielki test ofiarności miłośników stacji oraz rzeczywistej siły TV Trwam dostępnej powszechnie. Od strony technicznej zmiany w DVB-T to przede wszystkim upchnięcie kanałów TVP, które zaowocuje pogorszeniem jakości i tak marnego sygnału HD. Po obniżeniu przepustowości tych kanałów pozostaną one w wysokiej rozdzielczości praktycznie tylko z nazwy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst