REKLAMA

Pierwsze VOD w 4K już jest! To koniec dystrybucji na nośnikach optycznych

Telewizory 4K wchodzą na salony, a przynajmniej do sklepów. Wydając na telewizor kwotę równą z niezłemu, używanemu samochodowi, zyskujemy magię obrazu o rozdzielczości 4 razy wyższej niż Full HD. Problemem są treści, których jak na lekarstwo. Na szczęście startuje pierwszy serwis VOD z materiałami 4K.

09.09.2013 12.26
Pierwsze VOD w 4K już jest! To koniec dystrybucji na nośnikach optycznych
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami, Sony - wraz z powolnie nadchodzącą jesienią - wprowadza na rynek serwis wideo z materiałami 4K. Sony Video Unlimited 4K , to usługa dedykowana odtwarzaczowi FMP-X1, dostępnemu od lipca w Stanach Zjednoczonych za 699 dolarów. Na starcie użytkownicy dostali jednak tylko kilka pozycji na dysku i koniec. Teraz mogą już kupować i wypożyczać filmy, seriale oraz inne materiały.

REKLAMA
4K Sony film 3

W startowej ofercie znalazło się 70 filmów i seriali. Za dostęp do jednego odcinka należy zapłacić 3,99 dolara, wypożyczenie filmu na 24-godziny to koszt 7,99 dolarów, a nabycie filmy na zawsze wiąże się z wydatkiem 29,99 dolarów. Pojedynczy film zajmuje ok 40-50 GB, a na 2-terabajtowym dysku urządzenia pomieści się ich około 50. Aktualnie odtwarzacz korzysta z kompresji H.264 i technologii eyeIO. Nie wykluczone, że w przyszłości Sony zdecyduje się kompresować filmy przy wykorzystaniu H.265, czyli HEVC.

sonyx8-4K

Rozwiązanie Sony pokazuje, że 4K jest na dzień dzisiejszy bardzo problematyczne, ale jednocześnie nie ma odwrotu od cyfrowej dystrybucji. Jeśli usługa Sony się przyjmie, a na rynku pojawią się kolejne takie rozwiązania, to możemy raz na zawsze zapomnieć o nośnikach optycznych do dystrybucji filmów.

Start Video Unlimited 4K, to także dowód na, to że Sony myśli o technologii 4K kompleksowo. Na wprowadzeniu do sprzedaży telewizorów 4K się nie skończyło. Firma zapewniła także odtwarzacz, serwis VOD, płyty Blu-ray Mastered in 4K, dedykowane amplituner czy kamery. Ponadto Sony ma jeszcze całe swoje zaplecze w postaci wytwórni filmowych i studiów zajmujących się nie tylko realizacją nowych produkcji, ale też rewitalizacją i rekonstrukcją startych tytułów.

Sony-FMP-X1-4K-Media-Player-coming-over-the-summer-580×380
REKLAMA

To wszystko jednak nie zmienia faktu, że 4K nadal jest bliżej przyszłości, niż teraźniejszości. Mimo testów satelitarnych i serwisu VOD zwykły użytkownik ma mało treści do oglądania w natywnej rozdzielczości UHDTV. Ważne jest jednak to, że są podejmowane dobre kroki i za rok, dwa, gdy na telewizory 4K będzie mógł sobie pozwolić średnio zamożny Kowalski, będą też odpowiednie treści.

Nad Wisłą czekamy na Video Unlimited, nawet bez 4K. W najbliższych miesiącach raczej go nie uświadczymy, ale patrząc na ostatnie działania Sony, nie jest to już tak utopijna wizja.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA