REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

7 świetnych rad od fotografa Reutersa

Damir Sagolj, fotograf Reuters pochodzący z Bangkoku, postanowił podzielić się najważniejszymi radami dotyczącymi fotografii reportażowej. Siedem prostych rad to swoisty fundament reportażu, bez którego trudno jest opowiedzieć swoimi zdjęciami historię.

26.08.2013
11:42
7 świetnych rad od fotografa Reutersa
REKLAMA

REKLAMA

1. Bądź przewidujący

Przewidujący, nie przewidywalny. Uczestnicz w wydarzeniu i rób zdjęcia na długo przed sytuacją, na którą czekasz. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, trzeba zapoznać się z warunkami świetlnymi danej sceny. Musimy dobrać dobrą ekspozycję, odpowiednią głębię ostrości, dobry czas naświetlania. Nie będzie na to czasu, kiedy zdarzy się ten wyczekiwany moment, dla którego przyszedłeś fotografować. Po drugie, zjawienie się wcześniej i fotografowanie otoczenia przed ważnym wydarzeniem pozwala pokazać kontekst sytuacji i świetnie zbuduje historię.

2. Zrób research

Nie zrobisz dobrego reportażu jeśli nie będziesz znał historii stojącej za wydarzeniami. Im więcej wiesz o wydarzeniu, historii, kulturze, tym głębiej sięgniesz swoimi fotografiami. Łatwo jest pokazać na zdjęciu powierzchowny obrazek, trudniej jest przenieść jakiś przekaz. Ale żeby to zrobić, trzeba mieć odpowiednią wiedzę, poznać tło wydarzeń.

7 rad Reuters

3. Sięgaj głębiej

Poznanie historii to nie wszystko. Sucha wiedza nie zastąpi własnych doświadczeń, dlatego trudno jest zrobić dobry reportaż, kiedy odwiedza się jakieś miejsce po raz pierwszy. Im bardziej utożsamimy się z miejscami i ludźmi, tym łatwiej będzie opowiedzieć zdjęciami historię.

4. Twórz priorytety

Jeśli jesteś w centrum wydarzeń, musisz wiedzieć co chcesz pokazać. Nie można mieć wszystkiego, dlatego warto mieć w głowie listę tematów niezbędnych do wykonania reportażu i tematów mniej ważnych, opcjonalnych. Bez planu działania może nie starczyć czasu na zrobienie nawet głównego motywu. Jeżeli fotografujesz w grupie, możesz podzielić się z towarzyszami tematami, które będziecie realizować. Jedno miejsce pokazane przez kilka perspektyw na pewno będzie bardzo ciekawe.

5. Poznaj swój sprzęt

Możesz mieć najlepszy aparat na świecie, ale to praktyka czyni mistrza. Jeżeli masz aparat od tygodnia i chcesz nim zrobić świetny reportaż, przygotuj się na rozczarowanie. W takich sytuacjach lepiej sprawdza się sprzęt, który dobrze poznaliśmy. Praca z aparatem i obiektywem pozwala poznać granice tych sprzętów. Po czasie wiemy w jakich sytuacjach osiąga się najlepsze rezultaty, a czego unikać. Znajomość sprzętu i bezwzrokowa, intuicyjna obsługa jest podstawą.

6. Rozmawiaj z innymi fotografami

Rozmowa z innymi fotografami potrafi być bardzo inspirująca. Dziel się swoimi zdjęciami, oglądaj zdjęcia innych. Zamiast ślęczeć nad swoimi fotografiami, szukaj inspiracji u innych. Swoje zdjęcia już znasz, znasz też swoje możliwości. Dopiero inny fotograf może cię zainspirować do czegoś nowego.

7. Bądź niewidzialny

REKLAMA

Nie bądź fotografem, który narusza czyjąś prywatną przestrzeń, rób zdjęcia z ukrycia. Oczywiście, ważne jest żeby poznać ludzi, których fotografujesz, ale fotografuj ich z zaskoczenia, przy ich naturalnych, niepozowanych czynnościach. Jeśli fotografujesz kogoś po raz pierwszy, postaraj się, żebyś był niezauważony. Świadomość bycia fotografowanym często przekreśla naturalność i spontaniczność.

Zdjęcia Damira Sagolja można obejrzeć na jego blogu na stronie Reuters. Fotografie są fenomenalne, ale ostrzegam - niektóre są tylko dla widzów o mocnych nerwach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA