Biznes  / News

D+Sensor - polski pomysł na pomoc osobom z cukrzycą

Picture of the author

Na łamach Spider’s Web zazwyczaj poświęcamy miejsce pomysłom, które zrodziły się poza granicami Polski. Gdy jednak pojawiają się polskie projekty chcące wykorzystać potencjał finansowanie społecznościowego, jak D+Sensor to nie można o nich nie napisać. Tym bardziej, że projekt czujnika mającego dbać o bezpieczeństwo osób z cukrzycą to inicjatywa, która wydaje się warta każdej zainwestowanej złotówki.

W serwisie crowdfundingowym Polak Potrafi pojawił się projekt D+Sensor, czyli urządzenia monitorującego takie parametry życiowe jak: temperatura ciała, wilgotność skóry i tętno. Gdy urządzenie wychwyci zmianę parametrów wyjściowych, w momencie hipoglikemi czyli niedocukrzenia, powiadomi o wystąpieniu dla zdrowia zagrożeniu inne osoby, które zostaną wskazane w aplikacji mobilnej. Czujnik w formie zegarka zostanie wyposażony w moduł Bluetooth, dzięki któremu będzie przekazywał dane do smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną dedykowaną temu urządzeniu.

Czujnik D+Sensor ładowany przy pomocy złącza micro-USB posiadać będzie również przycisk alarmowy, z którego skorzystać będzie mogła osoba, gdy będzie czuła, że coś niepokojącego dzieje się z jej organizmem. Podobne rozwiązania są stosowane z powodzeniem np. w telefonach komórkowych dla seniorów. Rozwiązanie to - jak twierdzi twórca projektu Tomasz Maciąg - znacznie poszerza docelową grupę potencjalnych użytkowników D+Sensor. Tym bardziej, że urządzenie zostanie wyposażone moduł GPS pozwalający lokalizować użytkownika czujnika.

Urządzenie tego typu musi spełniać konkretne wymagania medyczne, a nawet prawne. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Katedrą Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektroniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Tym samym użytkownicy tego urządzenia mają mieć pewność, że będzie ono spełniało swoje zadanie i będzie niezawodne. Jednakże tak jak w przypadku wszystkich innych projektów korzystających z finansowania społecznościowego, tak i teraz ważne jest zarażenie swoim pomysłem internautów. Jeśli w przypadku Kickstartera potencjalna liczba osób dotujących projekt jest bardzo duża, tak w przypadku Polak Potrafi chętnych jest znacznie mniej.

Mimo wszystko twórca projektu chce zebrać w serwisie 100 tysięcy złotych. Na 70 dni przed końcem zbiórki, projekt wsparły 91 osoby na kwotę ponad 11,6 tysiąca złotych. Do uzbierania koniecznej kwoty jest więc jeszcze daleko. D+Sensor można nabyć dotując projekt kwotą co najmniej 250 złotych. Jednakże należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż szacuje się, że seryjna produkcja czujnika przydatnego dla osób z cukrzycą ruszy najwcześniej za 1,5 roku, co jest bardzo długim czasem oczekiwania.

Nie zmienia to jednak faktu, że projekt ten wydaje się bardzo ciekawy, a co ważne może uratować niejedno ludzkie życie, gdyż stosując ten czujnik osoby chore na cukrzycę mają czuć się bezpieczniej w wypadku spadku poziomu cukru podczas snu. Czy warto wesprzeć projekt? Każdy powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. Chociażby z myślą o zdrowiu naszym i naszych blisko warto zainteresować się tym projektem.

Cieszy fakt, że można jeszcze znaleźć przedsięwzięcia, które nie są kolejnymi modnymi gadżetami.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst