REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Stopklatka TV z HbbTV, jeśli znajdzie się dla niej miejsce

Wkrótce powinniśmy poznać cztery kanały telewizyjne, które zostaną dołączone w przyszłym roku do cyfrowej telewizji naziemnej. Wygranej w konkursie pewni są przedstawiciele Stopklata TV. Zapowiadają, że od samego początku kanał przyniesie nową jakość, także technologiczną.

26.04.2013
14:32
Stopklatka TV z HbbTV, jeśli znajdzie się dla niej miejsce
REKLAMA

Swoje oferty na kanał telewizyjny o charakterze filmowym przedstawiły 4 spółki. Wśród nich oprócz wspomnianego kanału Stopklata TV jest Telewizja Polsat, prawdopodobnie z kanałem Polsat Film, MEDIASAT z Kino5 oraz spółka TV FILM. Po kanałach muzycznych, kanał filmowy w ofercie DVB-T będzie miłą odmianą. Propozycja Stopklatki zapowiada się szczególnie ciekawie.

REKLAMA

Stopklatka i Filmweb to dwa leciwe byty w polskim internecie. Stopklatka istnieje w sieci już od 1996 roku, co więcej nadal trzyma fason. W ostatnim czasie przeszła spore zmiany w swoim wyglądzie, oferuje też sporo ciekawej publicystyki. Jednak to Filmweb jest liderem w tej kategorii, posiadając jedną z największych na świecie baz danych dotyczących tematyki filmowej. Oba serwisy dzieli przepaść jeśli chodzi o ruch, ale mimo upływu lat wciąż rozwijają się i mają ambitne plany na przyszłość.

Stopklatka TV, czyli nieistniejąca jeszcze telewizja, to twór stworzony z myślą o DVB-T przez trzy podmioty – właścicieli serwisu Stopklatka, grupę medialną Agora (wydawca m.in. Gazety Wyborczej i właściciel sieci kin Helios) oraz Telewizję Kino Polska. Takie połączenie zwiastuje bardzo ciekawy kanał, w którym według zapowiedzi mają pojawić się nie tylko filmy, ale także wysokiej jakości treści publicystyczne. Spoglądając na kinoplex, czyli serwis VOD od Agory oraz kanał Kino Polska i treści zamieszczane w Stopklatce, można mieć rzeczywiście spore oczekiwania związane z zapowiadanym kanałem.

Stopklata TV zakłada, że jeśli otrzyma koncesję na nadawanie w DVB-T to jej treści nie będą ograniczały się jedynie do tradycyjnej linearnej telewizji. Według zapowiedzi umieszczonych na stronach Stopklatki, planowana stacja zamierza wykorzystać HbbTV, telewizję hybrydową.

hbbtv1

HbbTV dostępny na telewizorze lub dekoderze wspierającym dostęp do tej usługi pozwala na wyświetlanie specjalnie przygotowanych aplikacji opartych o rozwiązania internetowe. To tylko od dostawcy treści zależy co chce tam umieścić. Może być to serwis VOD, materiały informacyjne, zdjęcia czy nawet mini gry.

Jak do tej pory HbbTV w Polsce wykorzystywane jest jedynie przez TVP oraz Eska TV. Dwaj najwięksi komercyjni nadawcy w kraju - Polsat i TVN - na razie nie zamierzają uruchomić swoich usług w tej technologii. Przed rozwiązaniem tym wzbraniają się też sieci kablowe i operatorzy satelitarni, którzy w większości nie dodają sygnału o dostępności HbbTV. Zaletą HbbTV jest ominięcie wszelkich platform Smart TV, w ten sposób na dowolnym urządzeniu wspierającym telewizję hybrydową można uzyskać identyczny dostęp do tych treści.

REKLAMA

Zastosowanie HbbTV przez Stopklatka TV może być bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim liczę na to, że znajdzie się tam pełnowartościowa usługa VOD a obok niej inne materiały multimedialne i łatwy dostęp do najatrakcyjniejszych treści z grupy Agora i serwisu stopklatka.pl.

Na razie jednak warto poczekać na ogłoszenie wyników konkursu. Obok kanału filmowego w pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej przewidziane jest jeszcze miejsce na kanał dziecięcy, społeczno-religijny oraz edukacyjno-przyrodniczy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA