REKLAMA

Smart Evolution Kit i inne sposoby na to by nasz telewizor stał się bardziej Smart

Smart TV do tego „smart” ze smartfonów jeszcze trochę brakuje, niemniej jednak funkcje te budzą powszechne pożądanie. Tempo zmian w elektronice konsumenckiej jest zawrotne. Telewizorów nie wymieniamy jednak co rok, czy dwa jak tablet czy telefon. Dlatego Samsung ma swoje Smart Evolution Kit, natomiast są też inne sposoby na „usmartowienie” naszych ekranów.

22.01.2013 10.51
Smart Evolution Kit i inne sposoby na to by nasz telewizor stał się bardziej Smart
REKLAMA

Smart Evolution Kit to rozwiązanie, które zostało zaprezentowane podczas CES 2012 jako funkcja dostępna w modelach E8000, ES7000/8000. W tym roku na targach CES w Las Vegas zaprezentowano już gotowe urządzenia. To małe pudełeczko, które wpinamy do telewizora z poprzedniego sezonu/bądź sezonów. Samsung zapowiada, że będzie utrzymywał wsparcie do 5 lat wstecz, choć oczywiście nie wszystkie najnowsze funkcje w starych telewizorach będą dostępne. Tak więc kupując jeszcze teraz taki telewizor z rocznika 2012, będziemy mogli wpiąć Smart Evolution Kit wprowadzony na rynek w 2017 roku.

REKLAMA

Ta przystawka, a właściwie moduł doczepiany do tylnej obudowy telewizorów Samsung z poprzedniego sezonu, to zupełnie nowe serce naszego telewizora. Jeszcze w tym półroczu posiadacze zeszłorocznych modeli będą mogli zyskać nowy procesor i większą ilość pamięci RAM. Dodatkowo w zestawie Smart Evolution Kit ma znaleźć się pilot z touchpadem i mikrofonem, taki sam jak w nowych telewizorach przygotowanych na sezon 2013.

Dzięki upgrade’owi sprzętowemu, zeszłoroczne telewizory otrzymają tegoroczne oprogramowanie, z nowym wyglądem Smart Hub, oraz udoskonaloną funkcją sterowania głosem i gestem. Tym razem komend głosowych będzie kilkaset, zamiast kilkunastu. Niestety rozwiązanie to nie będzie tanie - według niepotwierdzonych informacji ma kosztować ok. 300 euro. Nie jest to niska cena, ale przewiduję, że większość zaawansowanych użytkowników zdecyduje się na ulepszenie swoich telewizorów dopiero po 3-4 latach, a wtedy ten wydatek nie będzie, aż tak drogi szczególnie w stosunku do kupna nowego modelu.

Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się na zakup topowych modeli Samsunga to są też inne sposoby na udoskonalenie telewizorów. Najlepszym sposobem jest kupno Blu-ray od innego producenta lub po prostu nowszego. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do większej liczby serwisów VOD i innych usług. Należy jednak pamiętać, że producenci nie zawsze udostępniają w tym samym czasie aplikacje na swoje odtwarzacze i kina domowe. W dodatku taki zakup wiąże się z kolejnym urządzeniem, kablami i najczęściej dodatkowym pilotem.

Natomiast jeśli jesteśmy fanami Androida, wgrywanie ROMów i inne urozmaicenia nam nie straszne to możemy zainwestować kilkaset złotych w dongle lub set-top-box z Android TV, lub po prostu podpiąć tani tablet kablem hdmi do telewizora. To rozwiązanie sprawi, że dostaniemy dostęp do wielu popularnych serwisów VOD (tych posiadających dostęp poprzez Androida0, oraz aplikacji czy wygodnego przeglądania.

REKLAMA

Nie zapominajmy też o zwykłym komputerze. Era Home Theater PC jest już raczej za nami. Takie komputery nigdy nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, ale nadal można sobie zainstalować Raspberry Pi czy mocarny komputer tuż pod telewizorem. Musimy tylko postarać się o wygodną klawiaturę i urządzenie wskazujące.

W sprzedaży też jest szereg innych set-top-boxów: od Apple TV po Popcorn hour oraz dekodery telewizyjne oferujące funkcje multimedialne. Nie musimy więc od razu wymieniać telewizora, by nasz ekran stał się bardziej smart, choć chęć posiadania wszystkiego w jednym urządzeniu jest rozsądna. Co ważne, korzystając z kilu rozwiązań znacząco poszerzamy możliwości nawet najbardziej zaawansowanych telewizorów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA