REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Carbon dla Androida pozwala na stworzenie kopii zapasowej prawie tak jak na iOS

Jeśli używacie smartfona z Androidem, z pewnością wielokrotnie patrzyliście z zazdrością przynajmniej na jeden element ekosystemu iOS, którego zielonemu robotowi brakuje: mechanizm tworzenia kopii zapasowej. Aplikacja Carbon, która niedawno trafiła do sklepu Google Play, ma rozwiązać ten problem. Na to czekałem!

31.01.2013
20:20
carbon-backup-android
REKLAMA

Systemowy mechanizm tworzenia pełnej kopii zapasowej smartfonów i tabletów z Androidem po prostu nie istnieje. Po utracie, bądź nawet kupnie nowego urządzenia, Google nie zapewnia żadnej możliwości pełnego przeniesienia wszystkich swoich danych na nowy sprzęt. Do tej pory, aby wykonać taką kopię zapasową trzeba było wykonać roota, czyli złamać zabezpieczenia urządzenia, a następnie użyć płatnej i skomplikowanej aplikacji Titanium Backup lub zapisać na karcie pamięci obraz całego systemu. Trudno nazwać to rozwiązaniem przyjaznym.

REKLAMA

Android, a kopia zapasowa

Wiele osób może podnieść larum, że to nie prawda, a backup w Androidzie można zrobić. Guzik prawda. Owszem, pliki z pamięci telefonu lub karty microSD można prosto przekopiować na nowe urządzenie. Również takie dane jak np. poczta, kontakty, wpisy kalendarza, tapeta i punkty dostępowe Wi-Fi synchronizują się poprzez usługi Google. Ale to za mało. Najważniejsze są dane aplikacji, a te przy zmianie urządzenia traci się bezpowrotnie.

Na nowym smartfonie lub tablecie każdą aplikację wcześniej pobraną z Google Play trzeba ponownie zainstalować. Następnie wpisać dane logowania, a potem ponownie skonfigurować pod siebie. Najbardziej mnie w tym boli, że samo Google próbowało wprowadzić mechanizm przywracania wcześniej zainstalowanych aplikacji - bez danych użytkownika - ale z doświadczenia wiem, że częściej on nie działa, jak działa. Nie sposób na nim polegać.

Tutaj przechodzimy więc do bohatera dzisiejszego wpisu, czyli aplikacji Carbon. Sposobów na tworzenie backupu Androida widziałem już mnóstwo, ale wiązały się one zwykle z instalowaniem mnóstwa softu na komputerze, grzebaniu w konsoli i wprowadzania komend tekstowych. Na końcu i tak okazywało się, że kopia z jakiegoś powodu nie może zostać utworzona lub jest niepełna. Carbon rozwiązuje ten problem, w dodatku jest bardzo wygodny w użyciu.

carbon-backup

Najważniejsze: Carbon nie wymaga roota

Carbon pozwala na stworzenie pełnej kopii zapasowej urządzenia z Androidem. Mówiąc pełnej, mam na myśli nie tylko zainstalowane w nim aplikacje, ale także ich dane! Swoją kopię zapasową można zapisywać zarówno w pamięci telefonu/na karcie microSD, jak również w chmurze. Aplikacja pozwala także na synchronizację danych między różnymi urządzeniami. Wszystko odbywa się przez chmurę, więc smartfony i tablety nie muszą być nawet podłączone do tej samej sieci Wi-Fi czy 3G.

Największą zaletą aplikacji Carbon jest brak potrzeby rootowania urządzenia, co jest niezbędne do skorzystania z Titanium Backup. Carbon wystarczy zainstalować na telefonie ze sklepu Google Play, a jeśli posiadacie telefon, stworzenie kopii wymaga jedynie dodatkowego kroku w postaci instalacji i uruchomienia na komputerze programu Carbon Desktop. Użytkownicy, którzy złamali zabezpieczenia, mają nieco lepszą sytuację, bo mogą od razu korzystać z dobrodziejstw aplikacji.

W darmowej wersji Carbon pozwala na zapisanie kopii w pamięci urządzenia lub na komputerze PC. Płatna wersja aplikacji (ok 4,99$) pozwala skorzystać z automatycznego harmonogramu backupów, synchronizację między różnymi urządzeniami, a także wysłanie backupu do chmury: Dropboxa, Google Drive lub Box. Niestety, aplikacja ma jedną wadę, która zasmuci część użytkowników: nie działa wcale na urządzeniach Motoroli. Opis aplikacji zachęca jednak posiadaczy smartfonów tej firmy mimo to do przetestowania aplikacji i wysłania feedbacku.

carbon

Tego mi brakowało

Za każdym razem gdy zmieniam smartfona, lub robię wipe systemu, z setki programów których używam, tylko jedna (Series Guide) po reinstalacji na nowym smartfonie przywraca moje ustawienia automatycznie. W pozostałych muszę wszystko ustawić ręcznie, co zajmuje nawet kilka godzin. Mam nadzieję, że Carbon faktycznie rozwiąże ten problem i nie napotkam się na żadne problemy.

Co więcej, Carbon to nie tylko backup. Dodatkową funkcją, która może zainteresować wielu użytkowników, jest możliwość synchronizacji danych aplikacji między np. smartfonem, a tabletem. Sam wielokrotnie testując tablety byłem bardzo wkurzony, gdy musiałem na nim od nowa przechodzić te same plansze w Angry Birds Star Wars, zamiast wrócić do miejsca w którym skończyłem grę na smartfonie.

REKLAMA

Android to otwarty system Google, a głupia kopia zapasowa stwarza tyle problemów. Często z tego powodu zielony robot jest obiektem drwin ze strony użytkowników iOS. I słusznie! Co złego by nie mówić o iTunes, to tworzenie i przywracanie kopii zapasowej jest tam bajecznie proste - najlepiej obrazuje to fakt, że użytkownik iPhone’a, który wpisał hasło do Wi-Fi lub Facebooka na smartfonie sprzed kilku lat, to samo hasło będzie miał zapisane na najnowszej piątce. Magia?

Taką magię ma zapewnić aplikacja Carbon, która po zakończeniu beta testów jest już dostępna do pobrania prosto ze sklepu Google Play. Można z niej skorzystać na urządzeniach z systemem Android w wersji 4.0 lub wyższej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA