REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dzięki BlueStacks tablety z Windows 8 na starcie zyskają setki tysięcy aplikacji

Co jakiś czas obijają nam się o uszy informacje o kolejnych tysiącach aplikacji w sklepie Microsoftu. Na razie są to liczby rzędu dziesiątek tysięcy i Windowsowi 8 daleko jeszcze do takich graczy jak Google czy Apple. Jednak dzięki aplikacji BlueStacks użytkownicy m.in. tabletów z Windowsem 8 zyskają możliwość zainstalowania 750 tysięcy programów i gier z platformy Android.

13.12.2012
9:48
Dzięki BlueStacks tablety z Windows 8 na starcie zyskają setki tysięcy aplikacji
REKLAMA

Przywiązanie do danego ekosystemu budują dobre usługi zaimplementowane w oprogramowanie oraz zakupione zewnętrzne aplikacje. Nie wiem ile pieniędzy wydałem już na mobilne gry i programy w Google Play, ale będzie to na pewno bardzo duża kwota - obawiam się, że już czterocyfrowa. I tutaj pojawia się pytanie: jak porzucić Androida?

REKLAMA

Jak zmienić platformę w momencie, gdy w konkurencyjnym, najpopularniejszym mobilnym ekosystemie na świecie zostawiło się już ładną sumkę? Okazuje się, że jest jednak jakieś światełko w tunelu.

Aplikacja BlueStack umożliwia nam instalowanie i uruchamianie androidowych gier i aplikacji na urządzeniach działających pod kontrolą systemu Windows oraz Mac. Na wstępie muszę jednak zastrzec, że wersja okienkowa to beta, a jabłkowa to wczesna alpha. Dlatego nie spodziewajcie się nie wiadomo jakiej niezawodności i stabilności pracy.

Potencjał programu BlueStack dostrzegam w segmencie tabletów i dotykowych laptopów z systemem Windows 8 i RT. Takie rozwiązanie zapewni dostęp do setek tysięcy aplikacji, nawet na tak młodziutkiej platformie jaką jest najnowszy Windows.

Po zainstalowaniu oprogramowania zyskujemy dostęp do sklepu z aplikacjami, skąd zainstalujemy wybrane gry i programy. Niestety na chwilę obecną BlueStack nie pozwala jeszcze na zalogowanie się do konta Google, a co za tym idzie uzyskanie dostępu do zakupionych programów. Możemy pobierać jedynie darmowe aplikacje.

Nie da się jednak ukryć, że i takie rozwiązanie jest bardzo ciekawą alternatywą dla pustawego sklepu z aplikacjami na Windowsa 8. Również użytkownicy Maców mogą znaleźć coś dla siebie. Jednak obsługa dotykowych gier i programów za pomocą myszki nie zawsze jest wygodne. Szczególnie wtedy, gdy oprogramowanie wykorzystuje funkcje wielodotyku. Tutaj z pomocą przychodzi fizyczna klawiatura i strzałki, które często pozwalają na obsługę pewnych funkcji w mobilnych programach uruchamianych na klasycznym komputerze.

Oprogramowanie pobierzecie bez opłat (aplikacja wyświetla reklamy) ze strony BlueStack.com. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, otworzy się on w trybie full screen. Używanie mobilnych programów na dużym ekranie nie ma sensu w tym trybie dlatego cieszy fakt, że zaimplementowano możliwość zmniejszenia okienka.

REKLAMA

Na chwilę obecną miałem wątpliwą przyjemność testowania windowsowej wersji programu. Aplikacja działa, ale nie zawsze zachowuje stabilność i odpowiada na nasze polecenia. Zainstalowałem testowo kilka programów i zacząłem z nich korzystać. Pierwsze wrażenie było nawet pozytywne. Jednak z czasem zauważyłem, że niektóre instalacje trwają niewiarygodnie długo lub wcale nie dochodzi do skutku. Dla przykładu mobilny Firefox instaluje mi się w BlueStack od dobrych dwóch godzin i końca nie widać.

Oczywiście pamiętam o oznaczeniu aplikacji jako beta. Dlatego też nie przekreślam jej całkowicie. Wręcz przeciwnie, dostrzegam jej potencjał i wierzę, że wraz z rozwojem projektu funkcjonalność i stabilność pracy znacząco się rozwinie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA