1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

UltraViolet wychodzi poza USA - wielka nadzieja na nowy sposób dystrybucji filmów

UltraViolet czyli kup film na DVD lub Blu-ray i pobierz cyfrową kopie już nie tylko dla amerykanów

Dopiero co pisaliśmy o powolnym końcu filmów sprzedawanych na płytach DVD. Wszyscy zastanawiamy się co potem, ponieważ nie ma jednej wyrazistej alternatywy. Okazuje się jednak, że wiatru w żagle dostaje system UltraViolet. Niestety jak zwykle Polska nie doczeka się go szybko.

UltraViolet to alians wielu gigantów medialnych mający na celu stworzenie wspólnego standardu cyfrowych kopii. Użytkownik kupując film na DVD bądź Blu-ray otrzymuje także dostęp do wersji cyfrowej w serwisie VOD który sam lubi najbardziej. To rozwiązanie świetne, choć wciąż jeszcze brakuje w nim zarówno wielu hollywoodzkich wytwórni jak i firm oferujących streaming video. Nie ma chociażby iTunes Store – i choć klienci mogą otrzymać kopię z iTunes, to wymaga to wypełniania wielu internetowych formularzy. A w tym rozwiązaniu chodzi przede wszystkim o wygodę.

blu-ray bbb ultraviolet

Do tej pory UltraViolet był zarezerwowany tylko dla Stanów Zjednoczonych, teraz wchodzi do Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze przed świętami BBC wyda kilkanaście pozycji na Blu-ray wraz z dostępem do cyfrowych kopii. W niedalekiej przyszłości system ma zostać udostępniony także w Kanadzie, Irlandii oraz Australii. Tak wąska lista krajów nie zapowiada tego by w Polsce system ten był dostępny już za rok czy dwa.

Bez wątpienia jednak potrzebne są właśnie takie rozwiązania, gdzie przestaje liczyć się nośnik, a liczy się treść. Niezależnie czy kupuje płytę CD, film na Blu-ray czy też papierową książkę – chce mieć możliwość swobodnego korzystania z ich cyfrowych kopii. Na razie w przypadku CD taka zasada ogranicza się do płatnego iTunes Match, a w przypadku książek do kilku tytułów oferowanych w Empiku.

Globalizacja zupełnie nie dotyka praw autorskich i zmian w dystrybucji i to jest największy problem. Na całym świecie chcemy cieszyć się z takich samych dóbr, jednak ograniczenia regionalne blokują to, zaczynamy więc korzystać z pirackich kopii, a firmy wtedy rozpoczynają narzekać na skalę tych czynów i koło się zamyka.