REKLAMA

UltraViolet wychodzi poza USA - wielka nadzieja na nowy sposób dystrybucji filmów

Dopiero co pisaliśmy o powolnym końcu filmów sprzedawanych na płytach DVD. Wszyscy zastanawiamy się co potem, ponieważ nie ma jednej wyrazistej alternatywy. Okazuje się jednak, że wiatru w żagle dostaje system UltraViolet. Niestety jak zwykle Polska nie doczeka się go szybko.

10.10.2012 15.41
UltraViolet czyli kup film na DVD lub Blu-ray i pobierz cyfrową kopie już nie tylko dla amerykanów
REKLAMA

UltraViolet to alians wielu gigantów medialnych mający na celu stworzenie wspólnego standardu cyfrowych kopii. Użytkownik kupując film na DVD bądź Blu-ray otrzymuje także dostęp do wersji cyfrowej w serwisie VOD który sam lubi najbardziej. To rozwiązanie świetne, choć wciąż jeszcze brakuje w nim zarówno wielu hollywoodzkich wytwórni jak i firm oferujących streaming video. Nie ma chociażby iTunes Store – i choć klienci mogą otrzymać kopię z iTunes, to wymaga to wypełniania wielu internetowych formularzy. A w tym rozwiązaniu chodzi przede wszystkim o wygodę.

REKLAMA
blu-ray bbb ultraviolet

Do tej pory UltraViolet był zarezerwowany tylko dla Stanów Zjednoczonych, teraz wchodzi do Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze przed świętami BBC wyda kilkanaście pozycji na Blu-ray wraz z dostępem do cyfrowych kopii. W niedalekiej przyszłości system ma zostać udostępniony także w Kanadzie, Irlandii oraz Australii. Tak wąska lista krajów nie zapowiada tego by w Polsce system ten był dostępny już za rok czy dwa.

REKLAMA

Bez wątpienia jednak potrzebne są właśnie takie rozwiązania, gdzie przestaje liczyć się nośnik, a liczy się treść. Niezależnie czy kupuje płytę CD, film na Blu-ray czy też papierową książkę – chce mieć możliwość swobodnego korzystania z ich cyfrowych kopii. Na razie w przypadku CD taka zasada ogranicza się do płatnego iTunes Match, a w przypadku książek do kilku tytułów oferowanych w Empiku.

Globalizacja zupełnie nie dotyka praw autorskich i zmian w dystrybucji i to jest największy problem. Na całym świecie chcemy cieszyć się z takich samych dóbr, jednak ograniczenia regionalne blokują to, zaczynamy więc korzystać z pirackich kopii, a firmy wtedy rozpoczynają narzekać na skalę tych czynów i koło się zamyka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA