REKLAMA

DVD z filmami coraz tańsze. Czy to powstrzyma nieuchronny koniec tej technologii?

Często piszemy o VOD, streamingu wideo, smart TV, czy nawet Blu-ray, jednak najpopularniejszym formatem wideo wciąż jest DVD, także w naszym kraju. Na szczęście widać już pierwsze symptomy końca tej świetnej, lecz dziś nieco przestarzałej technologii.

09.10.2012 12.32
Totalna wyorzedaż filmów na DVD nadchodzi era Blu-ray i VOD
REKLAMA

DVD sprzedają się w naszym kraju całkiem nieźle z prostej przyczyny – filmy na tych płytach są dziś tanie. Za DVD z filmem Avengers zapłacimy często mniej niż 30 zł, wersja Blu-ray to koszt około 90 złotych, a wersja z 3D 109 zł. W iTunes kupno wersji HD to wydatek ok. 70 złotych, odpowiednik wersji DVD to aż 56 PLN, a wypożyczenie filmu to 16 lub 20 złotych. To tylko jeden przykład, w dodatku oparty o topową produkcje tego roku. Wiele filmów na DVD ukazuje się w cenie 19,90 zł.

REKLAMA

DVD nie jest już atrakcyjne - tysiące osób piraci w lepszej lub gorszej jakości lub wystarczy im telewizja i legalne serwisy VOD. Filmy w SD to archaiczna rozdzielczość 720×576. Wystarczy skonfrontować to z iPhone'em 5, który posiada 4-calowy ekran o rozdzielczości 1136 na 640 pikseli. Na tak małym ekranie filmy DVD da się jeszcze oglądać - przy 60-calowym ekranie wyglądają koszmarnie.

REKLAMA

Znaczące spadki cen DVD są jednym z pierwszych objawów tego, że rozwiązanie to przestaje być atrakcyjne. Telewizja Polska właśnie przygotowała bardzo dużą promocję na swoje tytuły sprzedawane w pakietach. Wszystkie odcinki Czterech Pancernych i Psa kupimy za mniej niż 50 zł, podczas gdy jeden sezon Gry o Tron na Blu-ray to koszt 270 zł. DVD przeżywa obecnie okres totalnej wyprzedaży.

Filmy na DVD nieprędko znikną jednak ze sklepowych półek, przede wszystkim dlatego, że brakuje jednej konkretnej alternatywy. Serwisy VOD są w różnych regionach świata w różnym stadium rozwoju oraz w dużym rozdrobnieniu, natomiast płyty Blu-ray się nie przyjęły. Mimo to wszystkie te nowe rozwiązania są znacznie lepsze od starych płyt DVD i łącznie powodują znaczącą marginalizację filmów na tym nośniku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA