1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Producenci układów ARM upadną? Intel jest tego pewien

Intel zapowiada koniec producentów układów ARM

Intel nadal czuje się pewnie na pozycji lidera procesorów x86. Firma sądzi, że pojawienie się Windowsa RT współpracującego z procesorami ARM nie zmieni układu sił na rynku, bo konfiguracje takie będą zbyt ograniczone.

Konkretne słowa w wywiadzie udzielonemu portalowi AllThingsD brzmią tak:

Urządzenia z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 8 i wykorzystujące podzespoły Intela pozwalają na bezproblemowe używanie oprogramowania i stron internetowych przeznaczonych dla poprzednich wersji systemu Windows. To nie będzie możliwe przy użyciu urządzeń z Windows RT. Nie jestem pewien, ale na tym chyba nie zadziała nawet iTunes, ani Quicken - powiedział Paul Otellini, CEO Intela

Intel twierdzi też, że zanim coś poważnego zacznie dziać się na rynku aplikacji Windows RT, twórców układów ARM spotka ten sam los co Transmetę (bankructwo) lub VIA (marginalizacja).

32nm-Intel-Atom-Clover-Trail

Muszę przyznać, że Intel może mieć sporo racji. Pierwsze pojawiające się recenzje tabletu Microsoft Surface nie są mu zbyt przychylne. Jako największe wady wymieniana jest przede wszystkim znikoma liczba aplikacji w Sklepie Windows. Najciekawsze jest to, że The Verge ocenił urządzenie Microsoftu nawet gorzej niż Chromebooka, który przez wiele osób jest uważany za najmniej użyteczny sprzęt dostępny na rynku. Czy Microsoft przejmie się rynkiem Windowsa RT? Moim zdaniem nie, w końcu ma alternatywę w postaci tanich urządzeń z procesorami Intel Clover Trail (a niedługo też AMD Hondo) z pełnoprawnym systemem Windows 8. Oznacza to, że konsument (o ile nie kupił Surface'a) nic nie straci i będzie mógł nabyć tanie urządzenie łączące możliwości tabletu i małego komputera oraz pozwalające uruchamiać wszystkie przeznaczone dla Windowsa aplikacje. Największy producent procesorów nie może jednak zapominać, że twórcy układów ARM żyją głównie z tworzenia procesorów do smartfonów i tabletów z systemem Android. Zanim Intel zdobędzie ten rynek, minie bardzo dużo czasu. Oczywiście zakładając że coś takiego w ogóle się stanie. Wątpię też, że w chwilę Windows 8 lub RT stanie się najpopularniejszym systemem dla urządzeń mobilnych.

Być może teza ta będzie zbyt śmiała, ale sądzę, że wypuszczając system Windows RT Microsoft niechcący zrobił Intelowi przysługę. Spodziewam się, że Microsoft nie zechce przeprowadzić akcji edukującej użytkowników w różnicach między systemami Windows RT oraz Windows 8. Co innego Intel, który ma duży interes w tym, by pokazać ludziom, że urządzenia z Windowsem 8, a co za tym idzie procesorami Intela, są jedynymi słusznymi. Przy okazji takiej akcji Intel pomoże też upadającemu AMD. Czemu ma to robić? Otóż gdyby AMD upadło Intelem mógłby zainteresować się urząd antymonopolowy. Celem tego ostatniego byłoby oczywiście udowodnienie, że Intel jest monopolistą na rynku procesorów x86 i w ostateczności podzielenie firmy. Tajemnicą poliszynela jest to, że Intel pomaga AMD na bardziej i mniej oficjalne sposoby. Jednak jest to temat na osobną notkę.