1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

"Poznaj n" - właśnie tak powinno walczyć się z wykluczeniem cyfrowym

Poznaj n - czyli satelitarna platforma edukuje swoich widzów

Edukacja technologiczna to problem bardzo marginalizowany w naszym kraju. Już za parę dni będziemy świadkami wyłączenia telewizji analogowej na wybranych obszarach polski – cyfryzacja wcale nie pójdzie gładko. Na szczęście nie wszyscy wychodzą z założenia, że niedoinformowany użytkownik to dobry klient. Platforma n po raz kolejny stawia na edukację swoich użytkowników.

W porównaniu do ogółu społeczeństwa, nas - osób które choćby w niewielkim stopniu interesują się technicznymi - nowinkami jest stosunkowo mało. Na serwisy o tematyce technologicznej zagląda co najwyżej kilkaset tysięcy osób, na portalach internetowych dział Technologie eksponowany jest jedynie mocno na gazeta.pl – co zauważyć można było przy premierze iPada mini czy Windowsa 8. W przypadku starych mediów wygląda to jeszcze słabiej. Czy któraś z telewizji poświęciła więcej czasu na dwa gorące wydarzenia z ubiegłego tygodnia? Przemek wypowiadał się dla TVN CNBC, ale to znów program skierowany stricte do biznesu. W głównym nurcie znajdziemy Zbyszka Urbańskiego z programem Gadżet czy Krzysztofa Kurka w Radiu Zet z programem Technologika. Niestety w polskim mainstreamie technologia nie sprzedaje się tak dobrze jak Grycanki i Katarzyna W. na wybiegu.

technologika krzysztof kurek

Obraz ten powoli się zmienia, głównie przez reklamy czy promocje w centrach handlowych. Niska świadomość to jednak wciąż problem, z czego wynikają chociażby horrendalne rachunki za korzystanie z internetu w smartfonie czy tez zakup drogich anten i dekoderów do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, zamiast prostych i działających tak samo rozwiązań (często anteny w ogóle nie trzeba wymieniać).
Obserwuję taki stan rzeczy od dłuższego czasu i niestety nie jest łatwo znaleźć receptę na ten problem.

poznaj n

Nadzieją są jednak sami dostawcy sprzętów i usług. Nokia wraz z Karolem i Włodkiem z lekkostronniczy.pl poleca aplikacje, plus recenzuje telefony. Wreszcie podobnej inicjatywy doczekaliśmy się na rynku telewizyjnym. Platforma n ruszyła z serią krótkich wideoporadników „Poznaj n”. Obecnie można je znaleźć w dekoderach z dyskiem twardym, ale wkrótce mają pojawić się także na YouTube oraz stronie internetowej platformy.

poznaj n-2

W kilku odcinkach Marcin Susmanek oraz Piotr Gmerek wyjaśniają jakim kablem podłączyć dekoder do telewizora by uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości, jak podłączyć dekoder do internetu by zyskać dodatkowe funkcje czy też odpowiednio skonfigurować multiroom. Wszystko podane w dość prosty sposób.

poznaj n-1

Dla nas obytych z technologiami wiele z tych spraw wydaje się być oczywistych, wiele rzeczy wykonujemy instynktownie. Jednak dla innych osób problematyczne może być skonfigurowanie nawet podstawowych usług np. ustawienie Google Play czy App Store tak, by pobierać aplikacje.

Wykluczenie cyfrowe to bardzo poważny problem. Nie załatwi tego jeden poradnik w sieci, czy seria programów w dekoderze platformy, ale im więcej takich akcji tym lepiej.