REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Policzyliśmy u jakiego operatora najbardziej opłaca się wziąć iPhone'a 5

Każda premiera iPhone’a to spore wydarzenie. Pojawiają się też pytania: gdzie kupić iPhone’a? Czy opłacalne jest kupno u operatora, a może lepiej kupić w sklepie Apple? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

28.09.2012
10:46
U którego operatora iPhone jest najtańszy?
REKLAMA
117 interakcji
dołącz do dyskusji

Z góry zaznaczam, że ceny podane w tabelkach należy i tak sprawdzać u operatora - często mają oni zwyczaj podawania różnych cen dla różnych klientów, różnią się też one jeśli jesteśmy przedłużającym umowę klientem, itp. Mimo wszystko zebrałam informacje, które udało mi się dostać w sieci na stronach operatorów (które to strony wciąż są tragiczne, nieprzejrzyste i pełne pułapek!) i policzyłam realny koszt iPhone’a 5 oraz abonamentów.

REKLAMA

Za założenie przyjęłam, że tak naprawdę dla klienta w perspektywie całego okresu umowy liczy się kilka rzeczy: miesięczny realny koszt abonamentu (w ostatniej kolumnie, jest to całkowita suma do zapłaty przez cały okres umowy, z odjętą ceną iPhone’a 5 z oficjalnej dystrybucji i podzielona przez liczbę miesięcy, na jaką podpisujemy umowę), jest to też najlepszy wskaźnik, który abonament o podobnych warunkach jest realnie tańszy.

Poza tym ważna jest także początkowa cena iPhone’a (te powyżej 1000 złotych za 16 GB starałam się pomijać-w T-Mobile się nie dało ponieważ na stronie wyświetla się abonament za 159zł, jednak dalej w wyborze oferty nie ma go i nie można znaleźć szczegółów), starałam się więc porównać je w mniej więcej podobnych abonamentach - czasem po prostu się nie dało:)

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz: oferta Plusa dostępna jest tylko dla przedłużających umowę klientów i chociaż na stronie Plusa widnieje informacja, że jest jeszcze oferta tańsza niż 299zł, mianowicie 189/199zł z iPhone’em, to nie ma cennika sprzętu. Poza tym T-Mobile oferuje też umowy na, uwaga, 48 miesięcy! Te również pominęłam - 36 miesięcy to i tak za długi kontrakt.

Jakie wnioski? iPhone’a najlepiej kupić u operatora, jeśli zależy nam na nielimitowanych rozmowach. Prawie wszyscy operatorzy oferują go w takich taryfach. Jeśli porównujemy więc oferty z nielimitowanymi rozmowami, to ostatnia kolumna tabelki jest najważniejsza - czyli realny koszt abonamentu po odjęciu oficjalnej ceny sprzętu. Oczywiście okazuje się, że najbardziej opłacalnymi ofertami są te, w których za iPhone’a 5 na początku trzeba zapłacić kilkaset złotych (np. Play z iPhone’em za 799 złotych czy Orange z iPhone’em za 999 złotych).

W zestawieniu nie znalazły się smartfony z większą pojemnością, bo te ma na razie tylko Orange, u innych pojawią się później, nie było więc czego porównywać.

REKLAMA

Pamiętajcie jednak, że jeśli zaciekawi Was któraś oferta, to warto najpierw zadzwonić do danego operatora i dowiedzieć się o szczegółach oferty, potwierdzić ceny oraz sprawdzić, czy w abonamencie nie ma dodatkowych bonusów (jak np. w Orange dostęp do Deezera).

iphone_ceny
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA