REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jaja Wielkanocne są przez cały rok, musisz tylko je odnaleźć w filmach, grach czy programach

07.04.2012
11:06
Jaja Wielkanocne są przez cały rok, musisz tylko je odnaleźć w filmach, grach czy programach
REKLAMA
REKLAMA

Programiści i graficy wydają się mieć święta Wielkanocne przez cały rok. Chyba nigdy nie przestaną nas zaskakiwać swoim poczuciem humoru. W wielu grach, filmach, programach użytkowych, czy nawet sprzętach elektronicznych możemy odnaleźć przeróżne ukryte żarciki i nigdzie nie komunikowane elementy dodatkowe. W większości przypadków nawiązują one do innych elementów popkultury lub do pracy samych twórców danego projektu. Takie często zabawne elementy ukryte w przeróżnych miejscach określa się mianem Easter Egg. Ponieważ podobnie jak podczas wielkanocnego poranka trzeba się natrudzić w wyszukiwaniu ukrytych wielkanocnych jajek (najczęściej słodkości).

My postanowiliśmy odszukać dla was zaledwie kilka z setek takich smakowitych wielkanocnych jajek. Wy sami poszukać kolejnych lub skorzystać z wielkiego kompendium Easter Eggs.

Dla mnie osobiście najwspanialsze nawiązania do swoich innych dzieł skrywają filmy Pixara. Choć muszę się przyznać – niewiele z nich odkryłem sam przy pierwszym oglądaniu danego filmu. Ekipa ze Studia Pixara wywodzącego się od George Lucasa, a zakupionego później przez Steva Jobsa, posiada naprawdę ciekawe poczucie humoru. John Lasseter wraz z animatorami już w pierwszej części „Toy Story”, „Iniemamocnych” oraz „Autach” ukrył postać Wall-Ego. W filmie „Potwory i spółka” znajdziemy rybkę Nemo. W Toy Story znajdziemy książki ukrywające tytuły filmów krótkometrażowych ze studia Pixara oraz piłkę z filmu o słynnej lampce czyli „Luxo Jr.”. Nie wspominając o samochodzie Pizza Planet przewijającym się przez większość filmów. Zresztą zobaczcie sami.

Wielu jako Easter Egg zalicza wszystkie Google Doodle, czyli zmieniające się okazjonalnie loga Google, jednak w usługach tego giganta znajdziemy także wiele innych ciekawych przykładów Wielkanocnych Jaj. W przypadku Google raczej nie nawiązują one do popkultury, ale świetnie bawią. Nie tak dawno wybierając dowolną trasę z Europy do Nowego Jorku, Google ją bezproblemowo obliczał podając czas na przepłynięcie wpław Oceanu Atlantyckiego. W innym miejscu nakazywał przesiąść się na… kajak. Większość żartów Google odnajdziemy w Wikipediiostatnio byliśmy świadkami świetnych dowcipów z okazji Prima Aprilis.

Sporo żartów skrywa także Apple. W terminalu, po wpisaniu odpowiednich komend można zagrać w tetrisa. Jeden z avatarów dostępnych dla użytkownika przedstawia vinyla, na którym odnajdziemy tytuły czterech utworów „Magic”, „Revolution”, „Boom!” oraz „Unbelievable”. Brakuje tylko Amazing z konferencji Apple. Także Siri raczy nas swoimi dowcipami podczas konwersacji.

Aktualnie trudno doszukać się jakiś interesujących żarcików w najnowszej wersji Windowsa, ale przed laty było ich naprawdę sporo. W Windowsie 98 można było odblokować ukryte poziomy FreeCella wpisując -1 oraz -2. W Windowsie XP można natomiast zdecydowanie przyśpieszyć zwycięstwo w pasjansie stosując odpowiednie skróty klawiszowe. W Windowsie 2000 można było także napotkać na motyw Gwiezdnych Wojen. Na razie Facebook nie dorobił się jeszcze jakiś porządnych wielkanocnych jaj. Najciekawsze to ukryte emotikony w czacie oraz możliwość zmiany języka na piracki.

Jeszcze więcej przykładów Easter Eggs znajdziemy w grach i filmach. Często są one naprawdę nieźle ukryte, ale zdarzają się też gry, w których są wyraźnie zaznaczone, jak na przykład jajka w Angry Birds pozwalające na dostęp do nietypowych poziomów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA