1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Już jest nowy Wykop.pl - rozmowa z Michałem Białkiem

Zapowiadana, kolejna wersja Wykopu ujrzała światło dzienne. I tu, parafrazując klasyka polskiego rapu należałoby stwierdzić – jest dobrze! No, bo to wykop, a nie… No właśnie, co? Tym, którzy posiadają wyczulony zmysł estetyczny zarówno nowa, jak i stara wersja Wykopu pod względem wizualnym raczej nie przypadła do gustu.

Mimo to, użytkownicy tego największego w Polsce agregatora treści pozostają mu wierni i wciąż mają realny wpływ na jego rozwój. Prawdopodobnie głównie dzięki temu Wykop pozostaje jednym z nielicznych polskich serwisów internetowych, który przetrwał próbę czasu. Mimo pojawiania się co rusz to nowej konkurencji – najpierw mikroblogów, a później Facebooka – utrzymał swoją pozycję na rynku mediów społecznościowych.

Jak prezentuje się nowa wersja serwisu? “Siakieś takie fejsowe” się to wszystko zrobiło, ale pomimo pierwszego negatywnego wrażenia – bo mało przejrzyście, bo za biało, bo górna belka nieładna, bo logo za małe – to serwis prezentuje się dobrze i prawdopodobnie doskonale spełni powierzone mu przez szefów Wykopu zadania.

Co najważniejsze Oprócz tego, że w przygotowaniu nowej wersji Wykopu pomagało około 150 betatesterów, to całą pracę związaną z przygotowaniem serwisu wykonał zespół pod dowództwem Michała Białka, dyrektora operacyjnego spółki. Czemu jest to istotne? Kto, jak kto, ale to właśnie zespół na co dzień zarządzający serwisem najlepiej wie, czego oczekują od niego użytkownicy. Dzięki temu powstał serwis na miarę nie moich, nie twoich (jeżeli nie masz tam konta), ale właśnie na miarę potrzeb użytkowników, którzy na co dzień korzystają z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą Wykop.pl.

Skąd w ogóle pomysł na wdrożenie Wykopu w wersji 3.0?

Celem zmiany był swego rodzaju powrót do korzeni, czyli do uwypuklenia tego co jest sensem serwisu – ciekawych treści znalezionych w internecie. Dlatego naszym głównym zamiarem było zaprojektowanie minimalistycznego serwisu. To także pozytywnie odbiło się na szybkości ładowania strony, która obecnie ładuje się ponad 2x szybciej.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że użytkownicy podchodzą bardzo emocjonalnie do każdej zmiany. Wiedzieliśmy, ze znajdzie się grupa użytkowników, która przyzwyczajona do starszej wersji będzie negować nową (która swoją drogą przy poprzedniej zmianie także negowali). Osobiście jednak nie spodziewałem się tak wielu pozytywnych komentarzy – mówi Michał Białek.

Czego możemy spodziewać się po nowej wersji serwisu?

Odświeżono stronę główną, usunięto zbędne elementy, tuż pod nagłówkiem dodano tzw. hity – czyli najlepsze wykopu z ostatniego okresu. Górna belka wygląda jak żywcem ściągnięta z Facebooka, wszelkie elementy nawigacyjne zminimalizowano do postaci ikonek, schowano guzik logowania przez FB Connect. Oczywiście dalej istnieje możliwość, by zalogować się przez swoje konta na Facebooku, ale ta funkcja nie jest tak wyeksponowana jak wcześniej. Stream z newsami uproszczono, wszystkim ikonkom nadano bardziej minimalistyczny kształt. Teraz jest dużo bardziej przejrzyście i faktycznie, strona wczytuje się dużo szybciej.

Zmianom uległa też strona prezentująca pojedynczy wykop, jak i ramka, za pośrednictwem której możemy podejrzeć wykopaną stronę.

Największe zmiany dotknęły stronę społecznościową Wykopu. Nowe profile użytkowników, rozbudowany system punktowy, mikroblog, ranking w nowej odsłonie wraz ze szczegółowymi statystykami serwisu i system odznak, z paskami progresu dla każdego odznaczenia.

Razem wszystko to wygląda wręcz wybornie. Dzięki kilku zabiegom użytkownicy Wykopu otrzymali kilka prostych narzędzi, które zabiorą z ich życia kolejne godziny. Wyobraźcie sobie rywalizację pomiędzy nimi.

Co oprócz wyżej wymienionych nowości oferuje Wykop 3.0?

W Polsce niewiele z popularnych serwisów udostępnia API. Uważam, że to duży błąd. Mamy wielu utalentowanych programistwów z głowami pełnymi pomysłów – chcielibyśmy z nimi współpracować dlatego od pewnego czasu udostępniamy API. Dotychczas było zamknięte dla wybranych, ale teraz chcemy skorzystać z pomocy wszystkich zainteresowanych.

Jakie są plany na przyszłość, co planujecie wdrożyć w przeciągu następnych kilku tygodni?

Planów mamy wiele. W następnym tygodniu ruszamy z pewnym projektem w ramach bardzo popularnego ostatnio ZapytajMnie na Wykopie, czyli specjalnej kategorii w której użytkownicy różnych profesji tworzą znalezisko i wyrażają zgodę, by odpowiedzieć na wszystkie pytania Wykopowiczow.

Jest to inicjatywa naszych użytkowników, którzy wykorzystali popularność tego zjawiska na Zachodzie inaczej nazywanego AMA (z ang. Ask My Anything).

Po co Wykopowi mikroblog?

Do tej pory większość dyskusji toczyła się wokół tematu znaleziska. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym będzie można podyskutować na różne tematy – chociażby na co warto iść w weekend do kina.

Planujecie wprowadzenie do serwisu innych usług, za pomocą których będziecie zarabiać? Wśród użytkowników coraz częściej przewija się opinia o niezadowoleniu z obecnie wyświetlanej dużej ilości reklam.

Reklamy w internecie kojarzą się z nachalnymi, wyskakującymi okienkami. Niestety wielu mediaplanerow właśnie w ten sposób chce realizować kampanie klientów. Niestety nie możemy całościowo wyłączyć reklamy na Wykopie. Stanowi ona nasze główne źródło przychodów, chemy jednak zrobić ukłon w kierunku najbardziej aktywnych użytkowników i udostępnić im Wykop wolny od nielubianych reklam displayowych.

Stworzycie coś na wzór płatnych kont premium?

Nie będziemy tworzyć płatnych kont premium – dostęp do serwisu „bez reklam” uzyskają użytkownicy mający status bordowych.