REKLAMA

Mistrzostwa pełne nowych technologii

 

Mistrzostwa pełne nowych technologii
REKLAMA

Nie wszyscy będą mogli jednak śledzić rozgrywki przed telewizorem bądź komputerem. Dla nich współczesna technologia również ma odpowiedź ? wystarczy nowoczesny telefon komórkowy, a nic co ważne na mistrzostwach świata w piłce nożnej nie umknie uwagi. Użytkownicy iPhone?ów w Wielkiej Brytanii będą mogli oglądać mecze w RPA na stronie internetowej TVCatchup.com, która oferuje streaming ? czyli przesył sygnału wideo w sieci na żywo. Można również zainstalować na swoich telefonach dziesiątki aplikacji mobilnych, dzięki którym w każdym momencie będą dobrze poinformowani o tym, co dzieje się na mistrzostwach. Na przykład aplikacja iSoccer Scores, dostępna na iPhone?a wyśle na jego ekran powiadomienia o każdym golu, nawet jeśli w danym momencie aplikacja nie będzie włączona. Z aplikacją mobilną Eurosportu na iPhone?y czy telefony z systemem Google Android fani piłki będą mogli czytać relacje tekstowe z meczów na żywo.

REKLAMA

Transmisja to jedno, a stadiony na których rozgrywane będą mecze to również osiągnięcia najnowszych technologii. Na przykład infrastruktura jednej z aren mistrzostw w RPA ? stadionu Moses Mabhida w Durbanie została przygotowana według przyjaznej środowisku technologii, która pozwoli na wytwarzanie elektryczności z biopaliw uzyskiwanych z odpadów wokół stadionu. To szczególnie ważne w kontekście całego RPA, gdzie elektryczność wytwarzana jest głównie w szkodliwych dla środowiska elektrowniach węglowych.

To jednak nic w porównaniu do tego, co oferują władzom piłkarskim Japonia i Katar, które starają się o organizację mistrzostw w 2022 r. Katar zamierza główny stadion zamienić w wielki wyświetlacz materiałów wideo, a dachy obiektów pokryć panelami słonecznymi. Japonia z kolei oferuje rejestrację meczów przez 200 kamer, zaś dźwięk chce rejestrować z mikrofonów ukrytych pod murawą, aby całość spotkań można było transmitować na cały świat i halograficznie wyświetlić na dowolnym stadionie. Dzięki temu mecz reprezentacji Polski w Japonii można byłoby ?na żywo? oglądać na Stadionie Narodowym w... Warszawie. Organizatorzy kuszą też wizją systemów automatycznie tłumaczących z dowolnych języków, zaś część energii ma być uzyskiwana z... tupiących, klaskających i cieszących się tłumów kibiców.

Taka ma być stadionowa przyszłość, a technologiczna teraźniejszość piłkarska już jest równie spektakularna. Piłka Jabulani (w języku Zulu oznacza ?świętować?), którą piłkarze będą strzelać gole w RPA to dzieło sztuki technologicznej ? składa się z ośmiu sferycznie uformowanych paneli, jest sklejana termicznie i najokrąglejsza z piłek kiedykolwiek używanych na mistrzostwach świata, po to, aby strzał najnowszymi korkami piłkarskimi Predator X, w których zastosowano silikonowe wstawki na podbiciu zapewniające system zwrotnego oddawania energii, był maksymalnie precyzyjny i mocniejszy. Skóra cielęca, z której uszyto cholewkę nowych korków Adidasa jest bardziej miękka i wodoodporna, łącząc w sobie odporność na ścieranie z dobrym czuciem piłki, dzięki czemu piłka ?klei się do nogi? w każdych warunkach. Z kolei koszulki, które przywdzieją piłkarze kilku reprezentacji występujących w RPA same dostosowują się do sylwetki piłkarza, poprawiają krążenie i wspierają zawodnika podczas wysiłku. To efekt zastosowania w nich technologii TechFi, która charakteryzuje się małą ilością szwów oraz innowacyjnym systemem wentylacji w miejscach największej aktywności mięśni. Ich producent ? firma Adidas zapewnia, że dzięki nim piłkarz zwiększy swoją siłę o 5,3%, wyskoku o 4% oraz szybkości o 1,1%.

REKLAMA

Piłka nożna może wyglądać na prostą grę ? jedenastu piłkarzy ma za zadanie kopnąć piłkę do bramki bronionej przez jedenastu piłkarzy z drużyny przeciwnej. Jednak wszystko to, co dzieje się wokół stadionu piłkarskiego takie nieskomplikowane już nie jest. Także w dziedzinie technologii, dla której mistrzostwa świata w piłce nożnej to porządny kop w górę.

* tekst miał iść w ostatnim wydaniu ?Newsweeka?, ale z niewyjaśnionych powodów nie poszedł...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA