REKLAMA

Mistrzostwa pełne nowych technologii

11.06.2010 07.30
Mistrzostwa pełne nowych technologii
REKLAMA
REKLAMA
Rys. Kamil Tatara

Czasy, w których przed mistrzostwami świata w piłce nożnej ojciec dumnie niósł nowy kolorowy telewizor do domu by wspólnie z rodziną delektować się ruchomym obrazem wcale nie odeszły do lamusa. Jest podobnie, tyle że dziś najważniejsze sportowe imprezy mają niebagatelny wpływ nie tylko na branżę producentów telewizorów, ale na rozwój technologii w ogóle.*

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w piłce nożnej aż 25 meczów podczas nadchodzących rozgrywek w Republice Południowej Afryki będzie transmitowana w formacie 3D – to wynik porozumienia międzynarodowej federacji piłkarskiej FIFA oraz firmy Sony. Na 10 stadionach MŚ 2010 r. Sony realizować będzie transmisję za pomocą 14 (7 par) najnowocześniejszych kamer HDC-1500 wyposażonych w unikatowy procesor MPE-200. Sygnał przesłany zostanie do specjalnego wozu transmisyjnego 3D, a stamtąd bezpośrednio do kanałów telewizyjnych obsługujących technologię 3D na całym świecie.

Sony dopiero będzie transmitować mecze w formacie 3D, a w Polsce mamy to już za sobą, bo ostatnią kolejkę naszej rodzimej Ekstraklasy piłkarskiej można było oglądać w trójwymiarze dzięki współpracy Canal+ oraz firmy LG. Wydarzenie spektakularne, bo to dopiero trzecia transmisja 3D na żywo w Europie. Mimo to, LG ma w związku z nią ambitne plany. – Mam nadzieję, że ten nowy wymiar rozrywki już niebawem stanie się w Polsce standardem, takim jak telewizja HD – mówi wiceprezes LG Polska, Ireneusz Smaga.

Jednak mimo iż spektakularna, technologia 3D ma jedną wadę ? do przeżywania trójwymiarowych emocji, oprócz drogiego telewizora, ciągle potrzebne są specjalne okulary 3D, a to raczej zbędny intruz pomiędzy najnowszą technologią a ludzkimi zmysłami. Kto wie jednak, czy wkrótce okulary one będą konieczne, gdyż jak mówi Ireneusz Smaga, inżynierowie LG są blisko zaprezentowania przełomowego rozwiązania dla technologii 3D w domach.

Telewizory i transmisje 3D to jednak nie wszystko. Już wkrótce może się bowiem okazać, że rozrywkę przed telewizorem dostarczać będą nam? roboty, a nie dziennikarze sportowi. Sportowe teksty dziennikarskie charakteryzują się bowiem pewną strukturą, którą można imitować za pomocą matematycznych algorytmów i na ich podstawie stworzyć wirtualnego dziennikarza. W Stanach Zjednoczonych, strona ze sportowymi statystykami StatSheet planuje tego lata doświadczenie polegające na tym, że to komputer napisze statystyczny raport z wydarzenia sportowego. Przyjmie to formę bloga, a zadanie będzie polegało na tym?, żeby przekonać co najmniej 90% czytelników, że treść została stworzona przez człowieka.

W 2010 r., po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w piłce nożnej, do oglądania meczów wcale nie będzie jednak konieczny ani telewizor ani komentator sportowy. W ostatnich miesiącach znacznie bowiem przyspieszył rozwój internetowej telewizji, która wraz z poprawiającymi się łączami internetowymi staje się coraz ważniejszym kanałem dystrybucji ruchomego obrazu. Największy amerykański kanał sportowy ESPN, obok transmisji telewizyjnej wszystkich 64 meczów Mistrzostw Świata w RP w formacie HD, udostępni przekaz 52 z nich na żywo w internecie w wysokiej rozdzielczości. To oznacza, że mundial w dobrej jakości po raz pierwszy oglądać będą widzowie bez dostępu do telewizora ? wystarczy tylko komputer z dobrym łączem internetowym. Po drugiej stronie Atlantyku w Wielkiej Brytanii, gdzie futbol to coś więcej niż sprawa życia i śmierci, BBC udostępni transmisję wszystkich bez wyjątku meczów w RPA w swoim iPlayerze, czyli na specjalnej stronie internetowej. W Polsce, jak informuje producent TVP Wojciech Frączak, Telewizja Polska udostępni transmisję wszystkich meczów MŚ 2010 r. także w internecie. Wystarczy komputer z dostępem do internetu.

Rys. Kamil Tatara

Nie wszyscy będą mogli jednak śledzić rozgrywki przed telewizorem bądź komputerem. Dla nich współczesna technologia również ma odpowiedź ? wystarczy nowoczesny telefon komórkowy, a nic co ważne na mistrzostwach świata w piłce nożnej nie umknie uwagi. Użytkownicy iPhone?ów w Wielkiej Brytanii będą mogli oglądać mecze w RPA na stronie internetowej TVCatchup.com, która oferuje streaming ? czyli przesył sygnału wideo w sieci na żywo. Można również zainstalować na swoich telefonach dziesiątki aplikacji mobilnych, dzięki którym w każdym momencie będą dobrze poinformowani o tym, co dzieje się na mistrzostwach. Na przykład aplikacja iSoccer Scores, dostępna na iPhone?a wyśle na jego ekran powiadomienia o każdym golu, nawet jeśli w danym momencie aplikacja nie będzie włączona. Z aplikacją mobilną Eurosportu na iPhone?y czy telefony z systemem Google Android fani piłki będą mogli czytać relacje tekstowe z meczów na żywo.

Transmisja to jedno, a stadiony na których rozgrywane będą mecze to również osiągnięcia najnowszych technologii. Na przykład infrastruktura jednej z aren mistrzostw w RPA ? stadionu Moses Mabhida w Durbanie została przygotowana według przyjaznej środowisku technologii, która pozwoli na wytwarzanie elektryczności z biopaliw uzyskiwanych z odpadów wokół stadionu. To szczególnie ważne w kontekście całego RPA, gdzie elektryczność wytwarzana jest głównie w szkodliwych dla środowiska elektrowniach węglowych.

To jednak nic w porównaniu do tego, co oferują władzom piłkarskim Japonia i Katar, które starają się o organizację mistrzostw w 2022 r. Katar zamierza główny stadion zamienić w wielki wyświetlacz materiałów wideo, a dachy obiektów pokryć panelami słonecznymi. Japonia z kolei oferuje rejestrację meczów przez 200 kamer, zaś dźwięk chce rejestrować z mikrofonów ukrytych pod murawą, aby całość spotkań można było transmitować na cały świat i halograficznie wyświetlić na dowolnym stadionie. Dzięki temu mecz reprezentacji Polski w Japonii można byłoby ?na żywo? oglądać na Stadionie Narodowym w… Warszawie. Organizatorzy kuszą też wizją systemów automatycznie tłumaczących z dowolnych języków, zaś część energii ma być uzyskiwana z… tupiących, klaskających i cieszących się tłumów kibiców.

Taka ma być stadionowa przyszłość, a technologiczna teraźniejszość piłkarska już jest równie spektakularna. Piłka Jabulani (w języku Zulu oznacza ?świętować?), którą piłkarze będą strzelać gole w RPA to dzieło sztuki technologicznej ? składa się z ośmiu sferycznie uformowanych paneli, jest sklejana termicznie i najokrąglejsza z piłek kiedykolwiek używanych na mistrzostwach świata, po to, aby strzał najnowszymi korkami piłkarskimi Predator X, w których zastosowano silikonowe wstawki na podbiciu zapewniające system zwrotnego oddawania energii, był maksymalnie precyzyjny i mocniejszy. Skóra cielęca, z której uszyto cholewkę nowych korków Adidasa jest bardziej miękka i wodoodporna, łącząc w sobie odporność na ścieranie z dobrym czuciem piłki, dzięki czemu piłka ?klei się do nogi? w każdych warunkach. Z kolei koszulki, które przywdzieją piłkarze kilku reprezentacji występujących w RPA same dostosowują się do sylwetki piłkarza, poprawiają krążenie i wspierają zawodnika podczas wysiłku. To efekt zastosowania w nich technologii TechFi, która charakteryzuje się małą ilością szwów oraz innowacyjnym systemem wentylacji w miejscach największej aktywności mięśni. Ich producent ? firma Adidas zapewnia, że dzięki nim piłkarz zwiększy swoją siłę o 5,3%, wyskoku o 4% oraz szybkości o 1,1%.

Piłka nożna może wyglądać na prostą grę ? jedenastu piłkarzy ma za zadanie kopnąć piłkę do bramki bronionej przez jedenastu piłkarzy z drużyny przeciwnej. Jednak wszystko to, co dzieje się wokół stadionu piłkarskiego takie nieskomplikowane już nie jest. Także w dziedzinie technologii, dla której mistrzostwa świata w piłce nożnej to porządny kop w górę.

* tekst miał iść w ostatnim wydaniu ?Newsweeka?, ale z niewyjaśnionych powodów nie poszedł…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA