Spójrz na swoją firmę oczami hakera i sprawdź, jak się bronić
Prowadzisz firmę i zlewasz się zimnym potem na myśl o tym, jakie zagrożenia czekają w cyberprzestrzeni? A może je ignorujesz, ale i tak czujesz już przez skórę, że nie powinieneś? Orange dla firm przygotował serię klipów wideo „W świecie cyberzagrożeń”, która pomoże Tobie spojrzeć na przedsiębiorstwo oczami hakera.
![orange miniserial oczami hakera cyberzagrozenia](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2025%2F02%2Forange-miniserial-oczami-hakera-cyberzagrozenia.jpeg&w=1200&q=75)
Prowadzenie firmy we współczesnym świecie to spore wyzwanie. Konkurencja jest ogromna, a jednym z najlepszych narzędzi, które pomagają nam dziś się wyróżnić, a także dotrzeć do nowych grup klientów, jest internet. Może i są niszowe branże, w których da się działać w pełni analogowo, ale w większości przypadków zaznaczenie swej obecności w globalnej wiosce jest niezbędne, by prosperować.
Cyberzagrożeń nie da się ignorować w nieskończoność.
Prędzej czy później się to zemści, bo wraz z możliwościami, jakie dają nam sieć, chmura obliczeniowa oraz AI w zakresie np. promocji i analityki, idą w parze zagrożenia, które poprzednich pokoleń w ogóle nie dotyczyły. Wielu szefów, a także osób zajmujących się firmowym działem IT nie jest ich świadoma.
Z roku na rok liczba ataków rośnie i stają się one coraz bardziej wyrafinowane, co obrazują raporty CERT Orange Polska. Cyberprzestępcy łamią zabezpieczenia, a ich łupem co rusz padają konta w usługach online, przez co mogą okraść firmę z pieniędzy, wykraść z niej poufne dane lub sparaliżować jej działalność. To wszystko przekłada się na wymierne straty. Zarówno finansowe, jak i wizerunkowe.
Jednocześnie tego typu zagrożenia są nienamacalne, dlatego niektórym osobom wydają się nierzeczywiste, przez co nie są traktowane z należytą powagą. Warto to jak najszybciej zmienić, zanim ktoś weźmie nas na cel. Może w tym pomóc nowy cykl wideo o nazwie „W świecie cyberzagrożeń” przygotowany przez Orange dla firm. Pierwsze z nich trafiło już do sieci. Co w nim znajdziemy?
Spójrz na swoją firmę oczami hakera
Pomarańczowy operator zajmuje się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych w wydaniu stacjonarnym i mobilnym, ale nie tylko. Wspiera również działalność firm - od korporacji pod te z sektora MŚP. Z myślą o każdej osobie, która chciałaby zadbać o swoją organizację, przygotował serię krótkich klipów wideo poświęconych tematyce cyberbezpieczeństwa.
Wspomniane klipy udostępniane będą cyklicznie w serwisie YouTube, a pierwszy z nich zatytułowany „Fałszywy sklep internetowy” jest już dostępny i możecie obejrzeć go powyżej. Zobaczycie, czym może skończyć się dokonanie zakupu na przygotowanej przez cyberprzestępców nieistniejącej platformie e-commerce, gdyż wystarczy chwila nieuwagi, by narazić się na poważne straty.
Porady operatora do serca powinni wziąć sobie zresztą nie tylko przedstawiciele firm w pracy, ale i każdy z nas. A co z innymi branżami i problemami, na jakie powinniśmy uważać zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym? O niektórych zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem, a także o możliwościach, jakie dają CyberTarcza oraz CyberWatch opowiedzą kolejne materiały.
Sprawdź inne nasze teksty dotyczące cyberbezpieczeństwa:
Czego możemy spodziewać się po kolejnych odcinkach cyklu „W świecie cyberzagrożeń”?
W kolejnym epizodzie operator pokaże nam, do czego może prowadzić kliknięcie w fałszywy link kurierski. Wystarczy nieopatrznie kliknąć w link przysłany w SMS-ie od nadawcy podszywającego się pod dostawcę towaru, by narobić sobie problemów. Jeśli nie będziemy ostrożni, to możemy zostać i bez towaru, i bez środków przeznaczonych na jego „zakup”.
Kolejne materiały, które będą cyklicznie pojawiać się na kanale Orange w serwisie YouTube, poświęcone będą takim zagadnieniom jak fałszywe załączniki (które mogą być jednym z wektorem ataku na wewnętrzną sieć przedsiębiorstwa), fałszywe płatności (uwaga na fałszywe faktury!), zakup smartfona z nieznanego sklepu (zwłaszcza w podejrzanie atrakcyjnej cenie) i fałszywe maile.
Klipy zostały zrealizowane w konwencji trzymającego w napięciu thrillera, który pokazuje omawianie zagadnienia z perspektywy cyberprzestępcy, a spojrzenie na siebie i swoją firmę z tej perspektywy może być odświeżające. Przy okazji wyjaśniają, w jaki sposób CyberTarcza oraz CyberWatch pomagają, zarówno małym i większym firmom, przeciwdziałać tego typu atakom.
Czym są CyberTarcza i CyberWatch?
CyberTarcza blokuje podejrzane strony internetowe. Dzięki temu nawet jeśli pracownik, który często jest najsłabszym ogniwem w kwestii bezpieczeństwa, kliknie podsunięty mu link, to istnieje szansa na obronę przed atakiem. CyberWatch chroni dane i urządzenia firmowe w większych firmach i instytucjach.
Z kolei jeśli istnieje ryzyko, że firma padła (lub właśnie pada!) ofiarą cyberataku, warto to zgłosić specjalistom.