Wkrótce startują e-Doręczenia. Jak z nich skorzystać?
Za nieco ponad dwa tygodnie większość instytucji publicznych zyska obowiązek korzystania z elektronicznych doręczeń. Nie będzie trzeba czekać na list polecony z potwierdzeniem odbioru przesłany Pocztę Polską, a zamiast tego skorzystamy ze specjalnej usługi internetowej.
Już teraz można wykonać pierwszy kluczowy krok potrzeby do skorzystania z nadchodzącego rozwiązania. Do odbierania e-Doręczeń będzie potrzebna specjalna skrzynka, z której skorzystamy logując się do internetowego serwisu mObywatel.gov.pl – lub poprzez dedykowaną stronę edoreczenia.gov.pl. Skrzynkę można założyć już teraz, co wymaga od nas kilkunastu minut wolnego czasu oraz chęci wypełnienia formularza.
Koniec z czekaniem na list polecony. e-Doręczenia już za dwa tygodnie
O e-Doręczeniach mogliśmy już usłyszeć w 2021 roku. Stworzenie systemu informatycznego na skalę całego kraju wymaga jednak wielu zasobów oraz czasu. Ministerstwo cyfryzacji nieco ponad miesiąc temu wydało komunikat, który potwierdził, że system jest już gotowy i zostanie wdrożony z początkiem roku 2025. 1 stycznia 2025 r., czyli za około dwa tygodnie lwia część polskich urzędów, firm i zawodów zaufania publicznego będzie miała obowiązek skorzystania z tej formy komunikacji.
Dzięki temu my, obywatele będziemy mogli odbierać list polecony z urzędu przez internet. Takie dokumenty nie trafią jednak na naszą prywatną skrzynkę pocztową, a w ramach internetowego konta obywatela mobywatel.gov.pl, do którego logujemy się m.in. profilem zaufanym, aplikacją mObywatel lub przez bankowość elektroniczną. Gdy zalogujemy się do serwisu, to na pasku ustawień, znajdziemy zakładkę Twoje skrzynki, której wybranie przeniesie nas do okna pozwalającego na skorzystanie z osobistej skrzynki obywatela.
Tę trzeba wcześniej skonfigurować, wykonując polecenia wyświetlane na ekranie, aczkolwiek decydując się na taką formę odbierania urzędowych pism, rezygnujemy z papierowych doręczeń. Wykorzystanie rozwiązania, które zadebiutuje już 1 stycznia, ma ogromne zalety – pozwala odbierać pisma urzędowe online, bez czekania na listonosza.
Ogromną zaletą systemu jest to, że razie gdy przyjdzie potrzeba wysłania pisma do urzędu, nie trzeba będzie wybierać się do placówki pocztowej, a zamiast tego wystarczy dostęp do internetu i telefonu lub komputera. Elektroniczna korespondencja zapewnia taką wygodę, że w momencie zmiany adresu nie trzeba będzie zmieniać adresu, na który wysyłane są dokumenty.
Jeśli nie skonfigurujemy e-Doręczeń, bez zmian pozostaje papierowa korespondencja
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Pozwala także na usprawnienie wymiany informacji między obywatelem oraz urzędami. Skrzynka e-Doręczeń obywatela charakteryzuje się 3-letnim okresem ważności. Jeśli przyjdzie moment przedłużenia, to posiadacz miesiąc wcześniej otrzyma powiadomienie informujące o potrzebie wykonania odpowiednich kroków pozwalających na dalsze korzystanie z usługi. Przedłużenie ważności skrzynki będzie polegać na zalogowaniu się do serwisu internetowego i wyrażeniu odpowiednich zgód.
Nadchodząca forma elektronicznej korespondencji nie jest obowiązkowa. Osoby, które preferują papierową formę komunikacji z urzędami, wciąż będą mogły korzystać z klasycznych listów poleconych z potwierdzeniem odbioru.
Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Spider's Web: