REKLAMA

Nie będzie żadnej różnicy między Samsungiem i iPhone'em. Którego wybierzesz?

Nowe doniesienia sugerują, że Samsung ma wprowadzić ważną zmianę. Nadchodzące serce przyszłych sztandarowych smartfonów będzie godnym konkurentem dla iPhone'a.

24.05.2024 06.10
galaxy s24 ktory wybrac rabat promocja plus odkup
REKLAMA

Smartfony Samsunga i Apple z zewnątrz i w zakresie systemu operacyjnego są zupełnie odmienne. Mimo tego obecnie Apple ma pewną przewagę nad Samsungiem, ponieważ już w ubiegłym roku gigant technologiczny ze Stanów Zjednoczonych zarezerwował sobie układy wykonane w technologii 3 nm. Samsung korzysta z czipów wykonanych w 4 nm, jednak w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić. Nie będzie różnicy między iPhone'em a Samsungiem w tym zakresie.

REKLAMA

Samsung będzie miał lepsze procesory

Z doniesień serwisu ET news wynika, że Samsung już w następnym roku poczyni duży krok ku ulepszeniu własnej technologii produkcji. Jak wiadomo, gigant technologiczny z Korei sam tworzy procesory Exynos, które trafiają przede wszystkim do autorskich urządzeń. Obecnie producent stosuje proces technologiczny 4 nm, natomiast w 2025 roku zacznie stosować 2-nanometrową technologię.

O co chodzi? Proces technologiczny nosi się do odległości między tranzystorami w mikroukładach. Więc im niższy proces, tym więcej tranzystorów można zmieścić na mniejszej powierzchni, a to wpływa przede wszystkim na mniejsze zużycie energii. Więc każdy nanometr w dół jest na wagę złota, ponieważ sprawia, że z czipów producenci mogą wyciągnąć więcej.

A więc procesor, który zasili przyszłe Samsungi Galaxy S26 wykonany w niższym procesie technologicznym (Exynos 2600) będzie równoznaczny z mniejszym poborem prądu i lepszą wydajnością. To oznacza, że przyszły procesor okaże się istotnie lepszy od obecnie stosowanego Exynosa 2400 wykonanego w procesie 4 nm.

Dlaczego więc Samsung będzie jak iPhone? Ponieważ Apple zamierza przejść na technologię 2 nm już w następnym roku (za produkcję czipów Apple'a odpowiada tajwański gigant TSMC). Zeszłoroczne procesory A17 Pro, które drzemią w iPhone'ach 15 Pro (Max) są wykonane w technologii 3 nm, podobnie będzie z tegorocznym układem A18, który trafi do iPhone'ów 16. Z kolei iPhone 17 ma przejść ewolucję i A19 będzie również wykorzystywać technologię 2 nm.

Trwa zażarta walka gigantów

W tym miesiącu dowiedzieliśmy się, że Samsung w procesorze Exynos 2600 ma porzucić układy graficzne stworzone przez AMD na rzecz autorskich rozwiązań. Apple również w swoich procesorach dla smartfonów i komputerów stawia na własne układy graficzne. Nie można odmówić im potęgi – na iPhone'ach 15 Pro można uruchomić bowiem gry, które niegdyś były dostępne tylko na komputerach lub konsolach.

Kup smartfon:
Media Markt
iPhone 15 Pro
Media Markt
Media Markt
Samsung Galaxy S24 Ultra
Media Markt
REKLAMA

Więcej na temat smartfonów przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA