REKLAMA

Ekran iPhone'a naprawi się sam. I to w składanym modelu

Apple wkroczy do świata składanych smartfonów z pompą. A przynajmniej tak sugeruje genialnie zapowiadający się patent: nie będziesz się już martwić ryskami na swoim najnowszym i lśniącym telefonie. Nowy ekran będzie przełomowy.

23.05.2024 03.50
Ekran iPhone'a naprawi się sam. I to w składanym modelu
REKLAMA

O co się martwisz, gdy kupujesz nowy telefon? Jeśli nie o upuszczenie go na chodnik (co jest dość prawdopodobne, jeśli nie masz etui lub ubezpieczenia), to o małe ryski, które zniszczą wygląd twojego urządzenia.

REKLAMA

Dawniej, gdy telefony były bardziej ekscytujące, a producenci lubili eksperymentować, wymyślono i reklamowano urządzenia, których plecki były w stanie same się "wyleczyć" z drobnych rysek czy zadrapań. Tylko ta część smartfona jest najmniej ważna, wszak przez większość czasu patrzymy się na front. A w przypadku składaków, ten front jest jeszcze ważniejszy - bo to on ma faktor wow. No wiesz, możesz złożyć go w pół i włożyć do kieszeni.

A co z Apple'em? Przecież składana rewolucja rozpoczęła się już lata temu: Samsung dochodzi właśnie do szóstej generacji składaków z serii Z Fold. Mam dobrą wiadomość: firma z Cupertino szykuje się do kontrataku. Bardzo powoli. Ale nowy patent łączy dobre informacje dla osób, które boją się o swoje ekrany z informacją o nowym składaku.

Apple z ekranem, który sam się leczy

Jak zauważył serwis PatentlyApple, Apple opatentował składanego iPhone'a z samoleczącym się ekranem. Ten miałby specjalną powłokę, która mogłaby automatycznie wypełniać wgniecenia lub rysy.

Obecnie składane smartfony, ze względu na swoją konstrukcję i to, że nie mogą korzystać z tego samego szkła, co zwykłe urządzenia, mogą się rysować bardzo łatwo, jeśli nie dbamy o ekrany.

Patent nie wchodzi w szczegóły dotyczące działania tej samoleczącej powłoki, ale wspomina się, że może to być polimer lub inny materiał o właściwościach samonaprawiających. Powłoka może pokrywać cały ekran lub tylko określone obszary, które są bardziej narażone na uszkodzenia.

 class="wp-image-4642116"
Oto patent na samoleczący się ekran (źródło: PatentlyApple)

Istnieje kilka wersji działania procesu samoleczenia. W niektórych przypadkach materiał może być w stanie sam się naprawić bez pomocy z zewnątrz. W innych przypadkach telefon może wykorzystywać ciepło, światło lub prąd do stymulacji procesu leczenia.

Przeczytaj więcej o najnowszych (i prawdziwych) produktach Apple'a:

To tylko patent

Należy jednak pamiętać, że samo złożenie patentu przez Apple nie oznacza, że technologia ta zostanie faktycznie wykorzystana w produkcie.

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
Media Markt
iPhone 15 Pro
Media Markt

Według plotek i przecieków, Apple chce wprowadzić składanego iPhone'a lub iPada na rynek w 2026 lub 2027 roku. Chociaż są to tylko moje gdybania, technologia ta mogłaby zadebiutować w pierwszym składanym urządzeniu firmy. Chociaż niektórzy żartobliwie określają iPhone'a 6, podatnego na zginanie znanego z afery bendgate, jako pierwszy składany model Apple, oficjalnie tytuł ten należy do nadchodzącego urządzenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA