REKLAMA

Tyle Polacy płacą za internet. Jest dobra wiadomość

Podwyżki za gaz, prąd i wodę, a internet lekko w dół. Chociaż do stwierdzenia, że przynajmniej na tych rachunkach zaoszczędzimy, jeszcze długa droga.

29.04.2024 09.36
internet
REKLAMA

Nowe zestawienie średnich cen internetu światłowodowego przygotował serwis Telko.in. Zimą kwota wynosiła 64,10 zł, natomiast dziś to 63,88 zł. Spadek nie jest więc duży, ale jest, co przy rosnących rachunkach za gaz, prąd czy wodę jest pewnym pocieszeniem.

REKLAMA

Jest też haczyk. W swoim raporcie Telko.in zaznacza, że obniżki to „doraźny efekt kampanii sprzedażowych poszczególnych dostawców”, a nie odwrócenie długoterminowego rosnącego trendu.

Jeszcze w kwietniu 2022 r. Polacy musieli płacili średnio 57,73 zł. W sierpniu 2022 r. rachunki przebiły barierę 60 zł. Z kolei rok później suma wynosiła już 63,20 zł. Początek 2024 r. przywitaliśmy powyżej 64 zł.

W takim razie skąd aktualny spadek?

To zasługa m.in. Orange. Operator wprowadził promocję na światłowód, w ramach której jest od 4 do 6 miesięcy bez opłat, o ile klient decyduje się na 24 miesięczną umowę. Dzięki temu średnia cena usług firmy spadła aż o prawie 10 proc.

Obniżki odnotowano też u takich operatorów jak Inea czy Vectra, a w Plusie i Playu obyło się bez większych zmian. Warto jednak odnotować, że Plus jest obecnie najtańszym z największych operatorów. Za to T-Mobile najdroższym.

Z kolei lokalna Toya zaliczyła 2-3 zł podwyżkę cen w średnim i wyższym pakiecie, co przyczyniło się do 3 proc. wzrostu kosztu usług. Zdaniem Telko.in taka decyzja „lepiej odzwierciedla rynkowe trendy”. Po prostu Toya rzadziej modyfikuje ofertę, więc skoro już się na taki krok zdecydowano i jest to podwyżka, to o czymś to świadczy.

W analizie wykorzystano najbardziej popularne umowy 24-miesięczne bez uwzględnienia opłat instalacyjnych oraz opłat za urządzenia. Łącznie prześwietlono 60 taryf.

REKLAMA

Więcej o polskim internecie przeczytacie na Spider’s Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA