REKLAMA

Polacy tworzą strony internetowe na potęgę. Jesteśmy w czołówce

Z nowego raportu NASK wynika, że Polacy tworzą strony internetowe na potęgę. Każdego tygodnia pojawia się masa nowych witryn w domenie .pl.

26.04.2024 04.25
Polacy tworzą strony internetowe na potęgę. Jesteśmy w czołówce
REKLAMA

Raport obejmuje roczne podsumowanie danych dotyczący domen. Jak się okazuje, Polska jest w czołówce Europy, ponieważ w 2023 r. zaliczyła naprawdę ogromny wzrost liczby zarejestrowanych nazw w domenie .pl. Na podobnym poziomie były Niemcy i Francja, które również odnotowały duże wzrosty zarejestrowanych stron we własnych domenach. Oto czego jeszcze się dowiadujemy.

REKLAMA

Polska jest w europejskiej czołówce. Polacy każdego dnia rejestrują masę stron

Raport opracowany przez NASK pt. "Rynek nazw domeny .pl" ujawnia ciekawe dane dotyczące polskiego internetu. Przede wszystkim robi wrażenie fakt, że każdego dnia użytkownicy internetu rejestrowali ponad 2 tys. nazw stron w domenie .pl. Na koniec 2023 r. było ponad 2,5 mln aktywnych nazw w rejestrze domeny .pl. W ten sposób Polska jest na 6. miejscu w rankingu europejskich rejestrów domen najwyższego poziomu.

Jesteśmy również w czołówce europejskiej – zajmujemy trzecie miejsce w kwestii pojawiania się nowych zarejestrowanych nazw w domenie krajowej. W samym roku 2023 zarejestrowano aż 731 748 nazw domeny .pl, natomiast w 2022 zarejestrowano 660227 nazw – mowa o 10,83-proc. wzroście. Najwięcej domen zarejestrowano w październiku, bo aż 72237.

W perspektywie 2024 roku rynek domeny .pl wykazuje pozytywne tendencje, które mają szanse utrzymać się w przyszłości. Istotny wpływ mogą mieć działania bonusowe Rejestru domeny .pl, ukierunkowane na dalsze wspieranie ponad 200 rejestratorów domeny .pl z Polski i ze świata, współpracujących z NASK w ramach Programu Partnerskiego

– mówi Jarosław Olchawski, Zastępca Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych.

Abonentów nazw domeny .pl w ubiegłym roku przybyło 18983, a łączna liczba wynosi 1 131 332. Zdecydowanie największą część stron posiadają organizacje – aż 64,16 proc. abonentów, natomiast pozostałe 35,84 proc. abonentów posiadających strony internetowe z domeną .pl to osoby fizyczne. Na jednego abonenta przypada 2,25 nazw w domenie .pl.

(źródło: NASK)

Jeśli chodzi o to, jakie branże najchętniej posiadają własne strony WWW, to NASK postanowił podzielić zestawienie na 24 branż. Na podstawie rejestracji i liczby aktywnych stron zostały wytypowane branże, które najchętniej rejestrowały nowe strony internetowe. Największy udział w nowych witrynach była branża działalności gospodarczej związanej ze sprzętem i elektroniką – innymi słowy technologiami. Następnie były media, reklama i marketing, a trzecie miejsce zajęła branża edukacyjna. Czwarte natomiast IT – 10,06 proc.

Polska w 2023 r. miała ponad 2,5 mln zarejestrowanych stron w domenie .pl. Z raportu NASK dowiadujemy się, że najwięcej krajowych domen mają Niemcy (.de) – ponad 17,6 mln, Wielka Brytania – ponad 10,7 mln (.uk), Holandia (.nl) – 6,28 mln, Francja (.fr), 4,13 mln, Włochy (.it) – 3,5 mln. Za Polską jest m.in. Hiszpania (.es) – 2,095 mln czy Belgia (.be) – 1,73 mln. Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Szukasz hostingu?
nazwa.pl
Sprawdź ofertę nazwa.pl
nazwa.pl
REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA