REKLAMA

Surface jako komputer dla firm? Microsoft się postarał

Gotowość na oprogramowanie związane ze sztuczną inteligencją, ogromny nacisk na bezpieczeństwo i łatwość zarządzania. Do tego wydajność i zgodność z biznesowymi standardami – w znanej i cenionej oprawie. Surface to już nie tylko bajeranckie butikowe laptopy, a całkiem poważna biznesowa propozycja.

21.03.2024 16.22
Surface dla firm
REKLAMA

Pewne niepowodzenia linii Surface – a tych nie brakowało – niemal zawsze tłumaczono teorią, że są to urządzenia mające znaczenie głównie wizerunkowe. Komputery Microsoftu miały przede wszystkim inspirować innych producentów PC z Windowsem, miały ładnie wyglądać na konferencjach firmy i miały być fantastycznym i innowacyjnym narzędziem pracy dla entuzjastów nietuzinkowego wzornictwa, produktów klasy premium i ceniących sobie markę Microsoft. To wszystko prawda. Ale tylko jej część.

REKLAMA

Surface powstał mimo wszystko też celem zarabiania dodatkowych pieniędzy dla Microsoftu, więc wolumen sprzedaży nie jest bez znaczenia. Produkty te nie są też zwolnione z oceny ich realnej jakości i wartości, muszą więc spełniać realne potrzeby ich użytkowników. Muszą być w tym świetne. A z tym… bywało znakomicie, bywało też gorzej. Marka Surface jednak dojrzewa, podobnie jak reprezentujące ją produkty. W tym roku ma nie pozostawić żadnych wątpliwości wśród sceptyków. Być może właśnie dlatego Microsoft zaczął od oferty dla biznesu.

Od poważnych komputerów dla poważnych ludzi. Nowe Surface mają być niezawodne

Surface Pro 10 dla firm

Oferta dla firm i oferta dla klientów indywidualnych będą się istotnie różnić. W przypadku tej pierwszej stabilność i dobrze przetestowane rozwiązania mają jeszcze większy priorytet niż innowacyjność. Prawdopodobnie dlatego nowe urządzenia dla firm będą oferowane wyłącznie w wersji z układami Intel Core Ultra 5 135H i Intel Core Ultra 7 165H.

Ekscytujące (choć w świecie Windowsa bardzo nowe) procesory Snapdragon X Elite przeznaczone będą dla Surface’ów na rynek konsumencki, o czym Microsoft będzie szerzej opowiadał dopiero w maju. Intel Core to sprawdzona w środowisku firmowym sprzętowa platforma, a wybrane przez Microsoft układy cechują się relatywnie mocnym NPU – co będzie bardzo użyteczne przy pracy z nowoczesnymi, wykorzystującymi SI aplikacjami.

Surface Pro 10 dla firm i Surface Laptop 6 dla firm. Z pozoru to tylko nowe procesory

Surface Laptop 6 dla firm

Surface Pro 10 dla firm i Surface Laptop 6 dla firm prezentują się wizualnie identycznie jak Pro 9 i Laptop 5. Hybrydowy tablet Microsoftu nie doczekał się wersji z wyświetlaczem OLED, która według plotek ma się pojawić w urządzeniu konsumenckim. W zamian jednak ów tablet został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną o podobno bardzo wysokiej skuteczności. Ma być gotowy do pracy niezależnie od panującego oświetlenia. Rzeczony wyświetlacz HDR to nie jedyna nowość.

Surface Pro 9 - teraz taniej
MediaExpert
Doskonały tablet do pracy

W tablecie pojawi się jeszcze lepsza kamera internetowa (1440p, teraz z szerokokątnym obiektywem), czytnik NFC oraz nowa konfiguracja z 64 GB RAM LPDDR5X. Sprzedawana osobno klawiatura Type Cover została wyposażona w dodatkowy sprzętowy przycisk Copilot. Surface Laptop 6 dla firm również doczekał się nowego przycisku, lepszej kamery internetowej (1080p), również doczeka się wersji z 64 GB RAM. Dodatkowo będzie go można wyposażyć w czytnik CAC, ale to standard używany w amerykańskiej administracji publicznej, więc dla polskiego klienta firmowego to nieistotna nowość.

Nowy przycisk Copilot na klawiaturach Surface

To oczywiście oznacza też zachowanie wszystkich dotychczasowych atutów sprzętu Surface. Są nimi bardzo wysoka jakość wykonania, genialne klawiatury, znakomite wyświetlacze o sprzyjających produktywności i unikalnych proporcjach 3:2, bardzo dobra kultura pracy i oprogramowanie operacyjne ściśle dopasowane do sprzętu, a także wiele więcej. Są jednak dodatkowe pokusy dla klienta firmowego.

Surface dla firm. Microsoft obiecuje bezpieczeństwo, stabilność i efektywność kosztową w formie łatwej serwisowalności

Surface zapewnia zaawansowane zabezpieczenia na poziomie chipa aż do chmury, w tym szyfrowanie sprzętowe i ochronę danych w izolowanym środowisku dzięki Modułowi Platformy Zaufanej (TPM 2.0). Automatyczne aktualizacje firmware'u zwiększają bezpieczeństwo, a DFCI (Device Firmware Configuration Interface) umożliwia zdalne zarządzanie komponentami sprzętowymi.

Surface współpracuje też z Microsoft 365, oferując znaczne oszczędności czasu i kosztów dzięki automatycznemu konfigurowaniu urządzeń z Windows 11 dla firm. Centralne rozwiązanie IT umożliwia zarządzanie i aktualizowanie urządzeń Surface w całej organizacji, w tym stosowanie aktualizacji firmware'u i zabezpieczeń.

Surface Laptop 5 - teraz taniej
MediaExpert
Wzorcowy laptop z Windowsem

Dodatkowy nacisk położony w tych dwóch urządzeniach na łatwą naprawę i konserwację, jak obiecuje Microsoft, zapewni klientom biznesowym większą elastyczność i przedłuży żywotność urządzeń. Klienci mogą uzyskać serwis bezpośrednio od Microsoftu, skorzystać z usług autoryzowanego dostawcy usług lub samodzielnie przeprowadzić naprawy, korzystając z odpowiednich przewodników serwisowych. Do stosownych poradników kierują kody QR bezpośrednio na komponentach.

REKLAMA

Cena i dostępność

Komputery pojawią się od 9 kwietnia. Polskie ceny nie są jeszcze znane, ale znamy te wyrażone w dolarach. Surface Pro 10 dla firm to wydatek od 1200 dol. Z kolei Surface Laptop 6 dla firm to wydatek 1200 dol. za 13,5-calową wersję i 1400 dol. za 15-calową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA