REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows zrobi z ciebie lektora. Będziesz czarował głosem

Nieliczne komputery i tablety z Windowsem oferują mechanizm, który znacząco poprawia brzmienie rejestrowanego mikrofonem głosu w komunikatorach internetowych i w grach wideo. Miał on surowe wymagania sprzętowe, które właśnie zostały zniesione.

27.01.2024
18:30
Windows Voice Clarity
REKLAMA

Voice Clarity to nazwa wbudowanego w system Windows mechanizmu, który w czasie rzeczywistym przetwarza rejestrowany mikrofonem głos swojego użytkownika. Działa on bardzo dobrze i skutecznie, eliminując hałasy i szumy w tle, a także poprawiając brzmienie samego głosu, które zazwyczaj jest zniekształcone przez wbudowane w laptopy mikrofony.

REKLAMA

Mechanizm ten działa w oparciu o relatywnie złożony model sztucznej inteligencji. Z tego powodu działał wyłącznie na niewielkiej liczbie komputerów i tabletów, które wyposażone są w koprocesor NPU (należą do nich urządzenia z chipami Snapdragon, a także niektórymi nowymi chipami Core i Ryzen). Najnowsza testowa wersja Windowsa (z kanału Canary) znosi to ograniczenie.

Co kombinują ludzie od Windowsa? Sprawdź nasze najnowsze teksty:

Czysty głos w Windowsie. Jakie aplikacje skorzystają na Voice Clarity, czego używać do rozmów?

Twórcy gier i aplikacji nie muszą teoretycznie podejmować żadnych dodatkowych działań, by funkcja ta zaczęła działać. Jest tylko jeden warunek: program musi się odwoływać do aktualnych API, a nie tych z poprzednich wersji Windowsa, dostępnych w systemie tylko na potrzeby zgodności ze starszymi aplikacjami. Na szczęście większość nowoczesnych aplikacji - w tym chociażby WhatsApp czy większość gier wideo - odwołuje się do modułu Communications Signal Processing Mode, o który chodzi. Interfejs programowy przewiduje przy tym możliwość wyłączenia Voice Clarity, więc twórcy aplikacji mogą taki przełącznik dodać do swojego programu.

REKLAMA

Nie jest jeszcze jasne jak długo mają potrwać testy Voice Clarity dla procesorów bez NPU, a więc nie wiadomo jeszcze kiedy mechanizm trafi do produkcyjnej wersji systemu. Wiadomo jednak, że pozostałe funkcje Windowsa do tej pory wymagających układu NPU... będzie go nadal wymagać. Do tych funkcji należy czyszczenie i manipulowanie obrazem z kamery internetowej w czasie rzeczywistym.

Usprawnienia w optymalizacji Voice Clarity umożliwiły działanie mechanizmu na klasycznych procesorach bez istotnego wpływu na wydajność pracy komputera. Warto jednak mieć na uwadze, że coraz więcej nowości w Windowsie będzie wymagać NPU - co należy brać pod uwagę przy zakupie nowego komputera.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA