Podsumowanie roku w Grupie WB. Oto, jak minął 2023 r. i jakie są plany na przyszłość

Lokowanie produktu: Grupa WB

Grupa WB, czyli jeden z największych polskich koncernów zaawansowanych technologii, produkujący rozwiązania w sektorze obronnym i cywilnym, podsumowała mijający rok. Był owocny, a kolejny może być jeszcze lepszy.

02.01.2024 12.00
grupa wb

„Z dużego podmiotu badawczo-rozwojowego zdecydowanie przekształcamy się w stronę firmy, która także bardzo dużo produkuje” – usłyszałem na początku spotkania, które podsumowywało rok 2023 dla Grupy WB. Sytuacja na świecie sprawia, że zapotrzebowanie na sprzęt obronny i nowoczesne technologie zbrojeniowe rośnie – a Grupa WB wraz z jej sześcioma spółkami zagranicznymi właśnie w tym się specjalizuje. Dotąd tu przede wszystkim projektowano, obmyślano i udoskonalano. Teraz dochodzi także wytwarzanie gotowego produktu.

Grupa WB mocno się rozwija

Tego typu zwroty – o rozwoju i nieustannym polepszaniu wyników – padają na konferencjach wielu firm z różnych branż. Ale Grupa WB ma konkretne argumenty, którymi udowadnia, że rzeczywiście idzie do przodu.

Po pierwsze – Grupa WB zakupiła latem tego roku Śląskie Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego mieszczące się w Czechowicach-Dziedzicach. Czym się zajmuje? Przede wszystkim produkcją podzespołów do satelitów. To jeden z najważniejszych punktów na polskiej mapie przemysłu kosmicznego. Teraz będzie to WB Centrum Kompozytów – idealne do budowy np. dużych dronów, dzięki największym w Polsce autoklawom do wypiekania struktur kompozytowych i odpowiedniemu zapleczu technologicznemu do ich wycinania i przygotowywania.

To nie koniec nowych placówek. Komórka WB w Toruniu odpowiada za badania balistyczne systemów tworzonych przez spółki Grupy, a także za szkolenia personelu.

W Skarżysku-Kamiennej zwiększono możliwości i kompetencje zakładu

Wcześniej tylko montowano tam same drony Warmate. Teraz powstają tam całe systemy – czyli zestawy, w których skład wchodzi wiele bezzałogowych, bojowych statków powietrznych. Mogą być wykorzystywane do obserwacji, wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów lub rażenia. W Skarżysku do września wyprodukowano już 1000 Warmate’ów, a w lutym 2024 r. wynik ma się podwoić. Mowa tylko o jednej fabryce – sprzęt jest bowiem produkowany jeszcze w innych miejscach.

Warmate to niejedyny system bezzałogowy produkowany przez Grupę WB, choć wytwarzany w największej liczbie. Nieco ponad 40 proc. produkcji to takie bezzałogowce. Oprócz niego, Grupa WB opracowała i wytwarza m.in. Gladiusa, FlyEye, Warmate 5 czy Warmate TL (ze składanymi skrzydłami, startujące z wyrzutni rurowej).

 class="wp-image-4282301"

Grupa WB doskonale radzi sobie też w dziedzinie radiostacji

Radmor to legendarna nazwa świetnie znana miłośnikom sprzętu komunikacyjnego, jak i zupełnie „cywilnego” audio. Obecnie to jedna ze spółek Grupy WB, mająca wielkie zasługi w budowie systemów łączności. Wraz z innymi spółkami Grupy, stworzono radiostacje Guarana. To obecnie przetestowany prototyp gotowy do produkcji. Należy do światowej czołówki sprzętu tego typu. Jako jedyny jest w stanie szyfrować na poziomie tajne, a nie poufne – czego nie potrafią radiostacje budowane przez naszych sojuszników.

Kolejna ważna kwestia, którą Grupa WB zajmowała się w 2023 roku, była modernizacja systemów bezzałogowych FlyEye dostarczanych przez poprzednie lata do Wojska Polskiego. Obecnie „nie ma w wojsku już starszych FlyEye’ów” – jak skwitował to prezes Grupy, Piotr Wojciechowski. Wszystkie zostały unowocześnione do najnowszego standardu. Przy projektowaniu zmian uwzględniono doświadczenia wojny za naszą wschodnią granicą – m.in. poprawiono odporność na walkę radioelektroniczną i zwiększono możliwości obliczeniowe jego systemów.

 class="wp-image-4282304"

Zajrzyjmy za granice

Wietnam, Gruzja, Malezja – to tylko niektóre z państw, z którymi Grupa WB podpisała umowy na dostawę sprzętu. Bardzo ważny jest kontrakt z Koreą Południową. Dzięki niemu mówimy nie tylko o wspólnym działaniu w kwestii budowy i dopracowywania produktów dla polskiego wojska, ale i o szerokiej współpracy na wielu innych polach. Można spodziewać się np. wspólnych prac przy radiostacjach programowalnych… i nie tylko.

Ważny jest także kontrakt z Indiami na dostawy Warmate’ów. Grupa WB i jej produkt wygrał z wieloma renomowanymi firmami z Indii i z całego świata. Obecnie po zaawansowanych testach (np. w trudnych, himalajskich warunkach) trwa „indianizacja” systemu. Ten proces – po którym określona liczba elementów systemu będzie pochodzić z Indii – jest konieczny do spełnienia formalnych warunków przetargu. Docelowo Grupa WB może dostarczyć nawet kilka tysięcy egzemplarzy Warmate’ów. Poza wspomnianymi kontraktami, Grupa WB działa też na różnych rynkach za pośrednictwem aż sześciu spółek zagranicznych.

 class="wp-image-4282307"

Jak może wyglądać rok 2024 w Grupie WB?

W ciągu najbliższych trzech lat za ponad połowę przychodów Grupy mają odpowiadać systemy dowodzenia i łączności. 20 proc. ma być efektem sprzedaży i udoskonalania bezzałogowców, a resztę „zapełnią” systemy uzbrojenia i produkcja sprzętów na rynek cywilny.

Grupę WB czekają lata dalszego rozwoju. Produkcja będzie się zwiększać, nie są wykluczone zakupy nowych spółek albo tworzenie ośrodków badawczych. Warto podkreślić, że Grupa WB – z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę – to jedna z największych w Polsce firm informatycznych. Zatrudnia najlepszych specjalistów od IT, topowych inżynierów i profesjonalistów z wielu innych branż. Teraźniejszość, w której żyją pracownicy Grupy, to przyszłość nas wszystkich.

Lokowanie produktu: Grupa WB
Najnowsze
Zobacz komentarze