REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Znajomy pyta czy jesteś na nagraniu? Uważaj na ten przekręt, łatwo dać się naciąć

Wraca lekko zapomniany, ale swego czasu niezwykle skuteczny przekręt. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę oszustów i infekować innych na Messengerze.

07.04.2023
13:07
messenger
REKLAMA

O oszustwie pisze Orange na swoim blogu. Okazuje się, że przekręt w ostatnich dniach przybrał na sile i bardzo wielu Polaków dostaje takie wiadomości od swoich znajomych na Messengerze. Trudno nie kliknąć, gdy ktoś nam znany pyta, czy to nie my występujemy w filmie, dodając do tego roześmianą buźkę. Czy ktoś nagrał nas w kompromitującej sytuacji i jesteśmy obiektem drwin oraz żartów? Trzeba natychmiast to sprawdzić!

REKLAMA

Po kliknięciu w link przenoszeni jesteśmy na stronę udającą Facebooka

Fałszywa witryna służy do wyłudzenia danych. Ofiara myśli, że loguje się do serwisu, co pozwoli jej obejrzeć film z rzekomym występem, a tak naprawdę przekazuje hasło przestępcom. Wcześniej dokładnie to samo spotkało znajomych, od których dostaliśmy taką wiadomość. Jeżeli więc ktoś wam wyśle link z pytaniem, "czy to my", jak najszybciej poinformujmy nadawcę, że padł ofiarą oszustów.

Baza przejętych kont może posłużyć przestępcom do czegoś więcej niż tylko wkręcania i straszenia. Wystarczy, że ze skradzionego profilu napisze się do innych z prośbą o pożyczkę. Właśnie tak działa oszustwo "na Blika".

Złodzieje mogą też zmienić wariant przekrętu i pytać, czy to my jesteśmy na zdjęciach. Innym popularnym sposobem na zachęcenie do kliknięcia jest obsadzenie w roli głównej celebryty lub głośnego nazwiska. Ostatnio przestępcy sięgnęli po sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek, sugerując w fałszywych reklamach, że została odnaleziona i dostępny jest film ze zdarzenia.

REKLAMA

Sposób na ochronę jest jeden – może i banalny, ale będziemy go powtarzać

Przede wszystkim nie można dać się ponieść emocjom. Jeżeli pisze do nas ktoś, kogo znamy, i informuje nas o "sensacyjnej" sesji zdjęciowej czy nagraniowej, bądź prosi o pożyczkę, poszukajmy innej metody kontaktu. W ten sposób uchronimy przed oszustwem innych, bo znajomy nie będzie nieświadomie rozprzestrzeniał linków.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA