1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sprawdź, jak sensownie zarządzać i magazynować energię. Oto, co oferuje firma AREX

Lokowanie produktu: GRUPA WB

Gdyńska firma AREX, wchodząca w skład GRUPY WB, oferuje rozwiązania w sam raz na nadchodzącą, elektryczną przyszłość. Dzięki niej sieci przesyłowe nie będą tak obciążone, a samochody i… trolejbusy mogą zawsze ruszyć w drogę.

22.12.2022
20:00
grupa wb arex

O tym problemie mówi się coraz głośniej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie, a sieci i ich wydolność nie nadążają. Przyszłość wcale nie rysuje się w kolorowych barwach. Stoimy na progu rewolucji związanej z rozwojem elektromobilności. Elektrycznych samochodów będzie coraz więcej… a przecież muszą się jakoś ładować. Rozwój infrastruktury, czyli budowa sieci ładowarek, to niejedyne wyzwanie. Zwiększone zapotrzebowanie musi wytrzymać też sieć przesyłowa. Gdy nagle wszyscy mieszkańcy bloku albo wszyscy klienci centrum handlowego zechcą naładować akumulatory w swoich „elektrykach”, w całej okolicy może się po prostu zrobić ciemno.

Niestety, to kłopot, który nie jest łatwy do rozwiązania. Modernizacja sieci wymaga nie tylko dużych nakładów, ale i czasu. Zaprojektowanie systemu, wystąpienie o odpowiednie pozwolenia, prace budowlane… to trwa. Czy są jakieś szybsze i prostsze sposoby na poprawę „wydolności” sieci – albo przynajmniej na minimalizowanie skutków jej niedoskonałości?

Tak – oferuje je AREX

To gdyńska spółka wchodząca w skład GRUPY WB, formalnie Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX. Oferuje – zarówno dla klientów cywilnych, jak i dla wojska – przede wszystkim rozwiązania z zakresu elektroenergetyki. To firma z ponad 25-letnim stażem, a pracujący w niej inżynierowie, specjaliści z dziedziny elektroniki, mechaniki czy informatyki są prawdziwymi ekspertami. Czym się zajmują? Między innymi wymyślaniem rozwiązań problemów. Takich jak opisany wyżej.

I właśnie dlatego powstał SEMS, czyli Smart Energy Management System. To autorskie rozwiązanie firmy AREX, opracowane i stworzone przez polskich inżynierów. System powstał w ramach projektu o szerszym zakresie „Autoadaptacyjne układy szybkiego i ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w technologii Cubic System”.

W skład systemu SEMS wchodzą m.in. magazyn energii, stacja ładowania pojazdów elektrycznych oraz jednostka realizująca algorytmy zarządzania energią elektryczną.

Jak działa SEMS?

arex class="wp-image-3081222"

Założeniem systemu jest maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (np. instalacji fotowoltaicznych) oraz zredukowanie ilości pobieranej energii z sieci dystrybucyjnej do okresów, kiedy stawka za energię jest najniższa.  SEMS na podstawie aktualnych danych pomiarowych, zebranych danych historycznych, ustalonego harmonogramu oraz priorytetów klienta „sam” decyduje, skąd i w jakim momencie pobrać energię elektryczną, aby było to najbardziej efektywne. Jeśli jest piękna, słoneczna pogoda, energia jest pobierana z ogniw fotowoltaicznych, a jej nadmiar akumulowany w magazynie energii. W okresach zimowych, kiedy ilość energii uzyskiwanej ze Słońca jest mniejsza, SEMS może realizować tryb oszczędzania. Akumuluje wówczas energię z taryfy tańszej (nocnej) i wykorzystuje ją w szczytach obciążenia dziennego, kiedy stawka za energię jest największa, a sieć dystrybucyjna najbardziej obciążona.

Pojemność magazynu energii oraz rozległość systemu zależy od oczekiwań i potrzeb klienta. Dlatego rozwiązania firmy AREX są w pełni skalowane zarówno w zakresie magazynu energii, jak i modułów wykorzystywanych do przesyłu energii i ładowania pojazdów elektrycznych.

To, jak duży jest magazyn energii, zależy od potrzeb i możliwości. W przypadku małej firmy lub warsztatu może być relatywnie niewielki, ale przy centrum handlowym czy wielopoziomowym parkingu mówimy już o większym sprzęcie.

Ostatnią „stacją” jest ładowarka. W tym przypadku także mówimy o kilku rodzajach, do wyboru. Można postawić na naprawdę szybkie ładowanie, uzupełniające energię w akumulatorze pojazdu w kilkadziesiąt minut – albo na tańsze urządzenie, ładujące np. przez całą noc. Zależnie od potrzeb.

Systemem można zarządzać z poziomu aplikacji

Zarówno nadzorowanie działania systemu SEMS – czyli sprawdzanie, czy wszystko działa zgodnie z planem i ewentualne wprowadzanie korekt – jak i sterowanie jego funkcjami, włączanie, wyłączanie itd., może odbywać się zarówno z poziomu komputera, jak i wygodnej aplikacji na telefon komórkowy. Można więc zarządzać przepływem i magazynowaniem energii nie tylko z biura, ale właściwie z dowolnego miejsca na świecie.

Kto może korzystać z rozwiązania firmy AREX?

 class="wp-image-3081219"

Jak na razie, firma nie oferuje jeszcze magazynów energii przeznaczonych do domów jednorodzinnych. Proponowane rozwiązania są przeznaczone głównie dla zakładów produkcyjnych lub usługowych oraz przedsiębiorstw transportu publicznego, które charakteryzują się dużą energochłonnością swoich obiektów.

Centra handlowe, parkingi wielopoziomowe, kina czy centra rozrywki – we wszystkich takich miejscach magazyn energii wraz ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych mogą sprawdzić się idealnie. Doskonałym klientem są również spółki (na przykład ogrodnicze), które mają lub planują inwestycje w zakresie instalacji fotowoltaicznej średniej mocy.

AREX przychodzi z pomocą również wtedy, gdy fotowoltaiki założyć się nie da. Dzieje się tak np. w przypadku budynków, które mają zbyt słaby dach na utrzymanie instalacji. Częstym scenariuszem jest też ten, w którym na założenie paneli nie zgadza się konserwator zabytków, bo mówimy o wiekowej, cennej architektonicznie budowli. W takiej sytuacji magazyn energii pobieranej z sieci zda egzamin.

Z magazynu energii korzysta PKT w Gdyni

Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej (PKT) w Gdyni korzysta z magazynu energii opracowanego przez spółkę GRUPY WB. Gdynia jest jednym z trzech polskich miast, które korzystają z tego rodzaju pojazdów (pozostałe to Lublin i Tychy). PKT w swojej flocie pojazdów ma trolejbusy wyposażone w pojazdowe magazyny energii. Umożliwiają im poruszanie się poza obszarem trakcji miejskiej (w trybie autobusu elektrycznego).

Rozwiązaniem opracowanym przez AREX, które wykorzystuje magazyn energii jest zasobnikowa stacja ładująca. Umożliwia doładowanie trolejbusu z magazynem ulokowanym poza trakcją, na przykład na pętli.

Magazyn energii jest tutaj kluczowy ze względu na zapewnienie, dużej mocy ładowania bez dodatkowych inwestycji w sieć dystrybucyjną. Moc ładowania na poziomie do 250 kW zapewnia krótki czas ładowania pojazdu, a w okresach pomiędzy ładowniami energia w magazynie stacji jest uzupełniana z mniejszą mocą z sieci dystrybucyjnej. Takie rozłożenie obciążenia sieci w czasie jest niezmiernie ważne dla przyspieszenia inwestycji w stacji ładowania dużych mocy.

Oczywiście w przypadku awarii i wyłączenia sieci dystrybucyjnej magazyn stacyjny jest również w stanie zapewnić dalsze funkcjonowanie pojazdom elektrycznym.

grupa wb arex class="wp-image-3081225"

AREX tworzy o wiele więcej interesujących projektów

SEMS i magazyn energii, który umożliwia urządzeniom czy pojazdom pracę nawet wtedy, gdy wydarzy się przerwa w dostawie prądu (a one mogą się – niestety – zdarzać coraz częściej, między innymi ze względu na przeciążenie sieci) to niejedyny interesujący projekt spółki wchodzącej w skład GRUPY WB. AREX zajmuje się m.in. budową systemów ogrzewania rozjazdów kolejowych czy oświetlenia  dworców. Z jej polskiej technologii i pomysłów codziennie korzystają tysiące ludzi. GRUPA WB jest gotowa na przyszłość – w dużej mierze związaną z elektromobilnością… mało tego, sama ją kreuje!

Lokowanie produktu: GRUPA WB
Najnowsze