REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zwiększył pierwotną wagę dwukrotnie i to bez śmieciowego żarcia. To największy satelita w historii

Tak dużego satelity jeszcze nigdy w kosmos nie wysłano. Jupiter-3 zbudowany przez firmę Maxar Technologies ma masę przekraczającą dziewięć ton. Na szczęście, dzięki SpaceX mamy do dyspozycji rakietę, która jest w stanie tego olbrzyma wyrzucić aż na orbitę geostacjonarną.

18.05.2022
18:25
Falcon Heavy i Echostar 24
REKLAMA

Firma EchoStar poinformowała, że najcięższy komercyjny satelita geostacjonarny zostanie wyniesiony na orbitę na szczycie rakiety Falcon Heavy dostarczonej przez SpaceX. Jupiter-3 jest satelitą geostacjonarnym, który jak na razie nie miał przesadnego szczęścia, a jego start przesuwano już kilkukrotnie. Pierwotnie jednak planowano, że satelita - znany także pod nazwą Echostar 24 - będzie znacznie mniejszy. Satelita miał docelowo ważyć 5817 kg, jednak w toku rozwoju urósł niemal dwukrotnie.

REKLAMA
 class="wp-image-2182467"

Warto jednak tutaj zauważyć, ze o ile Echostar 24 będzie najcięższym satelitą kiedykolwiek dostarczonym na orbitę geostacjonarną, to nie będzie on najcięższym ładunkiem kiedykolwiek tam dostarczonym. Rekord pod tym względem należy do rakiety Ariane 5, która jakiś czas temu wyniosła w kosmos dwa satelity geostacjonarne o łącznej masie 10,27 ton.

Rakieta Falcon Heavy to prawdziwy showman

REKLAMA

Falcon Heavy to zaprojektowana i zbudowana przez SpaceX rakieta superciężka, której pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 r. W dużym uproszczeniu rakieta składa się z trzech pierwszych członów rakiety Falcon 9, dzięki czemu na niską orbitę okołoziemską jest w stanie wynieść nawet ponad 60 ton ładunku, a na geostacjonarną nawet 27 ton. Jak dotąd SpaceX wykonał trzy loty Falcona Heavy. Podczas pierwszego z nich w przestrzeń kosmiczną wysłany został samochód Tesla Roadster należący do Elona Muska. Podczas drugiego na orbitę trafił satelita Arabsat-6A, a podczas trzeciego i jak dotąd ostatniego lotu zrealizowanego 25 czerwca 2019 r. na orbitę trafiło 25 małych satelitów. Start satelity Echostar 24 będzie pierwszym z dziesięciu zaplanowanych lotów Falcona Heavy zaplanowanych na lata 2023-25.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA