REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Polska kupiła setki czołgów M1A2 Abrams. Ten wóz bojowy jest filarem amerykańskiej armii

Wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdzili 14 lipca 2021 r. zakup amerykańskich czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3.

14.07.2021
16:13
Polska kupiła 250 czołgów M1A2 Abrams. Trafią do nas w 2022 r.
REKLAMA

Do Polski trafi 250 czołgów, co pozwoli Siłom Zbrojnym na powołanie nowoczesnej pancernej brygady.

REKLAMA

Czołg M1A2 Abrams - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiej armii oraz amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego - wzmocni Wojsko Polskie. Podczas konferencji prasowej z 14 lipca 2021 r. wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdzili zakup znacznej liczby jednostek tego typu. Według Kaczyńskiego to dopiero początek fundamentalnych zmian w naszym wojsku. Czołgi wzmocnią Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej już w 2022 r.:

To czołgi super nowoczesne, czołgi które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów

- mówił Jarosław Kaczyński.

W ręce Wojska Polskiego trafi 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEPv3 produkowanej od 2020 r.

 class="wp-image-1784458"
Czołg M1A2 Abrams w wersji dostosowanej do działań w środowisku miejskim. Źródło: Wikipedia

Ministrowie Kaczyński i Błaszczak nie podali oficjalnej liczby kupionych tanków podczas konferencji prasowej. Informację o 250 czołgach opublikowało za to Ministerstwo Obrony Narodowej za pośrednictwem konta na platformie Twitter oraz w oficjalnej wiadomości prasowej. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości tak duża liczba jednostek pancernych pozwoli na sformowanie czterech batalionów czołgów, tworzących razem nowoczesną pancerną brygadę.

Wraz z 250 czołgami do Polski trafią szkoleniowe symulatory. Kupiliśmy od Amerykanów także pakiety logistyczne oraz szkoleniowe. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada utworzenie odpowiednich warunków do naprawy i eksploatacji w obrębie już istniejących wojskowych zakładów remontowych. Wojsko Polskie wzmocnią Abramsy trzeciej generacji SEPv3 sprzedawane od 2020 r., z systemami współpracy wyrzutni HIMARS oraz samolotami F35, zdalnymi systemami prowadzenia ognia, a także programowalną amunicją.

M1A2 Abrams to najpopularniejszy czołg Stanów Zjednoczonych i filar amerykańskiej armii.

Czołgi nazwane na cześć amerykańskiego dowódcy z okresu II Wojny Światowej Creightona Abramsa przeszły chrzest bojowy w 1990 r. Maszyny zostały wykorzystane podczas operacji Pustynna Burza, gdzie 1500 amerykańskich tanków zniszczyło wiele irackich T-55. Abramsy eliminowały wtedy radzieckie czołgi z odległości ponad 3000 metrów, bez start w ludziach po stronie USA. Później, w 2003 r. Abramsy dały łupnia wrogim czołgom T-72 podczas inwazji na Irak. Po dziś dzień Amerykanie chwalą się, że żaden Abrams bezpośrednio na służbie US Army nie został kompletnie zniszczony przez wrogi czołg.

 class="wp-image-1784455"
Czołgi Abrams w trakcie chrztu bojowego podczas operacji Pustynna Burza. Źródło: Wikipedia
REKLAMA

Głównym uzbrojeniem czołgu M1A2 Abrams jest działo 120 mm. Producent General Dynamics deklaruje, że kupione od niemieckich inżynierów rozwiązanie jest zdolne do niszczenia nowych czołgów rosyjskich z odległości do 2000 metrów. Abrams potrafi oddać do dziewięciu strzałów na minutę. Do tego dochodzą trzy karabiny maszynowe oraz wyrzutnia granatów dymnych. M1A2 Abrams to czołg o masie ponad 62 ton, z pancerzem warstwowym i reaktywnym. Tank osiąga prędkość do 67 km/h na utwardzonej nawierzchni oraz do 48 km/h w trudniejszym terenie. Abrams mieści czteroosobową załogę.

Najnowszy model M1A2 SEPv3 który wykorzysta Wojsko Polskie posiada m.in. ulepszony układ elektryczny, najnowsze systemy komunikacji, ulepszony pakiet opancerzenia, kamery termowizyjne FLIR najnowszej generacji, nowe mocowania pancerza reaktywnego, pomocniczy zespół napędowy oraz systemem ochrony aktywnej Trophy na bokach wieży czołgu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA