1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Przepłacanie za usługi w chmurze publicznej stało się powszechne. Czy można uniknąć wysokich kosztów nie idąc na kompromis?

Lokowanie produktu

Usługi chmurowe są niezbędne, jeśli chcemy bezpiecznie rozwijać i móc skalować zasięg naszego biznesu. Firmy od co najmniej dekady przekonały się, że utrzymanie własnej infrastruktury, aby zarządzać sprzętem i oprogramowaniem jest o wiele mniej korzystne od przeniesienia infrastruktury do komercyjnej chmury.

27.05.2021
17:16
Przepłacanie za usługi w chmurze publicznej stało się powszechne. Czy można uniknąć wysokich kosztów nie idąc na kompromis?

Dodatkowym impulsem do zwiększenia zapotrzebowania na usługi chmurowe była globalna pandemia COVID-19. To właśnie ona spowodowała, że więcej pracowaliśmy zdalnie, i potrzebowaliśmy stabilnych platform dostarczających globalnych usług, takich jak zamówienia, transport, usługi kurierskie, ale i rozrywka typu streaming. Trudno sobie wyobrazić rozwój tego typu usług bez chmury.

Jak donosi raport State of the Cloud od firmy Flexera, praktycznie każdy z ankietowanych respondentów zaobserwował zwiększenie swoich planów względem zakupu usług chmurowych:

 class="wp-image-1699899"

Dostawcy usług chmurowych podzielili rynek między siebie. Pod względem dostępnych usług nie różnią się tak bardzo - wszyscy mają podobne portfolio usług. Klienci zwracają więc uwagę na koszty.

Ze względu na specyfikę usług chmurowych, dynamika kosztów jest odwrotna niż w przypadku tradycyjnej infrastruktury. W przypadku tworzenia własnej sieci i zakupu serwerów większość kosztów ponosi się od razu - a później jedynie płaci za utrzymanie i konserwację systemu. Jeśli chodzi o usługi chmurowe, jest dokładnie odwrotnie - początkowo nie płacimy prawie nic (lub: dosłownie nic - większość dostawców sieci publicznych oferuje darmowy tier usług). Dopiero ze skalowaniem i rozrostem naszej aplikacji musimy zacząć płacić więcej. Istotne jest więc, jaki model kosztów oferuje dostawca - czy jesteśmy w stanie skalować naszą usługę, i nie pójść z torbami.

Weterani informatyki: Oracle

Oracle to legenda IT. Założona ponad 40 lat temu firma otarła się o największe zmiany i rewolucje w komputeryzacji. Ich baza danych Oracle Database przez lata stała się standardem korporacyjnych serwerów bazodanowych, a ich zaangażowanie w rozwój języka Java zaowocował między innymi tym, że stał się on de facto standardem zarówno do pisania aplikacji serwerowych, jak i klienckich. W tym języku właśnie pisze się np. aplikacje na Androida.

Oracle ma w swoim portfolio też co najmniej dwa systemy operacyjne: Oracle Solaris oraz oparty na Linuksie Oracle Linux, a niejeden z użytkowników komputerów używał darmowego narzędzia Oracle VirtualBox do wirtualizacji systemów operacyjnych.

Bardzo istotną częścią oferty Oracle jest oprogramowanie biznesowe. Wielu pracowników dużych firm używa na co dzień eBusiness Suite, programów Peoplesoft, dostępnych teraz jako usługi chmurowe (ERP Cloud, Sales Cloud czy Marketing Cloud).

Oracle Cloud Infrastructure

W portfolio firm posiadanych przez Oracle znajduje się między innymi NetSuite - ta pierwsza w pełni "chmurowa" firma powstała w 1998 roku. Mimo to firmy Oracle jednak nie wymieniamy jednym tchem wśród największych dostawców usług chmurowych. Można powiedzieć, że Oracle „przyczaił się” przez pierwsze lata rozwoju tej branży i uczył się na błędach innych, a teraz oferta firmy jest dojrzalsza niż konkurentów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa i kosztów.

Oracle'owa chmura składa się z komponentów oferujących:

  • Infrastructure as a Service - tu znajdziemy komponenty uzupełniające infrastrukturę naszej sieci oraz aplikacji.
  • Platform as a Service - dzięki tej kategorii usług otrzymamy dostęp do zintegrowanych platform np. do monitoringu i analityki naszych aplikacji. Znajdziemy tu również narzędzie typu low-code wspomagające łatwe tworzenie aplikacji, narzędzia dla DevOps, do integracji danych i wiele innych.
  • Software as a Service - znane również jako Oracle Cloud Applications. To oferta unikalna wśród dostawców chmury - umożliwia uzyskanie dostępu do gotowych rozwiązań korporacyjnych m.in. klasy ERP (Enterprise Resource Planning) lub SCM (Supply Chain Management). W ofercie znajduje się też dojrzałe narzędzie typu Customer Relationship Management (CRM).
  • Database as a Service - znane jako Oracle Database Cloud, to ważna część oferty chmurowej Oracle. Produkty bazodanowe które firma oferuje klientom to m.in. wydajna Oracle Database, najlepszy na świecie, wielomodelowy system zarządzania bazami danych, ale i systemy bazodanowe in-memory, NoSQL i MySQL.

Do klientów chmury Oracle należą tacy giganci jako Zoom Video Communications, Samsung, czy Dropbox. Można powiedzieć: na pewno im się opłaca. Sprawdźmy jednak realne koszty korzystania z Oracle Cloud.

Porównujemy koszty użytkowania chmury Oracle z innymi ofertami

Oracle vs AWS

Oracle Cloud Infrastructure (OCI) została zaprojektowana z myślą o przedsiębiorstwach poszukujących wysokiej wydajności za mniejszą cenę. Dla klientów OCI istotna jest również łatwa migracja do chmury, oraz korzystny stosunek wydatków do wydajności. Kilka kluczowych elementów oferty Oracle powoduje, że jest ona korzystniejsza od np. AWS (Amazon Web Services).

Przykładowo, weźmy ofertę dotyczącą tzw. private connectivity. Jest to usługa polegająca na połączeniu prywatnego centrum danych z chmurą. FastConnect od Oracle oraz DirectConnect od Amazona, to dwie bardzo podobne usługi, służące właśnie do realizacji takiego scenariusza. Porównajmy jednak koszty obu usług.

Oracle oferuje tę usługę za stałą miesięczną opłatą. Tym sposobem możemy pozwolić sobie na użytkowanie usługi, bez martwienia się o niespodzianki w postaci wysokich rachunków. Jak różnią się ceny?

 class="wp-image-1699920"

Jak widać, oszczędność może sięgać aż 97% w porównaniu do oferty Amazona, już przy użyciu 50% zakupionej przepustowości portu.

Jak wygląda sytuacja z danymi wystawionymi publicznie - naszymi aplikacjami, wideo, czy hostowaniem naszych stron? Tutaj z pomocą przychodzi oferta, która początkowo - do przekroczenia pierwszych 10 terabajtów miesięcznie jest po prostu darmowa. Za taki pakiet w Amazon Web Service musimy płacić, oszczędności na początkowym pakiecie sięgają więc 100%. Oto jak przedstawiają się różnice w kosztach.

 class="wp-image-1699923"

Przy transferze jednego petabajta miesięcznie, oszczędności miesięczne sięgną 46 tysięcy dolarów!

Istnieją również inne znaczące różnice pomiędzy AWS a OCI. Jest to takie same wsparcie dla chmury publiczej i dla instalacji tych samych usług on-premise. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku usług chmurowych, płacimy tylko za to, co zużyjemy.

Oracle vs Azure

Jednym z najczęstszy problemów wskazywanych przez użytkowników Azure jest zaskoczenie końcowymi kosztami, czyli po prostu nieprzewidywalność rachunku, jaki otrzymujemy po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Dodać można, że rachunek z Microsoftu często jest dość trudny do analizowania. Struktura kosztów Azure jest złożona - jeśli w firmie używamy wielu różnorodnych elementów chmury Microsoftu, naprawdę trudno połapać się w zależnościach między nimi.

Przykłady dla Azure i OCI:

Analogicznym usługami połączenia naszej sieci z infrastrukturą w chmurze w Azure i Oracle Cloud Infrastructure są odpowiednio Azure Express Route oraz OCI FastConnect. Oto krótka analiza ich kosztów.

  1. Azure Express Route (bez Unlimited Plan) vs OCI FastConnect – koszt transferu danych wychodzących w Azure jest płatny, w OCI zaś jest za darmo. Dla regionów europejskich Azure jest to 0,025 USD za 1 GB, czyli aż 2560 USD za 100TB.
  2. Azure Express Route Unlimited Plan Local Circuit 1 Gbps: koszt miesięęczny 1200 USD. W porównaniu z tym analogiczna usługa OCI Fast Connect 1 Gbps generuje koszt miesięczny zaledwie 158 USD.
  3. Dodatkowo w Azure należy doliczyć koszt VPN Gateway (dla połączeń przez VPN lub Express Route), której to usługi cena waha się od 141 USD do nawet 1600 USD w zależności od parametrów usługi. W OCI w zupełności brak tego kosztu: analogiczna usługa jest darmowa.
 class="wp-image-1699935"

Jeśli zależy nam na wydajności, możemy włączyć w Azure usługę ExpressRouter FastPath – szybką ścieżkę do maszyn wirtualnych, omijającą bramę, różnica pomiędzy tą, a analogiczną usługą w Oracle zaczyna się dodatkowo pogłębiać.

Sieć wirtualna z Fast Path przy założonych parametrach (przesłanie 10 TB) wyniesie nas ponad 2000 dolarów w Azure, a analogiczna usługa w OCI, czyli FastConnect to stała opłata 158 dolarów miesięcznie, niezależnie od ilości przesłanych danych.

 class="wp-image-1699938"

Koszt VPN w Azure waha się od 268 USD do 3124 USD za miesiąc w zależności od konfiguracji. VPN w OCI jest usługą darmową.

Weźmy teraz pod uwagę łączenie sieci wirtualnych (tzw peering). Peering dla OCI VCN jest darmowy, Azure stosuje zaś poniższy cennik dla swoich VNET.

 class="wp-image-1699944"

Jeśli chodzi o NAT (czyli Network Address Translation) to jest on w OCI również darmowy, natomiast w Azure NAT jest opłacany wg poniższego cennika:

 class="wp-image-1699947"

Z kolei struktura kosztów OCI jest prosta i przejrzysta - a jej transparentność zapobiega wszelkim niespodziankom. Już na początku okresu rozliczeniowego możemy z dużą pewnością założyć, ile będzie wynosił rachunek na jego koniec. Firma dołożyła starań, aby uprościć model kosztów. W tym celu stworzyła m.in. Universal Credits. Jest to system kredytów (tokenów), które zastępują model pay-as-you-go, popularny u konkurencji. Opłacamy zestaw określonych usług, a jeśli ich nie użyjemy, przechodzą one na następny miesiąc.

To nie tylko stwierdzenia marketingowe firmy. Potwierdzają to również niezależne analizy. Gdy zajmujący się konsulacjami w sprawach wdrożenia chmury w firmach Ahmed Aboulnaga porównywał na swoim blogu (https://chronicler.tech/is-oracle-cloud-really-that-cheap/) wydajność poszczególnych platform chmurowych, założył konto na każdym z nich, również na Oracle Cloud. Po kilku miesiącach stwierdził, że otrzymuje najniższe rachunki właśnie od Oracle.

Przeanalizuj ofertę

Jedną z przeszkód czerpania korzyści i oszczędności z oferty chmurowej jest niedostateczna analiza oferty. O ile początkowe rachunki za chmury - gdy nasza aplikacja jeszcze się nie "rozkręciła" są znacząco niższe od usług on premise - to często po przekroczeniu kolejnej granicy: popularności, ściągnięć, liczby klientów, zaczynają pojawiać się wyższe koszty. Często wyższe nawet od hostowania usługi samemu.

Jak temu zapobiec? Istotna jest świadomość oferty, jej analiza oraz dopasowanie zakupionego pakietu do potrzeb. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie całej organizacji wraz z działem infrastruktury i IT do zmiany.

Pomylić się można i w drugą stronę - zamawiając pakiet, którego nie jesteśmy w stanie wykorzystać, ale który generuje stałe koszty związane z umową z usługodawcą. Z raportu Flexera 2021 State of the Cloud, wynika między innymi, że firmy marnują aż 30% wydatków na chmurę, przeszacowując swoje potrzeby. A przecież zaletą chmury publicznej powinna być elastyczność i skalowanie infrastruktury dopiero, gdy pojawi się potrzeba, zamiast kupowania "na zapas"!

Jak ocenić swoje potrzeby związane z chmurą?

W celu ocenienia orientacyjnych kosztów związanych z naszymi potrzebami chmurowymi możemy użyć kalkulatora przygotowanego przez Oracle, znajdującego się pod tym adresem. Warto zauważyć, że w tym narzędziu można otrzymać kalkulację kosztów w polskiej walucie, wybierając „PLN” z rozwijanej listy na górze strony po prawej.

 class="wp-image-1699956"

Dzięki temu kalkulatorowi jesteśmy w stanie określić nasze potrzeby i otrzymać estymację kosztów.

Każda z sekcji posiada osobny konfigurator, dla przykładu: maszyny wirtualne uruchamiające obrazy systemów operacyjnych pozwalają wybrać ich liczbę, rodzaj oraz wydajność:

 class="wp-image-1699962"

Możemy też określić, przez ile godzin dziennie i ile dni w miesiącu przewidujemy ich używać.

Z kolei np. sekcja poświęcona usługom składowania danych pozwala podać m.in. ile danych używamy miesięcznie.

 class="wp-image-1699965"

Podobne kalkulatory zostały przygotowane również przez innych dostawców usług chmurowych. Warto ich użyć, aby porównać koszt usług jakie nas interesują.

Oracle przygotowało również materiały porównawcze do innych usług:

Usług Oracle używają najwięksi. Wspomniany, znany każdemu Zoom, zdecydował się na przejście na infrastrukturę Oracle po wielkim wzroście spowodowanym boomem na pracę zdalną podczas pandemii COVID-19. Oto jak skomentował to Eric S., Yuan, dyrektor generalny firmy:

Niedawno mieliśmy do czynienia z największym wzrostem w całej historii naszej firmy, który wymagał ogromnego zwiększenia naszych możliwości świadczenia usług. Sprawdziliśmy wiele platform infrastrukturalnych, i okazało się, że to Oracle Cloud Infrastructure odegrał kluczową rolę w szybkim skalowaniu naszych możliwości i zaspokajaniu potrzeb naszych nowych użytkowników.

Każdy może za darmo sprawdzić jakość usług chmurowych Oracle, rejestrując się w usłudze, lub czytając więcej na ten temat pod tym adresem.

* Materiał powstał we współpracy z Oracle.

Fotografia: 7057984 © Tombaky | Dreamstime.com

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze